Preg-Life-13

Faza aktywna

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Faza aktywna. Skurcze stają się częstsze, intensywniejsze i trwają coraz dłużej. Ból rozchodzi się od pleców w kierunku dolnej części macicy. W przeciągu 10 minut mogą nastąpić nawet 3-4 skurcze. Może się darzyć, że na tym etapie porodu pojawi się skąpe krwawienie spowodowane rozszerzaniem się szyjki macicy.

Podczas aktywnej fazy porodu szyjka macicy stopniowo się rozwiera (od 3-4 cm do 10 cm), aż dochodzi do pełnego otwarcia. W tym samym czasie główka dziecka zstępuje w kierunku dna macicy. Skurcze nie odpuszczają, stają się coraz mocniejsze, dłuższe i bardziej bolesne. Często zdarza się, że właśnie w tym momencie odchodzą wody. Teraz nastąpi etap porodu, wymagający od kobiety największego wysiłku, czasem od szerokości rozwarcia nazywany „kryzysem siódmego centymetra”. Zazwyczaj w aktywnej fazie porodu szyjka macicy rozwiera się w tempie 1 cm na godzinę.

Wielu kobietom pomaga zmiana pozycji, toteż po 5-10 skurczach lub po 30 minutach zaleca się częściowe uniesienie ciała. Aby przyspieszyć poród, dobrze jest przyjąć pozycję inną niż leżąca. Istnieje wiele możliwości - można rodzić na kolanach, z użyciem krzesełka porodowego lub piłki do pilates, a nawet „wieszając się” na partnerze.

Kiedy ból stanie się trudny do zniesienia, możesz potrzebować pomocy. Położna powinna zaproponować Ci różne metody łagodzenia bólu, w tym znieczulenie zewnątrzoponowe. Rozmowa z położną powinna rozwiać Twoje wątpliwości na temat tego, jakie metody radzenia sobie z bólem będą najlepsze w Twojej sytuacji. W Twojej mocy jest jednak poinformować personel o tym, iż potrzebujesz pomocy, by wówczas we współpracy z położną podjąć konkretne kroki.

Wraz z narastaniem bólu możesz doświadczyć wielu skrajnych stanów emocjonalnych, w tym irytacji z powodu zbyt słabych postępów porodu lub problemów ze skoncentrowaniem się na tym, co się dzieje. Nie jest niczym niezwykłym, że młoda mama popada ze skrajności w skrajność, od przekonania: „wszystko będzie dobrze – zaraz urodzę moje dziecko” do poczucia rezygnacji: „nie, nigdy w życiu się nie uda”. W tym wypadku nie do przecenienia jest wsparcie bliskiej osoby. Warto też zadbać o podaż dodatkowych kalorii – wystarczy słodki sok lub napój wzbogacony w sole mineralne.

Kiedy dziecko wciska się w kanał rodny, jedną z najważniejszych rzeczy, o których trzeba pamiętać, jest pusty pęcherz. Zatem pamiętaj, żeby płyny przyjmować, ale i oddawać. Jeśli lubisz mieć wszystko zaplanowane, ustaw grafik na korzystanie z toalety co dwie godziny.

Wparcie drugiej osoby jest teraz czymś niezwykle ważnym. Jeśli przyjechałaś na porodówkę sama, niezbędne wsparcie możesz uzyskać od położnej. Uspokajające słowa, pomoc w zmianie pozycji, asysta przy prysznicu lub kąpieli, relaksujący masaż – to tylko kilka rzeczy, które może zrobić dla Ciebie partner. On również zostanie na czas porodu twoim rzecznikiem – zna Cię doskonale i może wytłumaczyć położnej, czego Ci trzeba. Z drugiej strony to personel szpitala będzie pomagał partnerowi sprawdzić się w nowej roli. Wszyscy razem stworzycie drużynę, która sprosta wszystkim wyzwaniom na drodze do powitania nowego człowieka na świecie.

Źródło:

  • Abascal, G., & Huss, M. S. (2018). Att föda. Bonnier Fakta.