Jak wspominasz poród? Bywa, że ważne życiowe doświadczenia muszą odleżeć w naszych głowach, by dopiero z czasem jakoś się poukładać i być może dopiero teraz stać Cię na pewne przemyślenia. Jeśli coś w związku z porodem budzi Twój niepokój, porozmawiaj o tym z położną i lekarzem, którzy prowadzili Twoją ciążę. W wyjątkowych sytuacjach będą mogli skontaktować się z personelem szpitala, w którym rodziłaś.
Rozejście mięśni brzucha
Podczas ciąży mięśnie brzucha rozchodzą się, by zrobić miejsce rozrastającej się macicy. Zjawisko to nosi łacińską nazwę diastasis recti. Najczęściej mięśnie te wracają do formy w ciągu 8-10 tygodni po porodzie. Jeśli tak się nie stanie, nie pozostanie to bez wpływu na Twoje życie. Nie jest to co prawda bolesne, ale osłabia stabilność całego tułowia. O tym, czy sprawa jest poważna decyduje stopień rozejścia mięśni oraz to, czy jesteś w stanie je kontrolować. Rozstrzygnąć te kwestię pomoże Ci ktoś doświadczony – położna lub fizjoterapeuta. Osoba taka może zaproponuje Ci ćwiczenia, które pomogą Ci sobie poradzić z tym problemem. Być może konieczne będzie wykonanie USG. W rzadkich przypadkach potrzebna jest interwencja chirurgiczna, którą można wykonywać dopiero po zakończeniu rekonwalescencji po porodzie.
Praktykowanie ćwiczeń oddechowych aktywujących otrzewną sprzyja odzyskaniu sprawności przez mięśnie, które uległy wcześniej rozdzieleniu, a tym samym poprawia stabilność tułowia. Technika oddychania zakłada głęboki wdech, wtłoczenie powietrza do brzucha, tak by otrzewna się napięła. Jej aktywacja sprawi, że łatwiej będzie przywrócić napięcie mięśniowe sprzed ciąży.
Źródło:
- Janson, P.O. & Landgren, B. (red.) (2010). Gynekologi. (1. uppl.) Lund: Studentlitteratur.
- Kaplan, A. (red.) (2009). Lärobok för barnmorskor. (3., omarb. uppl.) Lund: Studentlitteratur.
- Myles, M.F., Marshall, J.E. & Raynor, M.D. (red.) (2014). Myles textbook for midwives. (16th edition). Edinburgh: Elsevier.
- Savage S. J. (2020). A Fourth Trimetser Action Plan for Wellness. The Journal of Perinatal Education. Apr 1;29(2):103-112. DOI: 10.1891/J-PE-D-18-00034