shutterstock 511881799

Jak prawidłowo i bezpiecznie trzymać i podnosić noworodka?

Anna Kotlińska

ByAnna Kotlińska

Położna

Pierwsze dni z noworodkiem na pokładzie mogą być dla Ciebie stresujące, zwłaszcza jeśli jest to Twoje pierwsze dziecko. Zakładanie ubranek przez główkę i podnoszenie Malucha spędza sen z powiek niejednej młodej Mamy. W tym artykule podpowiemy Ci, jak w łatwy i bezpieczny sposób trzymać i podnosić noworodka.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakich błędów przy podnoszeniu dziecka unikać?
  • jak poprawnie prawidłowo podnosić noworodka?
  • jakie są podstawowe zasady noszenia dziecka?

5 najczęściej popełnianych błędów podczas noszenia malucha

Będąc świeżo upieczonym rodzicem masz prawo “nie wiedzieć” i jest to jak najbardziej ok. Ważne jest, abyś starała się wdrażać do Waszej codziennej rutyny, dobre praktyki, które Tobie ułatwią pielęgnację Maluszka, a jemu z kolei prawidłowy rozwój.

Najczęściej popełniane błędy podczas podnoszenia dziecka:

  • Podnoszenie z leżenia na plecach – chwytanie noworodka pod pachami i podniesienie go bezpośrednio z leżenia na plecach
  • Noszenie noworodka w pozycji pionowej.
  • Noszenie dziecka tylko na jednym ramieniu
  • Blokowanie rączek i nóżek podczas noszenia.
  • Zbyt mała asekuracja główki noworodka.

Wszystkie te praktyki nie są zbyt korzystne dla twojego Maluszka. Podnoszenie bezpośrednio z leżenia na plecach może zaburzyć prawidłową pracę mięśni. Podobny skutek może przynieść zbyt długie noszenie go w pozycji pionowej lub na tym samym ramieniu. W konsekwencji dziecko może mieć problemy ze stabilnym siadem, podporem czy czworakowaniem. Jeśli stosowałaś, którąś z wymienionych wyżej praktyk – spokojnie, Twojemu Maluchowi z pewnością nic się stało, staraj się jednak wdrożyć dobre nawyki, o których przeczytasz poniżej.

Jak prawidłowo podnosić noworodka? Specjalistki odpowiadają

Jednym ze sposobów bezpiecznego podnoszenia noworodka jest delikatne ułożenie go na boku, a następnie kontrolowanie ułożenia w pozycji tzw. „fasolki” (zaokrąglonej pozycji dziecka z podwiniętą do środka miednicą) oraz podtrzymywanie pupy, przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na nie odginanie główki do tyłu.

Kolejnym, dobrym sposobem jest podnoszenie „przez boczek”. Polega ono na wsunięciu ręki pod lub pomiędzy nóżki, a tułów Malucha, tak, aby cała Twoja ręka znalazła się pod ciałem dziecka – dłoń musi wówczas znajdować się pod główką. Przy pomocy drugiej ręki, którą stabilizujesz bark, możesz spokojnie podnieść dziecko w górę – bokiem do podłoża.

Zwróć uwagę na sposób, w jaki odkładasz dziecko np. do łóżeczka. Podczas tej czynności jako pierwsze na podłożu powinny znaleźć się pupa oraz nóżki Maluszka, a następnie plecy oraz główka.

Pierwsze próby prawidłowego podnoszenia i odkładania bobasa mogą wydawać się skomplikowane, ale z czasem nabierzesz wprawy i będziesz robiła to odruchowo, dlatego tak ważne jest wyrobienie sobie dobrych nawyków, już od samego początku.

Jak prawidłowo trzymać noworodka (np. podczas kąpieli)?

Odbijanie po posiłku oraz kąpiel to czynności, które młodym rodzicom sprawiają chyba najwięcej trudności na początku rodzicielskiej przygody. Brak pełnej kontroli nad główką Malucha oraz obawa o to, czy uda się go wykąpać, bez napadu płaczu spowodowanego wodą w oku faktycznie może być stresujące. Pamiętaj jednak, że trening czyni mistrza i za kilka dni będziesz wykonywała te czynności z „zamkniętymi oczami”. Prawidłowy sposób trzymania Malucha podczas tych czynności z pewnością ułatwi Ci sprawę.

  • Odbijanie – po karmieniu zastosuj pozycję pionową. Główkę oraz rączki dziecka połóż na ramieniu, a ręką podtrzymuj jego tułów i pupę. Możesz też ułożyć Malucha na swoich udach. Połóż go na brzuszku, nogę na której znajduje się jego klatka piersiowa unieś nieco wyżej, niżej nogę na której znajduje się jego pupa. Podeprzyj jego główkę, aby zbyt wcześnie nie podnosił ani nie odchylał jej do tyłu.
  • Kąpiel – połóż rękę pod główką dziecka, natomiast przedramieniem kontroluj jego tułów. Dzięki temu, drugą ręką możesz swobodnie umyć swojego Malucha.

Podstawowe zasady prawidłowego noszenia noworodka

Przedstawiamy Ci 5 złotych zasad prawidłowego noszenia Malucha. Stosując je możesz mieć pewność, że “robisz to dobrze”:

  1. Spokój – noworodek natychmiast wyczuwa niepewność opiekuna i sam zaczyna się denerwować. Dlatego nie wykonuj gwałtownych ruchów, nie spiesz się. Daj czas Maluchowi na zorientowanie się, że za chwili zmieni swoje położenie. Mów do niego, uśmiechaj się i przytulaj, to pogłębi Waszą relację i zbuduje więź.
  2. – głowa i tułów dziecka powinny być w jednej osi, a kończyny nie powinny bezwładnie zwisać. Noś na przedramieniu – wtedy główka dziecka znajduje się na Twoim zgięciu łokciowym, a dłonią tej samej ręki podtrzymujesz pupę. Drugą ręką obejmujesz dziecko, a tułów podtrzymywany jest przez przedramię i wsparty na Twoim brzuchu. Główka ustawiona jest symetrycznie do osi ciała, a rączki znajdują się z przodu.
  3. Na leniwca – ułóż dziecko bokiem na swojej ręce, dłonią podtrzymuj pupę, plecy dziecka oprzyj o swój tułów.
  4. Kontroluj główkę – póki Twój Maluch nie jest w stanie samodzielnie utrzymać głowy, podczas noszenia kontroluj, czy zapewniasz jej odpowiednie podparcie

Pamiętaj, że dla Twojego dziecka jesteś doskonała i choć pewne rzeczy wymagają praktyki, z pewnością opanujesz je do perfekcji. Powodzenia!