BBHM-Hospital-Two-16

Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu?

Anna Kotlińska

ByAnna Kotlińska

Położna

Rady i wytyczne odnośnie pielęgnacji blizny po cesarce różnią się w zależności od tego, kogo zapytasz. Jednak tak naprawdę poza regularną higieną i pielęgnacją ran żadne specjalne zabiegi nie są potrzebne.

Przed wypisaniem ze szpitala położna sprawdza opatrunek

Nie trzeba go zmieniać, jeśli sam się nie odkleił (i nie widać krwi ani płynu z rany). Jeśli jednak musisz zmienić opatrunek przed wyjściem do domu, położna pomoże ci w tym podczas oględzin rany. Będziesz mogła go usunąć po 5-7 dniach. Warto wiedzieć, że przez kilka pierwszych dni możesz brać prysznic z opatrunkiem.

Opatrunek należy zmienić, jeśli się zabrudzi lub zacznie się odklejać. Nie ma potrzeby trzymać go dłużej niż 10 dni. Po tym czasie nie musisz już zaklejać rany pełnym opatrunkiem, ale warto do czasu wizyty u położnej chronić ją sterylnym plastrem. Kupisz go bez problemu w aptece.

Po zdjęciu opatrunku wystarczy regularna higiena tego obszaru przy pomocy wody z mydłem. Pozwól wodzie spłynąć po ranie i przez pierwsze kilka tygodni, do czasu całkowitego zagojenia, unikaj szorowania pozostałości po plastrze.

Gojenie rany rozpoczyna się natychmiast

Podczas cesarskiego cięcia zwykle stosowane jest cięcie w linii bikini. Oznacza to poziomą bliznę podbrzusza. Proces gojenia rozpoczyna się natychmiast po operacji i zazwyczaj trwa około 6 tygodni. Ból i dyskomfort związany z blizną możesz jednak odczuwać dłużej. Czasem musi minąć nawet rok, byś odzyskała pełne czucie w obszarze wokół blizny. Trudno też przewidzieć, jak ostatecznie będzie wyglądał ślad po cesarce.

Rana może zmieniać kolor, może być też mniej lub bardziej opuchnięta, ale spokojnie - tak wygląda proces gojenia. Choć nie ma się czym martwić, w pierwszym okresie powinnaś być świadoma ryzyka infekcji (i tym samym dbać o higienę bardziej niż zwykle).

Najczęstsze oznaki infekcji rany lub macicy to:

  • zwiększony ból;
  • zwiększone krwawienie lub nieprzyjemny zapach;
  • gorączka;
  • rana jest zaczerwieniona, opuchnięta, gorąca lub wycieka z niej płyn.

Jeśli pojawi się którykolwiek z tych objawów, powinnaś natychmiast poszukać pomocy. Możesz udać się do kliniki, w której urodziłaś, do położnej lub ginekologa, który prowadził ciążę lub do najbliższego ośrodka zdrowia.

Nowa skóra potrzebuje wsparcia

Kiedy blizna się goi, powstaje nowa skóra, która potrzebuje wsparcia. Dlatego warto chronić bliznę nawet po zakończeniu wizyty kontrolnej. Nowa skóra jest wrażliwa na ekspozycję na słońce, więc, jeśli lubisz kąpiele słoneczne, pamiętaj, aby zasłaniać ją plastrem, odzieżą lub kremem z odpowiednim filtrem. Do ochrony blizny użyj szerokiego przylepca opatrunkowego i naklej go wzdłuż blizny. Możesz też użyć specjalnego, odpowiednio długiego plastra. Wszystko po to, aby osłonić nowopowstałą, delikatną skórę od wszelkich podrażnień.

Zwiększony nacisk lub podrażnienie “nowej” skóry mogłyby zakłócić proces gojenia i tym samym wpłynąć na ostateczny wygląd blizny w przyszłości. Według przeprowadzonych badań, oklejanie blizny przez 3 miesiące po zabiegu może zmniejszyć jej rozmiar i zapobiec sztywności. Jednak mimo tych danych niektórym kobietom trudno jest zabezpieczać bliznę przez taki okres czasu.

Nie ma złotej recepty, która podpowie jak długo masz dbać o bliznę w swoim, konkretnym przypadku. Jedne kobiety chronią ją plastrami przez dwa tygodnie, inne nawet przez rok. Wszystko zależy od tego, jak szybko się ona goi, jak się czujesz i co podpowiada twoje ciało. Niezależnie od tego, jak długo będziesz zabezpieczać ślad po cesarce, zawsze uważnie mu się przyjrzyj, by nie przeoczyć oznak ewentualnej infekcji.

Źródło:

  • Atkinson J-A., McKenna K., Barnett A., McGrath D. & Rudd M. A randomized, controlled trial to determine the efficacy of paper tape in preventing hypertrophic scar formation in surgical incisions that traverse Langer's skin tension lines. (2005) Plastic Reconstructive Surgery
  • Rosengren H., Askew D., Heal C., Buettner P., Humphreys W. & Semmens L. Does taping torso scars following dermatologic surgery improve scar appearance? (2013) Dermatology Practical & Conceptual. PMID: 23785651 doi: 10.5826/dpc.0302a13