Article 3

Jak moje auto wpływa na wybór fotelika?

Mamy nadzieję, że nasze artykuły “Jaki rodzaj fotelika potrzebujesz” i “Dlaczego tyłem do kierunku?” wyjaśniły ci, dlaczego tak ważne jest przewożenie dziecka tyłem i czym jest szwedzki Plus Test. Czas pójść dalej. Ale zanim dokonasz zakupu należy zadać sobie pytanie: które foteliki są kompatybilne z moim autem i jaki system montażu wybrać?

Możliwości montażu

Istnieją dwa sposoby mocowania fotelika w aucie: ISOFIX oraz samochodowe pasy bezpieczeństwa.

ISOfix installation

ISOFIX to ustandaryzowany system służący do montażu fotelika samochodowego i co do zasady powinien znajdować się w każdym nowym modelu auta produkowanym do 2006 roku. Druga opcja, to użycie trzypunktowego pasa bezpieczeństwa w który wyposażone jest auto. Warto wiedzieć, czym różnią się oba systemy montażu.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa nie ma różnicy, czy fotelik zamontowany jest za pomocą ISOFIX czy pasa samochodowego. Jednakże, montaż za pomocą złącz ISOFIX jest szybszy i redukuje ryzyko popełnienia błędu niemalże do zera. Montaż pasem daje zaś większą elastyczność i kompatybilność z większą liczbą samochodów.

Skąd mam wiedzieć jaki fotelik pasuje do mojego auta?

Większość producentów fotelików załącza do swoich produktów listę z kompatybilnymi pojazdami. Warto jednakże przymierzyć upatrzony fotelik przed zakupem, najlepiej w wyspecjalizowanym sklepie z fotelikami.

Przeczytaj więcej o wyborze odpowiedniego fotelika i przewożeniu dziecka tyłem do kierunku jazdy w naszym poradniku, który znajdziesz w dziale Artykuły i Narzędzia