Jaka jest najlepsza rada dla kobiet planujących karmienie piersią? Przygotuj się do tego z wyprzedzeniem. Idąc za nią, ułatwisz sobie start. Dzięki naszym wskazówkom lepiej przygotujesz się do karmienia, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym.
Piersi Fakt, że piersi stają się większe, otoczka wokół sutków większa i/lub ciemniejsza, a ogólnie sprawiają wrażenie tkliwych i napiętych, oznacza, że przygotowują się do karmienia potomstwa.
Czasem kobiety obserwują cieknącą z piersi lekko żółtawą substancję zwaną siarą. U niektórych pojawia się ona już w 16 tygodniu ciąży, u innych pod koniec ciąży, a często pojawia się dopiero, kiedy maleństwo przyjdzie już na świat.
Możesz spróbować ręcznego odciągania siary, zaczynając od 37. tygodnia ciąży, jeśli chcesz oswoić się z tym uczuciem. Oto jak się do tego zabrać:
- Umyj ręce wodą i mydłem.
- Delikatnie masuj pierś w kierunku sutka. To pomoże Ci się zrelaksować.
- Uformuj palce w kształt litery „C” tuż za zewnętrzną krawędzią otoczki.
- Chwyć, przesuń palce w stronę klatki piersiowej, następnie ściśnij je razem w stronę sutka. Przesuwaj palcami po otoczce, aby stymulować całą pierś.
- Bądź delikatna; nie powinno to być bolesne.
- Najlepiej stymulować każdą pierś przez 6–10 minut, dwa razy dziennie.
Ważne: Jeśli odciągasz mleko, ilość lub moment pojawienia się siary nie ma wpływu na produkcję mleka i karmienie piersią po urodzeniu dziecka.
Jeśli uda Ci się pozyskać cenny płyn, możesz go zamrozić w pojemniku na lekarstwa z pokrywką lub w 1-mililitrowej strzykawce, opisując ją swoim imieniem i nazwiskiem, numerem identyfikacyjnym i datą. Włóż pojemnik/strzykawkę z lekiem do małej torebki do zamrażania i umieść ją w zamrażarce. Kiedy nadejdzie pora udania się na porodówkę, zabierz siarę do torby termoizolacyjnej z okładem z lodu (który można przechowywać przez 24 godziny) i poinformuj położną na sali porodowej, że masz siarę ze sobą.
Przez pierwsze dwie godziny po porodzie dobrze jest zadbać o kontakt skóra do skóry, układając maluszka na swoim ciele, z zapewnieniem drożności dróg oddechowych. Pozwól dziecku znaleźć drogę do piersi i nakarm je piersią przed jakimkolwiek karmieniem uzupełniającym. Jeśli dziecko potrzebuje suplementacji, najpierw podawaj świeżą siarę, a następnie rozmrożoną. Możesz to zrobić na przykład za pomocą łyżeczki.
Karmiące mamy muszą bardzo dbać o swoje piersi. Rozważ rezygnację z noszenia uciskającego stanika i utrzymuj piersi w cieple, zapewniając im komfort i wygodę.
Sen Na początku maluszek je niewiele, ale za to bardzo często – 10-12 razy na dobę lub nawet więcej. Dziecko musi jeść również w nocy, toteż przygotuj się, że przez pierwsze tygodnie raczej się nie wyśpisz (oczywiście każe dziecko jest inne i równie dobrze możesz trafić na małego śpiocha). W ciągu dnia wykorzystuj zatem każdą wolną chwilę na odpoczynek, najlepiej zgodnie z zasadą: śpij, kiedy dziecko śpi.
Zadania związane z prowadzeniem domu mogą poczekać albo możesz je oddelegować Twojemu partnerowi, abyś Ty w tym czasie mogła zadbać o swoje samopoczucie – wsypana mama nie tylko cieszy się lepszą laktacją, lecz także „zaraża” całą rodzinę swoją dobrą energią.
Strach przed karmieniem Jeżeli na myśl o karmieniu piersią odczuwasz strach lub niepokój, co może zdarzyć się na skutek trudnych doświadczeń przy poprzednim dziecku lub jeśli masz odczucie, że karmienie może być nieprzyjemne, porozmawiaj o tym z położną. Jeżeli masz możliwość, umów się na rozmowę w poradni laktacyjnej. Nie musisz od razu zakładać, że będziesz karmić wyłącznie piersią przez pierwsze pół roku życia dziecka. Wyznacz sobie jakiś mniejszy cel, np. próba karmienia czy karmienie częściowe, tak aby mieć plan na dobry start, kiedy dziecko pojawi się na świecie. To, jaki cel sobie obierzesz, zależy jedynie od Ciebie.
Kiedy nie jesteś debiutantką Niezależnie od tego, jakie doświadczenia miałaś z poprzednim dzieckiem czy dziećmi, musisz pamiętać, że każde karmienie przebiega inaczej. Dziecko, którego teraz oczekujesz, to człowiek obdarzony własną osobowością, toteż może być istotą zupełnie różną od starszego rodzeństwa. Nie warto zatem porównywać właśnie rozpoczynającej się mlecznej przygody z poprzednimi. Oczywiście, jeśli dotąd wszystko było dobrze, Twoje doświadczenie na pewno będzie pomocne. Jeżeli jednak masz złe wspomnienia związane z karmieniem piersią, porozmawiaj o nich z położną lub umów się na rozmowę w poradni laktacyjnej, aby otrzymać wsparcie psychiczne. Pamiętaj, że zaczynasz teraz nowy rozdział i nie ma powodu przypuszczać, że coś pójdzie nie tak.
Co warto mieć w domu
- Podczas karmienia zwiększy się Twoje pragnienie, zatem dobrze jest zaopatrzyć się w większe ilości napojów, które lubisz, np. soków, kompotów czy smoothies. Będziesz potrzebować dodatkowych kalorii (muszą one zasilić również malucha), więc dobrze będzie mieć pod ręką coś więcej niż samą wodę.
- Nie musisz od razu kupować specjalnych poduszek ani fotela do karmienia. Najpierw wypróbuj zwykłą poduszkę, na której też można podeprzeć ramię, oraz fotel, sofę czy łóżko, którymi dysponujesz. Sprawdź, w jakiej pozycji będzie Wam najwygodniej. Jeśli dojdziesz do wniosku, że trzeba coś dokupić, zawsze zdążysz to zrobić.
- Część mam potrzebuje wkładek laktacyjnych, które można wkleić do biustonosza. Wchłaniają one mleko, które w sposób niekontrolowany wydobywa się z piersi podczas karmień i pomiędzy nimi.
Po porodzie Obserwuj swoje dziecko, by poznać jego zachowania i sposób, w jaki sygnalizuje potrzeby. Wsłuchaj się także w siebie – jak reagujesz na różne próby przystawienia dziecka do piersi i kiedy karmi Ci się najlepiej.