W pierwszych dobach po porodzie żołądek dziecka jest wielkości orzecha laskowego albo wisienki (jego pojemność wynosi około 5-7 ml). To oznacza, że maluch szybko się najada, ale musi być karmiony dość często.
Po kilku dniach żołądek noworodka wielkością przypomina już orzech włoski (około 22-27 ml), a po tygodniu rozciąga się do wielkości piłeczki do ping-ponga (około 45-60 ml).
Ze względu na niewielki rozmiar żołądka maluszek musi jeść często, stąd zalecenie, by przystawiać go do piersi wiele razy na dobę.
Dziecko musi jeść również w nocy
W pierwszym tygodniu życia maluchowi nie można pozwolić na zbyt długie spanie. Musi on bowiem jeść co najmniej 8-12 razy na dobę. Gdy nadchodzi pora karmienia musisz obudzić swoje dziecko, w tym celu połóż je w kontakcie skóra do skóry przy piersi. Jeśli to na małego śpiocha nie działa, zmień mu pieluszkę. W nocy wzrasta poziom prolaktyny (hormonu odpowiedzialnego za wytwarzanie pokarmu), a zatem warto skorzystać z jego działania i karmić właśnie nocą.
Spadek wagi
Noworodki zazwyczaj tracą na wadze w pierwszych dobach życia (do 10% masy ciała), co jest rzeczą zupełnie normalną. W 4-5 dobie tendencja odwraca się i maluchy zaczynają przybierać na wadze.
Po czym poznać, że maluch się najada?
Istnieje kilka sygnałów, za pomocą których maluszek daje znać, że je wystarczająco dużo:
- po karmieniu jest zadowolony;
- moczy przynajmniej 6-8 pieluszek na dobę;
- robi kupkę, która najpierw (zanim noworodek skosztuje dojrzałego mleka) jest czarna i smolista, potem zielonkawa i nieco luźniejsza, by na koniec upodobnić się do jajecznicy – te zmiany w zabarwieniu kupki nie powinny Cię niepokoić;
- między karmieniami jest aktywny.