Newborn-photographer-detroit-HS (1)

Jak zadbać o siebie po porodzie?

Anna Kotlińska

ByAnna Kotlińska

Położna

Poród to nie tylko wielkie wydarzenie oraz ogromna zmiana w życiu Waszej rodziny, ale także bardzo duże obciążenie dla Twojego organizmu. Bez względu na to, czy rodziłaś siłami natury czy poprzez cesarskie cięcie powrót do pełnej sprawności zajmie trochę czasu. Połóg to wymagający i niekiedy trudny czas dla kobiety zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym, dlatego daj sobie tyle czasu, ile potrzebujesz.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • jak dbać o ciało po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu?
  • kim jest fizjoterapeuta uroginekologiczny i kiedy warto się do niego udać?
  • jak długo goi się rana po cesarskim cięciu?
  • ile trwa połóg?
  • dlaczego warto zadbać także o samopoczucie i zdrowie psychiczne?

Jak dbać o siebie po porodzie - naturalnym?

W pierwszych dobach po porodzie zaleca się noszenie bawełnianej bielizny lub bielizny połogowej, wykonanej z siateczki. Jeśli masz taką możliwość, staraj się nie zakładać żadnej bielizny, wietrzenie krocza po porodzie znacznie przyspieszy jego gojenie.

Kolejnym ważnym elementem poporodowej higieny jest podmywanie się po każdej wizycie w toalecie. Aby uniknąć wystąpienia reakcji alergicznych lub podrażnień podmywaj się samą wodą lub wodą z niewielkim dodatkiem środka myjącego, który stosowałaś w ciąży. Do mycia nie używaj gąbek lub myjek, często są one siedliskiem grzybów oraz bakterii.

Korzystaj z prysznica, kąpiele – zwłaszcza gorące, nie są wskazane. Jeśli podczas porodu wystąpiła konieczność nacięcia krocza, pamiętaj, że rana goi się ok. 7 dni – ostateczny czas gojenia zależy od rozległości rany oraz zachowania odpowiedniej higieny. Ranę, tak jak krocze należy utrzymywać w czystości oraz często wietrzyć, dzięki temu minimalizujemy ryzyko jej nadkażenia.

Przyjmuje się, iż czas rekonwalescencji po porodzie to ok. 6 tygodni. Jeśli nie wystąpiły żadne powikłania, po tym czasie można rozpocząć współżycie. Po zakończonym połogu oraz przed rozpoczęciem współżycia oraz aktywności fizycznej warto udać się do ginekologa na wizytę kontrolną.

Każdy organizm jest inny, dlatego też u każdej z nas regeneracja może przebiegać zupełnie inaczej. Daj sobie czas na powrót do pełnej sprawności. Jeśli połóg przebiega prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań, możesz powoli wracać do aktywności fizycznej. Powrót do formy zacznij od aktywności dostosowanej do wydolności dna miednicy oraz ćwiczeń uaktywniających mięśnie głębokie.

Przez okres ciąży oraz sam poród mięśnie te mogły ulec osłabieniu, dlatego na początku powinnaś skupić się na ich wzmocnieniu. Przed powrotem do regularnych treningów, warto skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym, który oceni stan mięśni brzucha - zbada czy nie doszło do rozejścia kresy białej, skontroluje stan mięśni dna miednicy, oceni stan blizny po nacięciu oraz wyjaśni Ci od jakich ćwiczeń zacząć, aby wzmocnić osłabione partie.

Zbyt szybki powrót do wzmożonej aktywności fizycznej, może niestety przynieść odwrotny skutek do zamierzonego, dlatego warto wcześniej skontrolować stan swojego organizmu. Podczas 9 miesięcy ciąży skóra na rosnącym brzuchu i piersiach musiała się sporo naciągnąć. I tak jak dbałaś o nią w trakcie ciąży, tak samo warto dbać o nią także po porodzie. Przede wszystkim nawilżaj ją – nawilżonej, elastycznej skórze dużo łatwiej będzie wrócić do stanu sprzed ciąży.

Pamiętaj, że Twoja skóra rozciągała się przez 9 miesięcy, więc jej regeneracja również zajmie trochę czasu. Ważną rolę odgrywa także odpowiednia dieta oraz nawodnienie, które także mają pozytywny wpływ na jakość oraz elastyczność skóry. Warto też wspomóc się odpowiednią suplementacją – jeśli karmisz piersią, przed włączeniem do swojej diety suplementów, skonsultuj to ze swoją położną lub lekarzem.

Jak dbać o siebie po porodzie przez cesarskie cięcie?

Poród przez cesarskie cięcie jest operacją, podczas której naruszonych zostaje kilka warstw tkanek, następnie zostają one połączone za pomocą szycia, co skutkuje powstaniem blizny. W związku z tym rekonwalescencja po cesarskim cięciu nieco różni się od tej po porodzie siłami natury. W obydwu tych przypadkach połóg przebiega podobnie, dlatego ważne jest aby zwrócić uwagę na wybór bielizny, najlepiej jeśli będzie ona bawełniana lub siateczkowa tak, aby przepuszczała powietrze. W tym przypadku ważne jest wietrzenie nie krocza, a blizny po cięciu.

Zaleca się opuszczanie bielizny na tyle nisko, aby rana po cięciu znajdowała się powyżej linii majtek. Dzięki temu zapewniamy jej stały dostęp powietrza, co z kolei może zapobiec rozwijaniu się bakterii.

Ranę należy przemywać wodą z szarym mydłem, a po kąpieli dokładnie osuszyć czystym ręcznikiem, najlepiej jednorazowym. W czasie kiedy trwa połóg, a rana nie jest jeszcze zagojona należy unikać kąpieli w wannie. Po zagojeniu się rany i zdjęciu szwów, możesz delikatnie masować lub głaskać bliznę, aby przywrócić czucie w jej okolicy - będzie to też pewnego rodzaju wstęp do rehabilitacji blizny.

Jeśli chodzi o powrót do współżycia oraz aktywności fizycznej, proces ten wygląda tak samo, jak w przypadku porodu naturalnego. Ważne jest, aby po cesarskim cięciu unikać podnoszenia ciężkich rzeczy, ponieważ nadmierny wysiłek może doprowadzić do rozejścia się blizny. W tym przypadku szczególnie warto odwiedzić fizjoterapeutę uroginekologicznego, który prócz sprawdzenia mięśni dna miednicy oceni stan blizny po cięciu oraz wskaże jak odpowiednio ją rehabilitować.

Aby blizna była elastyczna, po rozpuszczeniu szwów możesz smarować ją przeznaczonymi do tego maściami lub olejkami.

Zadbaj o swoje emocje

Poza ciałem, zadbaj o swoje emocje, które po porodzie mogą być dla Ciebie sporym zaskoczeniem.

Napędzana hormonami huśtawka nastrojów, może spowodować, iż będziesz czuła się nieco zagubiona i przytłoczona nową sytuacją. Baby blues to jednak stan przejściowy, który mija po kilku dniach. Daj sobie przestrzeń oraz czas na przepracowanie tych, wszystkich emocji. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy, nie bój się o nią poprosić. W tym czasie wsparcie rodziny czy psychologa jest nieocenione.

Z pewnością radzisz sobie świetnie, choć teraz może Ci się wydawać, że jest zupełnie inaczej. Każda młoda mama potrzebuje czasu, na odnalezienie się w nowej roli, dlatego nie bądź dla siebie zbyt surowa – pamiętaj, że zaledwie kilka dni temu, sprowadziłaś na świat nowe życie, a to nie lada osiągnięcie!