Article 2

Dlaczego tyłem do kierunku?

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Czy wiesz, że fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy jest nawet pięciokrotnie bezpieczniejszy od fotelika mocowanego przodem? Z tego właśnie powodu zalecane jest, aby przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy jak najdłużej jest to możliwe, najlepiej minimum do 4 roku życia. Największe modele fotelików montowanych tyłem pozwalają na podróżowanie nawet do 6-7 roku życia.

Dlaczego tak jest bezpieczniej?

Największą zaletą fotelików montowanych tyłem jest oparcie, jakie dają głowie i szyi dziecka podczas wypadku. Głowa małego dziecka jest bardzo ciężka w porównaniu do reszty ciała – jej masa to nawet 25% masy całego ciała. Dla porównania głowa dorosłego człowieka to ok 6% jego masy całkowitej. Umieszczając malucha obok osoby dorosłej można dostrzec, o ile większa jest jego głowa w porównaniu do reszty ciała. Jako, że głowa dziecka jest taka ciężka a mięśnie jego szyi słabe i niewykształcone, potrzebuje ono dodatkowego podparcia.

Children's head scale

Crash testy– tyłem do kierunku jazdy vs. Przodem do kierunku jazdy

Wykazano, że podczas uderzenia czołowego siły działające na kark dziecka są nawet pięciokrotnie wyższe w foteliku montowanym przodem do kierunku jazdy. W takim foteliku, podczas uderzenia, ciało dziecka trzymane jest uprzężą fotelika ale jego głowa wyrzucana jest z dużą siłą w kierunku przodu pojazdu. To skutkuje wysokimi przeciążeniami działającymi na jego szyję. Poniższy wykres pokazuje ogromną różnicę w siłach działających na kark pomiędzy fotelikiem RWF (zielona linia) a fotelikiem montowanym przodem (czerwona linia).

Graph of neck forces

Największą zaletą fotelika RWF jest to, że podpiera plecy, kark i głowę dziecka. To sprawia, że podczas wypadku siły działające na dziecko rozkładane są bardziej równomiernie, zamiast kumulować się na wrażliwym odcinku szyjnym kręgosłupa. To dlatego fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy drastycznie redukuje ryzyko urazu i śmierci dziecka .

Przeczytaj więcej o wyborze fotelika i o tym, jak twoje auto wpływa na jego dobór w naszym przewodniku, który znajdziesz w dziale Artykuły i Narzędzia.