Oksytocyna została odkryta w latach sześćdziesiątych i krótko potem była już używana jako pomoc przy porodzie, głównie z powodu jej korzystnego działania na skurcze macicy i na przewody mleczne podczas karmienia piersią.
Co to jest
Syntetyczna oksytocyna jest niemalże identyczna co naturalna, tworzona przez nasze ciała. Podana dodatkowo oksytocyna daje takie same efekty jak ta wytwarzana w naszym organizmie, z tą różnicą, że mogą one zależeć od ilości tego hormonu. Warto jednak wspomnieć, że syntetyczna oksytocyna nie może przedostać się przez barierę krew-mózg i w rezultacie nie dostarcza takiego samego efektu spokoju i przeciwbólowego.
Jak i dlaczego jest używana
Podczas porodu syntetyczna oksytocyna jest czasem używana, by wywołać silniejsze skurcze, a tym samym zapobiec spowolnieniu porodu i dać więcej siły matce i dziecku. Hormon jest podawany w postaci kroplówki i kobieta zazwyczaj czuje silniejsze skurcze w ciągu 15-30 minut po podaniu. Celem tego zabiegu jest podanie ciału takiej dawki oksytocyny, jaką naturalnie wydziela podczas porodu. Problem leży w opracowaniu sposobu podania dożylnego, który jak najdokładniej naśladowałby naturalne wydzielanie. Dlatego dawki oksytocyny różnią się, zależnie od sytuacji i podatności kobiety. Schemat podania hormonu może być indywidualnie dopasowany, tak aby i matka, i dziecko pozostało w dobrym stanie podczas porodu.
Dawkowanie
Każda kobieta tuż po porodzie otrzymuje mniejszą dawkę syntetycznej oksytocyny, dożylnie lub domięśniowo, aby pomóc macicy w skurczach. To prewencyjny zabieg, który zapobiega nadmiernemu krwawieniu. Ciało naturalnie wyzwala większe ilości oksytocyny po porodzie, więc dodatkowa dawka jest rutynowym zabiegiem rekomendowanym przez służbę zdrowia. Nie jest jednak obowiązkowa, więc jeśli kobieta jest zdrowa, a ciąża i poród przebiegły bez przeszkód, można ją pominąć.
Karmienie piersią
Inna forma syntetycznej oksytocyny jest dostępna w formie sprayu, które może być pomocny przy karmieniu piersią. Można go zaaplikować bezpośrednio na piersi albo przez błonę śluzową nosa. To nie jest rutynowy zabieg w dzisiejszych szpitalach, ale w specyficznych sytuacjach może być zarekomendowany przez lekarzy.
Dowiedz się więcej o oksytocynie w Artykułach i Narzędziach w kategorii Ciąża
Źródło:
- Myles, M.F., Marshall, J.E. & Raynor, M.D. (red.) (2014). Myles textbook for midwives. (16th edition). Edinburgh: Elsevier.