FAQ
O co najczęściej pytacie
Jak wyeksportować Pamiętnik do formatu PDF?
Dla systemu iOS: Aby pobrać wpis z Pamiętnika jako PDF, wejdź w Narzędzia, następnie w Pamiętnik, a potem wybierz PDF. Znajdziesz go tuż obok opcji "Nowy wpis".
Dla systemu Android: Aby pobrać wpis z Pamiętnika jako PDF, wejdź w Pamiętnik, rozwiń Filtry, wybierz Wpisy, a następnie zwiń Filtry. Pod spodem ukaże się opcja "Zapisz jako PDF".
Dlaczego nie mogę dzielić konta?
Istnieją trzy wyjaśnienia sytuacji, w której nie udało Ci się stworzyć konta współdzielonego.
Pierwsze: osoba, z którą chcesz dzielić konto, nie posiada własnego konta w aplikacji. Dzielenie kont możliwe jest tylko pomiędzy aktywnymi użytkownikami aplikacji. Wystarczy zatem, aby osoba, której chcesz udostępnić swoje dane, najpierw założyła własne konto.
Drugie: udostępniłeś już swoje konto innej osobie. Aplikacja umożliwia dzielenie konta z jedną tylko osobą, więc jeśli już dzielisz z kimś swoje konto, nie możesz ponownie skorzystać z tej funkcji.
Trzecie: musisz zmienić ustawienia swojego telefonu. Dotyczy to użytkowników Androida (zwróć uwagę, że być może używa go druga osoba). Wówczas należy w ustawieniach telefonu odnaleźć i włączyć opcję „zezwalaj na udostępnianie”.
Jeśli żaden z powyższych przypadków Cię nie dotyczy, a mimo to nie możesz dzielić konta, skontaktuj się z naszym działem pomocy, a znajdziemy rozwiązanie!
Jak zmienić język?
Niestety, nie można zmieniać języka aplikacji w obrębie danego kraju. Wersja „międzynarodowa” jest dostępna jedynie w języku angielskim. Jeśli mieszkasz w Polsce, ale chcesz używać aplikacji w innym języku, np. po francusku, musisz zmienić w aplikacji kraj, a nie język. Pamiętaj jednak, że informacje dotyczące opieki medycznej będą wtedy dotyczyć Francji. Oczywiście możesz śmiało korzystać z wszystkich innych treści, bo informacje o tym, co dzieje się z Twoim ciałem i maluszkiem są uniwersalne i aktualne na całej naszej planecie.
W którym tygodniu ciąży jestem?
Bieżący tydzień ciąży można podawać na dwa sposoby: medyczny i tradycyjny. W medycynie rozwój dziecka opisuje się według liczby zakończonych tygodni i dni, natomiast tradycyjnie najczęściej mówi się o tygodniach ciąży. Z medycznego punktu widzenia jesteś w tygodniu 9+3, jeśli minęło już 9 pełnych tygodni i 3 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Natomiast tradycyjnie mówi się, że jesteś w 10. tygodniu ciąży, jeśli minęło już 9 pełnych tygodni i 3 dni, czyli zaczęłaś już 10. tydzień ciąży.
Kiedy rozpoczynają się kolejne fazy rozwoju?
Punktem wyjścia dla wyznaczenia faz rozwoju dziecka jest szacowany termin porodu, a nie prawdziwa data urodzenia.
Dla dzieci urodzonych przed terminem poszczególne fazy rozwoju rozpoczynają się nieco później, a u dzieci, które przyszły na świat po przewidywanej dacie, rozwój mentalny rozpoczyna się już w łonie mamy.
Jak zmienić datę ostatniej miesiączki?
Tę datę również możesz zmienić, kiedy wejdziesz w Ustawienia > Moja ciąża > Przewidywany termin porodu.
Jak zmienić w aplikacji imię dziecka?
Aby zmienić imię dziecka, wejdź w Ustawienia > Moja rodzina. Następnie wybierz Dziecko > Imię.
Dlaczego różnie liczy się tygodnie ciąży?
To, w którym jesteś tygodniu ciąży, można liczyć dwoma sposobami, których użycie zależne jest od miejsca zamieszkania.
A zatem możesz być w 7 tygodniu ciąży (6 tyg. + 5 dni) albo w tygodniu 6 (+ 5 dni). Każdy z tych zapisów oznacza, że jesteś w tym samym momencie ciąży. W naszej aplikacji możesz ustawić sposób liczenia tygodni, wybierając Ustawienia > Kraj > Wyświetlanie tygodnia ciąży.
Jak zmienić PTP?
Jeśli lekarz wyznaczył Ci nowy przewidywany termin porodu, możesz go wprowadzić, wybierając kolejno: Ustawienia > Moja ciąża > Przewidywany termin porodu.
Jak odzyskać dane?
Czy zmieniłeś telefon? To najczęstsza przyczyna, kiedy po uruchomieniu aplikacji na nowym urządzeniu, nie ma w niej żadnych danych. Jeśli masz nadal swój stary telefon, utwórz na nim konto przez Ustawienia > Załóż konto. Wtedy Twoje dane zostaną zapisane na koncie, a nie tylko w pamięci urządzenia.
Jeśli nie masz już swojego starego telefonu, sprawdź, czy nie przechowujesz kopii jego zawartości w komputerze (iTunes dla iPhone lub Google Play dla Androida). Wówczas możesz ściągnąć kopię bezpieczeństwa na swoje urządzenie, dzięki temu być może odzyskasz również dane z aplikacji. Potem polecamy jednak założenie konta, co łatwo można zrobić, klikając Ustawienia > Załóż konto.
Jak dodać do aplikacji poprzednią ciążę?
Ponieważ data przewidywanego terminu porodu Twojej poprzedniej ciąży należy już do przeszłości, musisz najpierw zmienić czas w ustawieniach swojego telefonu.
Na przykład: jeśli przewidywany termin Twojego poprzedniego porodu przypadał 2018-05-09, musisz zmienić czas w telefonie na wcześniejszy, na przykład 2018-04-09. Dopiero potem otwórz aplikację i ustaw PTP na 2018-05-09.
Wejdź w Ustawienia > Moja ciąża i podaj datę porodu, w ten sposób finalizując ciążę. Możesz już dodać swoje dziecko.
Jeśli chcesz dodać kolejne ciąże, ponownie wykonaj powyższe czynności.
Kiedy już dodasz wszystkie ciąże, pamiętaj o przywróceniu czasu w ustawieniach telefonu do stanu rzeczywistego.
Jak usunąć konto?
Jeśli chcesz usunąć swoje konto z aplikacji, wejdź w Ustawienia > Mój profil > Usuń konto. Wówczas na Twój adres e-mail zostanie przesłany link do skasowania konta (uwaga, wiadomość może trafić do spamu).
Jeśli nie masz konta, wystarczy, że odinstalujesz aplikację z telefonu, a cała zawartość zniknie, gdyż przechowywana była tylko na Twoim urządzeniu.
Pamiętaj jednak, że usuwając konto, utracisz wszystkie dane. Usuniętego konta nie można przywrócić.
Jak zmienić jednostkę na wykresach wagi i wzrostu?
Jeśli chcesz zmienić jednostkę na wykresach, wejdź w Ustawienia > Kraj > Jednostka wzrostu/wagi.
Jak dodać ciążę mnogą?
Niestety, choć pracujemy pełną parą, jest nas niewielu i nie uruchomiliśmy jeszcze osobnej wersji aplikacji dla ciąży mnogiej. Wiemy, że rodzice oczekujący bliźniąt (a nawet mający jeszcze więcej szczęścia) ucieszyliby się z takiej opcji. Jest to dla nas ważne i już zostało wpisane w nasze plany rozwijania aplikacji.
Jak zmienić hasło?
Być może wiadomość z nowym hasłem trafiła do spamu. Spróbuj skorzystać z tej opcji ponownie i sprawdź wszystkie foldery Twojej poczty.
Jak usunąć skurcz z pomiaru częstości skurczów?
Wystarczy dodany wcześniej skurcz przesunąć palcem w lewą stronę. Wówczas powinna pojawić się opcja „Usuń”.
Jak usunąć dziecko z aplikacji?
Jeśli chcesz usunąć dziecko z aplikacji, wejdź w Ustawienia > Moja Rodzina. Wybierz dziecko, które chcesz usunąć. Jeżeli korzystasz z systemu iOS, użyj ikonki kosza w prawym górnym rogu, a jeśli z Androida – znajdź przycisk „usuń” na samym dole.
Jak aktywować drugą część aplikacji?
Część „Dziecko” aktywuje się automatycznie. Po zakończeniu ciąży pojawia się dziecko.
Można również dodać dziecko (jeśli nie prowadziłeś ciąży w aplikacji albo chcesz dodać starsze potomstwo).
Kto pisze dla was teksty i artykuły?
Autorami wszystkich tekstów wymagających fachowej czy medycznej wiedzy są dyplomowane położne, lekarze oraz specjaliści innych dziedzin.
Jak skasować w aplikacji nieaktualną ciążę?
Jest to nieco skomplikowana operacja, ale nie martw się: przeprowadzimy Cię przez nią krok po kroku. Kiedy wejdziesz w Ustawienia > Moja ciąża, wśród poprzednich ciąż zobaczysz tę nieaktualną.
Teraz musisz aktywować tę ciążę, jednak aby to zrobić, musisz zakończyć swoją aktualną ciążę. Po wybraniu opcji „Poronienie/przerwanie ciąży”, będzie można wybrać jedną z dwóch możliwości: „zakończ ciążę” (wówczas informacje o ciąży zostaną zapisane) albo „wykasuj ciążę” (wtedy wszystkie dane zostaną skasowane).
Mówiąc w skrócie: oto, co należy zrobić:
1. Wejdź w Ustawienia > Moja ciąża.
2. Zakończ obecną ciążę (pamiętaj, aby wybrać opcję „zakończ ciążę”).
3. Po zakończeniu obecnej ciąży możesz przejść do poprzednich.
4. Aktywuj ciążę, którą chcesz usunąć z aplikacji.
5. Kiedy już jest aktywna, wybierz Poronienie/Przerwanie ciąży, a potem kliknij „wykasuj ciążę”.
6. Ciąża, którą chciałeś usunąć, powinna zniknąć.
7. Aktywuj swoją aktualną ciążę.
Jak obliczany jest wiek mojej ciąży?
W różnych krajach długość ciąży liczy się na różne sposoby. Czasami ciążę liczy się od tygodnia 0+1 i podaję się 40+0 jako przewidywaną datę porodu. Innym spotykanym zapisem jest 0+0 jako pierwszy dzień ciąży i 39+6 jako data porodu.
Zawsze staramy się dostosować ustawienia do preferencji użytkowników naszej aplikacji, czasami jednak lokalne metody obliczania długości ciąży różnią się od siebie. Dlatego też możesz sama zaktualizować dane o jej długości w wybrany przez siebie sposób. Możesz to zrobić w sekcji Ustawienia > Ciąża > Długość ciąży.
Czym się różni miesiąc ciąży od kalendarzowego?
Tradycyjnie przebyty czas ciąży podaje się powszechnie w miesiącach. Jeśli ktoś pyta Cię, w którym miesiącu ciąży jesteś, zazwyczaj chodzi o miesiąc kalendarzowy. Miesiąc kalendarzowy to określenie, które w przybliżony sposób opisuje aktualny wiek ciąży. Ze względu na fakt, że miesiąc kalendarzowy może składać się z 28, 30 lub 31 dni (nie licząc lat przestępnych), obliczenia mogą się różnić między sobą. W naszej aplikacji nieco uogólniliśmy te obliczenia i przyjęliśmy, że miesiąc kalendarzowy to 30 dni. Pierwszy miesiąc kalendarzowy zaczyna się w momencie rozpoczęcia ciąży, czyli w tygodniu 2+0. Ciąża trwa około 9 miesięcy kalendarzowych. Dokładniejszym określeniem często używanym w służbie zdrowia jest „miesiąc ciąży”. Miesiąc ciąży zawsze składa się z 28 dni i rozpoczyna się w tygodniu zerowym. W ten sposób ciąża składa się z około 9 miesięcy kalendarzowych, lecz zawsze z 10 miesięcy ciąży..
Trymestry
Ciążę dzieli się na trymestry. Istnieją różne lokalne metody obliczania składających się na nie tygodni.
Liczymy, że pierwszy trymestr trwa od 1. tygodnia (0+0) do końca 14. tygodnia (13+6). Drugi trymestr rozpoczyna się w 15. tygodniu (14+0) i trwa do końca 28. tygodnia (27+6). Trzeci trymestr trwa od początku 29. tygodnia (28+0) do narodzin dziecka.
Podział ciąży na trymestry w naszej aplikacji opieramy na informacjach ze szwedzkojęzycznej literatury źródłowej – podręcznika „Obstetrik” wydawnictwa Studentlitteratur. Jest on wykorzystywany między innymi w szwedzkim programie nauczania dla położnych.
Dane dotyczące wzrostu i wagi
Na początku ciąży mierzy się długość ciała dziecka od główki do pupy, CRL (ang. „Crown Rump Length”, długość ciemieniowo-siedzeniowa). Następnie, aby sprawdzać rozwój płodu i szacować jego całkowitą długość, mierzy się obwód głowy, BPD (ang. „biparietal diameter”, wymiar dwuciemieniowy główki) oraz FL (ang. „femur length”, długość kości udowej).
Począwszy od 24. tygodnia (24+0) podczas badania ultrasonograficznego określa się wagę dziecka. Podawana przez nas długość i waga płodu obliczane są na podstawie wartości typowych dla prawidłowego rozwoju płodu. Przyjmuje się, że do 20. tygodnia (20+0) wszystkie dzieci rozwijają się podobnie pod względem ciężaru i długości ciała. Po zakończeniu 20. tygodnia do głosu dochodzą nasze uwarunkowania genetyczne. Niektóre dzieci będą wyższe, inne niższe, jedne szczupłe, a inne pulchniejsze.
O aplikacji
__Czym jest Preglife?__
Preglife to kompleksowa aplikacja ciążowa dla przyszłych i świeżo upieczonych rodziców. Jaki jest jej cel? Dostarczać rzetelnych informacji wszystkim, którzy chcą mieć poczucie większego bezpieczeństwa przez cały okres ciąży i początkowe etapy rodzicielstwa. Preglife stworzono w Szwecji z inicjatywy Tobiasa Meschke, a dziś współtworzą go wybitni eksperci z całego świata.
__Czym zajmuje się Preglife?__
Aplikacja zapewnia możliwość emocjonującego, a przy tym niezwykle prostego śledzenia ciąży i rozwoju dziecka tydzień po tygodniu. Dzięki temu od początku stworzysz więź z maluchem i przygotujesz się na wszelkie potencjalne wyzwania, jakie czekają przyszłych rodziców. Co znajdziesz w apce? Artykuły informacyjne, ilustrowane filmy, odcinki podcastów, ćwiczenia na każdy etap ciąży i wiele więcej!
W Preglife z pasją dzielimy się naszym bogatym doświadczeniem i wiedzą opartą na najnowszych badaniach. Naszym głównym celem jest stworzenie platformy, która będzie służyć wszystkim modelom rodziny. Dzięki zasadom niezawodności, dostępności i rzetelności, staramy się zapewniać każdemu jak najlepsze warunki na rodzicielskiej drodze.
__Kto tworzy Preglife?__
Utrzymujemy ścisłą współpracę z położnymi z całego świata. Na ich czele stoi dyplomowana położna Åsa Holstein. Ponadto ściśle współpracujemy z lekarzami i ekspertami w wielu dziedzinach. Dzięki temu wszystkie treści w naszej aplikacji są poddawane nieustannej weryfikacji w celu zapewnienia ich dokładności i wiarygodności.
Aby opierać się na aktualnych badaniach i korzystać tylko ze sprawdzonych źródeł, w 2023 r. powołaliśmy nasz Zespół Medyczny, w skład którego wchodzą:
Åsa Holstein, dyplomowana położna
Anja Lundström, dyplomowana położna
Maja Åström, psychoterapeutka i terapeutka jogi
Elisabeth Hjärtmyr, dyplomowana położna i doradca laktacyjny
Charlotta Ersmark, ginekolog położnik
Erik Borgström, pediatra, specjalista w dziedzinie neonatologii
Książki tematyczne
CIĄŻA:
Standardkurva för intrauterin tillväxt. Marsal et al, 1993
Mammapraktikan. Söderberg, L. B. Wahlströms 1999.
Lärobok för barnmorskor. Faxelid, E., m.fl. Studentlitteratur 2001.
Myles Textbook for Midwives. Fraser, D. och Cooper, M. Churchill Livingstone 2003.
Obstetrik. Hagberg, H., m.fl. Studentlitteratur 2008.
Neonatalogi. Lagercrantz, H., m.fl. Studentlitteratur 2008.
Langman´s Medical Embryology. Lippinicott, Williams and Wilkins 2012.
BABY:
Stora boken om barn, Att vänta & föda - barnets första sex år, Lena Lidbeck, Kristina Hofsten & Mia Coull, Nordstedts 2016, 8:e reviderade upplagan, 1:a upplagan (1995).
Små barn kan! Om barns utveckling & lärande 0-5 år, Jorunn Hanssson, Ica bokförlag 2009.
Tio Steg i Barnets Mentala Utveckling, Van De Rijt & Plooij, Atwerpen, Kosmos-Z&K Uitgevers, 2:a utgåvan, 1:a upplagan (2006).