sergiu-valena-bWllW3gy35w-unsplash

Doświadczenie narodzin

Anna Kotlińska

ByAnna Kotlińska

Położna

Poród to doświadczenie wielowymiarowe. Często masz w głowie obraz tego, jak to będzie, ale dobrze jest mieć świadomość, że rzeczywistość nie zawsze może być taka, jaką sobie wyobrażałeś.

Biorąc pod uwagę fakt, że kobiety opisują poród jako coś, nad czym nie ma się żadnej kontroli, coś niezwykle bolesnego, ale i dającego poczucie, że jest się częścią czegoś większego, wyjątkowego, łatwo jest poczuć stres i zagubienie.

Jeśli poród okazał się pozytywnym doświadczeniem

Czasem okazuje się, że twoje oczekiwania i wyobrażenia dotyczące porodu znalazły swoje pokrycie w rzeczywistości. Poród przebiegł dokładnie tak, jak sobie tego życzyłaś, dzięki czemu masz pozytywne doświadczenia związane z tym wydarzeniem. Z drugiej strony poród mógł również okazać się całkowitym przeciwieństwem tego, czego się spodziewałaś, a twoje największe lęki mogły stać się rzeczywistością. Nie oznacza to jednak, że doświadczenie porodu w tej sytuacji nie może być pozytywne.

Czuć się bezpiecznie w okolicznościach, których wcześniej się obawiałaś, może skutkować pozytywnym doświadczeniem tylko dlatego, że pomimo tego, co się wydarzyło, nadal czułaś się zaopiekowana. Kobiety często powtarzają, że „chociaż moje najgorsze koszmary stały się rzeczywistością, nadal czułam, że jestem w dobrych rękach”. To uczucie, że „pomimo tego dałam radę” – to jest coś, co paradoksalnie na dłuższą metę może wzmocnić twoją pewność siebie i podnieść samoocenę.

Jeśli doświadczenie było negatywne

Jeśli jednak zabrakło podczas poczucia bezpieczeństwa, a doświadczenie porodu nie było pozytywne, to traumatyczne lub negatywne wspomnienia z porodu zwiększają ryzyko powikłań lub depresji poporodowej. Może to również skutkować myślami typu „nie udało mi się”, “poniosłam porażkę” lub innymi negatywnymi projekcjami na temat własnych możliwości. Przede wszystkim pamiętaj, że nie ma kogoś takiego jak matka, która „nie dała rady” lub urodziła dziecko w „zły sposób”. Istnieją jednak okoliczności i pewne warunki (na które nie zawsze masz wpływ), które sprawiają, że nie wszystko potoczy się tak, jak się tego spodziewałaś.

Nie wahaj się prosić o pomoc

Według badań kobiety zgłaszały, że ich negatywne lub traumatyczne doświadczenia związane z porodem nie zostały odnotowane przez personel medyczny. Dlatego ważne jest, abyś nie wahała się mówić o swoich uczuciach i doświadczeniu. Pomoże to nie tylko tobie, ale i innym przyszłym matkom.

Negatywne lub traumatyczne doświadczenie może prowadzić do problemów z karmieniem piersią, zespołu stresu pourazowego i depresji. A to z kolei może sprawić, że dotknięte takimi przeżyciami nowe matki będą unikać kolejnej ciąży. Warto jednak pamiętać, że z czasem wrażenie o doświadczeniu może się zmieniać - czasem wystarczy tylko chwila zastanowienia i przeanalizowanie “na chłodno” wszystkiego, co się wydarzyło. Innym razem w przepracowaniu traumy pomóc może specjalista.

Jeśli zmagasz się z negatywnymi myślami lub doświadczeniami porodowymi, dobrym pomysłem może być skontaktowanie się z położną ze szpitala, w którym urodziłaś. Umów się na tak zwane spotkanie poporodowe, podczas którego będziesz mogła porozmawiać o swoich doświadczeniach związanych z ciążą, zadać pytania i uzyskać niezbędne informacje. Pomoże ci to pójść dalej i być może spojrzeć na swoją ciążę z innej perspektywy. Takie spotkanie z doświadczoną osobą, której ufasz, może być bardzo pomocne.

Jeśli cierpisz na zespół stresu lub depresję, będziesz potrzebowała dodatkowego wsparcia, na przykład ze strony psychologa.

Żródła: - Myles, M.F., Marshall, J.E. & Raynor, M.D. (red.) (2014). Myles textbook for midwives. (16th edition). Edinburgh: Elsevier. - Nilsson, C. (2012). Förlossningsrädsla - Med fokus på kvinnors upplevelser av att föda barn. (Doktorsavhandling/ Dissertation, Linnaeus University/ Linnéuniversitetet. Written in Swedish.