vince-fleming-k8Dqzu25nd8-unsplash

Czym jest 4 trymestr i dlaczego właśnie tak go nazywamy?

Anna Kotlińska

ByAnna Kotlińska

Położna

Podczas ciąży personel medyczny skupia się głównie na samej ciąży oraz zdrowiu matki i dziecka. Szczególnie widoczne jest to w ostatnim miesiącu przed rozwiązaniem, ponieważ jest on wypełniony wieloma wizytami u położnej i kontrolami, podczas których ściśle monitoruje się stan zdrowia matki i dziecka. Po porodzie zadania te przejmuje pielęgniarka lub lekarz pediatra kontrolujący stan zdrowia dziecka.

Pojęcie 4 trymestru

Trymestr 4 to termin stworzony przez lekarza pediatrę i naukowca, Harveya Karpa. Jego zdaniem rodzimy się o jeden trymestr za wcześnie i pierwsze 3-4 miesiące po porodzie należy traktować jako przedłużenie samej ciąży, jeśli chodzi o potrzebę uwagi i możliwości rozwoju dziecka. Ale dla nowej mamy czwarty trymestr jest równie ważny.

Czas wielu zmian może być przytłaczający

W Polsce każdą kobietę po porodzie może odwiedzić w domu położna środowiskowa. W ramach NFZ przewidzianych jest od 4 do 6 spotkań w przeciągu pierwszych 8 tygodni od porodu. Wiele kobiet nie wie, do kogo i gdzie powinny się zwrócić. W czwartym trymestrze często przenosi się uwagę z ciężarnej kobiety na noworodka. To może mieć wpływ na pogorszenie się zdrowia i samopoczucia matki. To wymagający okres, często prowadzący do bezsenności, nowych wymagań i znaczących zmian. Jednocześnie w tym samym czasie ciało po porodzie powinno się leczyć i regenerować.

Masz prawo do wsparcia, kiedy go potrzebujesz

Wiele osób twierdzi, że w pierwszym okresie po porodzie trudno jest określić, co jest normalne, a co nie, ale jest to czas adaptacji, regeneracji, uzdrowienia i budowania więzi. Ty i twoje ciało musicie dojść do siebie po ciąży i porodzie. Nazwanie tego okresu 4 trymestrem to próba pokazania, że potrzeba opieki zdrowotnej i wsparcia nie kończy się na porodzie, ale raczej, że ciało, umysł i ogólne samopoczucie kobiet wciąż przechodzi rekonwalescencję. Dlatego pragniemy zwrócić waszą uwagę na ten okres i udzielić potrzebnego wsparcia.

Źródła: - Socialstyrelsen (april 2017). Vård efter förlossning. - Socialstyrelsen (november 2019). Gravida och nyförlöstas situation och behov.