Trzy miesiące po porodzie kończy się faza regeneracji. Być może czujesz się już jak dawna Ty i Twoje ciało wróciło do formy, ale tak naprawdę potrzebuje ono jeszcze kilku miesięcy do całkowitej odbudowy.
Zazwyczaj mówi się, że pełna regeneracja po porodzie zajmuje rok. Niezależnie od tego, czy miałaś pęknięcie krocza, mięśnie, więzadła i inne tkanki okolic intymnych znacznie się rozciągnęły i teraz potrzeba czasu, by wróciły do swoich pozycji i funkcji. Struktura tkankowa ścianek pochwy potrzebuje na odbudowę sześciu miesięcy, a mięśniom powrót do formy sprzed ciąży zajmie około 12 miesięcy.
Karmienie piersią ma wpływ na rozmiar macicy oraz gospodarkę hormonalną odpowiedzialną między innymi za stan błon śluzowych. Zatem jeśli karmisz, możesz łatwiej uporać się ze zmianami zachodzącymi w Twoim organizmie po ciąży. Być może już czujesz, jak z każdym dniem wracasz do formy.
Macica jest już na swoim miejscu, a błony śluzowe stopniowo wracają do równowagi. Oczywiście nie musisz się czuć dokładnie tak, jak przed porodem, ale nie powinnaś doświadczać już uczucia ciężkości czy bólu, a plamienia powinny ustąpić. Jeśli jednak jest inaczej, umów się na wizytę u ginekologa.
Macica wciąż jeszcze się kurczy, a odpowiadająca za stan błon gospodarka hormonalna nadal jest zachwiana, ale sytuacja wydaje się już normować. U mam karmiących procesy te zachodzą wolniej, ale są mniej zauważalne.
Z każdym dniem powinnaś czuć się lepiej. Jeśli czujesz, że ścianki pochwy i mięśnie okolic intymnych są nadal osłabione, ćwicz codziennie mięśnie Kegla, nawet przez sześć miesięcy. Jeśli problemy nie ustąpią, skontaktuj się z lekarzem, by porozmawiać o możliwych rozwiązaniach, łącznie z zabiegiem chirurgicznym. Tymczasem ćwicz mięśnie Kegla każdego dnia przez trzy miesiące, aby je wzmocnić, a potem dwa lub trzy razy dziennie, aby utrzymać ich kondycję. Niestety, zaniechanie regularnego treningu mięśni szybko skutkuje ich zwiotczeniem. Nie warto zatem ryzykować utraty napięcia mięśniowego w okolicach intymnych, gdyż utrzymanie ich w dobrym stanie będzie przynosić Ci korzyści do końca życia.
Porozmawiaj o swoich problemach
Jeśli masz jakiekolwiek poporodowe problemy, nie wahaj się o nich rozmawiać. Wiele kobiet doświadcza tego, co Ty, lecz wstydzi się o tym powiedzieć lub nie ma do kogo zwrócić się po pomoc. Pamiętaj, że o wszystko możesz zapytać swojego lekarza lub położną. Medycyna jest dla ludzi, toteż nie wzbraniaj się przed skorzystaniem z jej osiągnięć. Masz do tego pełne prawo.
Jeśli Twoje dziecko przyszło na świat przez cesarskie cięcie, pamiętaj, aby plany na powiększenie rodziny przesunąć w czasie o co najmniej rok od porodu. Tym samym podarujesz ciału więcej czasu na regenerację i zminimalizujesz ryzyko wystąpienia komplikacji w kolejnej ciąży.
Jesteś fantastyczna!
Wasze dziecko ma już trzy miesiące! Cieszymy się, że skorzystaliście z naszego przewodnika dla świeżo upieczonych rodziców. Mamy nadzieję, że nasze teksty pomogły Wam w tym wyjątkowym czasie. Macie już solidne podstawy i teraz wystarczy, że zaufacie swojej intuicji. Nie traćcie pewności siebie i korzystajcie jedynie z tych rad, które wydadzą Wam się dobre. Nie bójcie się szukać czasu dla siebie oraz prosić innych o pomoc. I – co najważniejsze – pamiętajcie: jesteście naprawdę fantastycznymi rodzicami!
Nasza aplikacja jest kopalnią wiedzy na temat wszystkiego, co czeka Was po porodzie. Zapraszamy do korzystania z niej. Z nami możecie śledzić rozwój maluszka aż do dnia, w którym ukończy drugi rok życia.
Źródło:
- Janson, P.O. & Landgren, B. (red.) (2010). Gynekologi. (1. uppl.) Lund: Studentlitteratur.
- Kaplan, A. (red.) (2009). Lärobok för barnmorskor. (3., omarb. uppl.) Lund: Studentlitteratur.
- Myles, M.F., Marshall, J.E. & Raynor, M.D. (red.) (2014). Myles textbook for midwives. (16th edition). Edinburgh: Elsevier.
- Savage S. J. (2020). A Fourth Trimetser Action Plan for Wellness. The Journal of Perinatal Education. Apr 1;29(2):103-112. DOI: 10.1891/J-PE-D-18-00034