Eden Photography00007

Czy dziecko się najada?

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

W pierwszych dobach po porodzie żołądek dziecka jest wielkości orzecha laskowego albo wisienki (jego pojemność wynosi około 5-7 ml). To oznacza, że maluch szybko się najada, ale musi być karmiony dość często.

Po kilku dniach żołądek noworodka wielkością przypomina już orzech włoski (około 22-27 ml), a po tygodniu rozciąga się do wielkości piłeczki do ping-ponga (około 45-60 ml).

Ze względu na niewielki rozmiar żołądka maluszek musi jeść często, stąd zalecenie, by przystawiać go do piersi wiele razy na dobę.

Dziecko musi jeść również w nocy

W pierwszym tygodniu życia maluchowi nie można pozwolić na zbyt długie spanie. Musi on bowiem jeść co najmniej 8-12 razy na dobę. Gdy nadchodzi pora karmienia musisz obudzić swoje dziecko, w tym celu połóż je w kontakcie skóra do skóry przy piersi. Jeśli to na małego śpiocha nie działa, zmień mu pieluszkę. W nocy wzrasta poziom prolaktyny (hormonu odpowiedzialnego za wytwarzanie pokarmu), a zatem warto skorzystać z jego działania i karmić właśnie nocą.

Spadek wagi

Noworodki zazwyczaj tracą na wadze w pierwszych dobach życia (do 10% masy ciała), co jest rzeczą zupełnie normalną. W 4-5 dobie tendencja odwraca się i maluchy zaczynają przybierać na wadze.

Po czym poznać, że maluch się najada?

Istnieje kilka sygnałów, za pomocą których maluszek daje znać, że je wystarczająco dużo:

  • po karmieniu jest zadowolony;
  • moczy przynajmniej 6-8 pieluszek na dobę;
  • robi kupkę, która najpierw (zanim noworodek skosztuje dojrzałego mleka) jest czarna i smolista, potem zielonkawa i nieco luźniejsza, by na koniec upodobnić się do jajecznicy – te zmiany w zabarwieniu kupki nie powinny Cię niepokoić;
  • między karmieniami jest aktywny.