priscilla-du-preez-Wxhsx3X10OA-unsplash

Czwarty trymestr a relacje w związku

Magnus Sjöström

ByMagnus Sjöström

Psychoterapeuta specjalizujący się w terapii par i rodziny

Dzieci z psychologicznego punktu widzenia wprowadzają zmiany w każdym związku. Jest to jedno z największych wyzwań, z jakimi może się zmierzyć para, zarówno, jeśli chodzi o własną tożsamość i rolę w związku, jak i relację z partnerem. Zmianie ulegają nawet relacje z przyjaciółmi, rodzicami i dalszą rodziną partnera.

Nasuwa się wiele pytań

Wraz z pojawieniem się dziecka pojawiają się pytania – pierwsze dotyczy przeszłości - twojej historii i rodziny, w której się wychowałaś. Drugie każe skupić się na przyszłości - posuwaniu się naprzód jako nowa rodzina. Jaką rodziną będziecie? Jakie granice wyznaczysz, aby oddzielić swoją nową rodzinę od dotychczasowej? W jakim stopniu ty z partnerem, twoi rodzice i teściowie powinniście być zaangażowani w tę nową rodzinę? Czy twoja rodzina będzie funkcjonowała tak samo, jak rodziny twoich przyjaciół? Jak podzielić się obowiązkami w wychowaniu dzieci? Co stanie się z relacją miłosną między tobą a twoim partnerem? Czy teraz, kiedy dziecko pochłonie większość twojej miłości i uwagi, będziesz mieć również czas dla siebie?

Poradnia dla par jest czymś normalnym

Podczas mojej pracy klinicznej, jako doradca dla par odkryłem, że pary bardzo często mnie szukają w tym stresującym czasie. Poza oczekiwaną radością z posiadania dziecka, w związku piętrzą się kolejne wyzwania. Część z nich może dotyczyć braku seksu i bliskości między partnerami, inne problemy mogą być spowodowane nowymi wzorcami w związku, które jednemu z was lub obojgu się nie podobają i są powodem frustracji. Problemy mogą również dotyczyć niepokojących doświadczeń z własnego dzieciństwa, które pojawiły się ponownie z chwilą narodzin dziecka.

Stworzenie rodziny oznacza między innymi, że przez długi czas może wydawać się, że jako rodzic, wszystkiego dostaniesz mniej: mniej swobody, mniej snu, mniej pieniędzy, mniej uczucia i mniej czasu. Z czasem jednak sprawy powinny się ułożyć, a ty ponownie odnajdziesz równowagę w relacjach z partnerem, a także z otaczającym światem. Ważne, byś wiedział, że gdy pojawią się problemy, możesz liczyć na wsparcie.

Bycie nową rodziną otwiera drogę do dyskusji o tym, jak chcecie wychowywać swoje dzieci i jak ma wyglądać wasze życie. Jakich granic potrzebujemy w naszych relacjach i z naszymi dalszymi rodzinami? Aby upewnić się, że wasza rodzina będzie miała najlepszy start, ważne jest, aby wszystkie te sprawy omówić jak najwcześniej. Każdy z nas ma inne relacje z rodzicami - jedni z domu wynoszą przekonanie, że ich rodzice powinni mieć udział w nowej rodzinie jako dziadkowie, inni z kolei są zdania, że wychowanie dzieci jest rolą wyłącznie rodziców.

Ważne jest, aby dbać o swój związek i relacje

Kolejne pytanie, które może się nasunąć świeżo upieczonym rodzicom, to jak dawać dobry przykład miłości naszym dzieciom. Kierując miłość i uwagę na dziecko, nie można zapomnieć o dbaniu o relacje z partnerem. Z perspektywy dziecka ważne jest, aby rodzice troszczyli się o siebie nawzajem i pielęgnowali swoje uczucia. Badania dowodzą, że jeśli rodzice we wczesnym etapie tworzenia nowej rodziny pielęgnują swój związek, uda im się pozostać blisko nawet w trudnych chwilach. Czasami młodzi rodzice wpadając w wir nowych obowiązków, oddalają się od siebie i z czasem rozstają na dobre. Dlatego tak dobrym pomysłem jest świadome pielęgnowanie związku – miłość wymaga uwagi.

Warto pamiętać, że nawet jeśli masz trudne doświadczenia ze swojego dzieciństwa, wcale nie muszą się one powtórzyć w twojej nowej rodzinie. Nowe, bliskie relacje, zarówno z partnerem, jak i z dziećmi, mogą pomóc ci doświadczyć miłości w zupełnie nowy i głębszy sposób.