Poród w wodzie jest możliwy w warunkach domowych jak i w szpitalu. Ważne abyś wcześniej porozmawiała z położną z którą chcesz rodzić czy w danym szpitalu jest basen/ wanna do porodu w wodzie.
Czy poród w wodzie może w jakiś sposób wpłynąć na moje dziecko?
Dziecko, które przez całą ciążę znajdowało się w płynie owodniowym, przychodząc na świat łagodnie przechodzi do wody, a następnie wynurza się, aby wejść w kontakt z powietrzem. Poród w wodzie odbywa się głównie ze względu na matkę, której przynosi ulgę w bólu, ale niekoniecznie jest korzystniejszy dla dziecka.
Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli dziecko urodzi się w wodzie, to kiedy twarz po raz pierwszy zetknie się z powietrzem, dziecko automatycznie łapie pierwszy oddech. Po pierwszym oddechu w żadnym wypadku nie wolno ponownie zanurzać dziecka pod wodą, ponieważ wszystkie pęcherzyki w drogach oddechowych muszą się najpierw wypełnić powietrzem. Jest to coś, o czym należy pamiętać, ale możesz być pewna, że wszystkie położne, które asystują przy porodzie wodnym, o tym wiedzą i bardzo tego pilnują.
Woda działa jak środek przeciwbólowy
Ciepło wody może złagodzić ból podczas porodu, a uczucie nieważkości w wodzie zwykle ułatwia poruszanie się i zmianę pozycji dużo bardziej niż na lądzie. Wiele kobiet doświadcza również, że wanna daje poczucie bezpieczeństwa, ponieważ “obejmuje cię”. Dzięki temu możesz czuć się mniej „pominięta” fizycznie.
Kąpiel jest znana jako niemedyczna metoda łagodzenia bólu podczas porodu i większość klinik ma dziś dostęp do jakiejś formy wanny. Istnieją jednak różne wytyczne w różnych placówkach, więc dobrym pomysłem może być skonsultowanie się z najbliższą przychodnią, czy może zaoferować kąpiele jako środek przeciwbólowy i czy można tam rodzić w wodzie (jeśli poród wodny jest czymś, czego sobie życzysz).
Czy muszę być nago?
Wyłącznie do ciebie należy, czy chcesz pływać nago, czy w jakimś ubraniu. Wszystko zależy od tego, co daje ci poczucie bezpieczeństwaj.
Źródło:
- Carlsson T, Ulfsdottir H. Waterbirth in low-risk pregnancy: An exploration of women's experiences. J Adv Nurs. 2020 May;76(5):1221-1231. doi: 10.1111/jan.14336. Epub 2020 Mar 11. PMID: 32090362.
- Ulfsdottir H, Saltvedt S, Georgsson S. Waterbirth in Sweden - a comparative study. Acta Obstet Gynecol Scand. 2018 Mar;97(3):341-348. doi: 10.1111/aogs.13286. Epub 2018 Jan 17. PMID: 29288489.