kevin-liang-xBLv ddXr8k-unsplash

Czwarty tydzień po porodzie

Karin Norrbrink

ByKarin Norrbrink

Położna

Możliwe, że krwawienie z dróg rodnych wciąż się utrzymuje. Na ten moment powinno jednak być już mniej obfite i mieć ciemniejszą, brązowawą barwę. W czwartym tygodniu po porodzie nie powinnaś już odczuwać bólu krocza. Jeśli jest inaczej, skonsultuj się z położną.

Każdy świeżo upieczony rodzic, zarówno będący w związku, jak i samotny, potrzebuje w tym czasie pomocy i wsparcia. Dla obojga rodziców na wagę złota jest czas, w którym mogliby pielęgnować swój związek. Jednocześnie każdy z nich potrzebuje chwili tylko dla siebie.

Dla mam karmiących

Być może już zmierzyłaś się z pierwszymi problemami, jakie niesie ze sobą opieka nad dzieckiem, a karmienie piersią wpisało się już w Twój plan dnia. Jednak możesz też należeć do tych młodych mam, które z bólem serca muszą pożegnać się z marzeniem o karmieniu piersią. Być może nadal walczysz o laktację, dokarmiając dziecko mlekiem modyfikowanym.

Jeśli walka ta staje się dla Ciebie zbyt wyczerpująca, pamiętaj, że możesz po prostu przejść na karmienie sztucznym pokarmem. Nie czyni to z Ciebie ani odrobinę mniej wartościowej matki, a dziecko nie będzie z tego powodu słabiej się rozwijało. Jeśli jednak nie chcesz jeszcze się poddać, nie wahaj się, by skorzystać z każdej dostępnej pomocy. Decyzja należy tylko do Ciebie. Z trudnościami w karmieniu piersią możesz zgłosić się do poradni laktacyjnej, a jeśli nie ma takiej w Twojej miejscowości, poszukaj doradcy laktacyjnego lub zwróć się po pomoc do położnej.

Każda pragnąca karmić piersią mama może skorzystać z oferowanego w naszej aplikacji „Poradnika laktacyjnego”, w którym znajdują się artykuły poruszające całą gamę tematów związanych z laktacją.

Sen

Każde niemowlę jest jedyne w swoim rodzaju. Niektóre z dzieci przesypiają całe noce, zasypiają bez problemu i budzą się z uśmiechem, ale – nie oszukujmy się – zdecydowanie należą one do mniejszości. O wiele częściej zdarzają się maluchy, które wciąż wyglądają na niezadowolone, ciągle domagają się uwagi i często płaczą, także w nocy.

Na to, jaki egzemplarz Wam się trafił, nie mieliście naprawdę żadnego wpływu. Teraz musicie zmierzyć się wyzwaniem, jakim jest opieka nad takim maluchem. Starajcie się zmieniać przy dziecku tak, by każde z Was miało chwilę oddechu. Jeśli samotnie wychowujesz dziecko, poproś o pomoc bliską osobę. Warto również skonsultować się z pediatrą. Może nocne krzyki spowodowane są zwykłą kolką, na którą istnieją sprawdzone sposoby.

Regeneracja

Prawdopodobnie już oswoiliście nową codzienność i złapaliście nowy rytm, choć jeszcze niejedno może Was zaskoczyć. Kiedy zrobiło się troszkę spokojniej, możesz poświęcić nieco uwagi swojemu ciału. Jest ono absolutnie fantastyczne: uświadom sobie, jak wielkiemu wyzwaniu podołało niedawno. To oczywiste, że potrzebuje sporo czasu na dojście do siebie. Podejdź do tego zagadnienia na luzie, jednocześnie zapewniając sobie jak najlepsze warunki do regeneracji. Istnieją aktywności, które muszą jeszcze poczekać. Na pewno należą do nich bieganie i długie spacery. Mięśnie, więzadła i ścięgna wykonały kilka tygodni temu ogromną pracę i należy im się dłuższy urlop. Nie zmuszaj ich zatem do wysiłku, ale wsłuchaj się w swoje ciało i stopniowo zwiększaj aktywność fizyczną.

Poświęć również uwagę swojej kondycji psychicznej. Jeśli nadal towarzyszą Ci stany obniżonego nastroju i kilka razy dziennie zbiera Ci się na płacz, potrzebujesz pomocy. Zapytaj w przychodni, gdzie możesz zwrócić się po pomoc lub od razu poszukaj specjalisty.

Może się zdarzyć, że jest wręcz przeciwnie – czujesz się odprężona i niczym się nie przejmujesz. Tak czy inaczej, warto poświęcić swoim uczuciom nieco uwagi. Pomocnym narzędziem może być prowadzenie pamiętnika. Czasem zdaje nam się, że dobrze pamiętamy jakiś okres swojego życia, podczas gdy tak naprawdę z trudem przychodzi nam uświadomienie sobie uczuć sprzed kilku dni. Spisanie tego, co dzieje się teraz w Twojej głowie, nie tylko będzie korzystne dla Twojej kondycji psychicznej, lecz także pozwoli Ci w przyszłości wrócić do tych wyjątkowych dni i przypomnieć sobie, jak czułeś się w roli świeżo upieczonego rodzica.

Źródło:

  • Janson, P.O. & Landgren, B. (red.) (2010). Gynekologi. (1. uppl.) Lund: Studentlitteratur.
  • Kaplan, A. (red.) (2009). Lärobok för barnmorskor. (3., omarb. uppl.) Lund: Studentlitteratur.
  • Myles, M.F., Marshall, J.E. & Raynor, M.D. (red.) (2014). Myles textbook for midwives. (16th edition). Edinburgh: Elsevier.
  • Savage S. J. (2020). A Fourth Trimetser Action Plan for Wellness. The Journal of Perinatal Education. Apr 1;29(2):103-112. DOI: 10.1891/J-PE-D-18-00034