Ciało kobiety po porodzie przechodzi szereg zmian, które mogą zaskoczyć lub zaniepokoić młodą mamę, dlatego też przygotowaliśmy zestaw informacji, który pomoże Ci się przygotować na to, co może Cię spotkać po rozwiązaniu.
Macica
Tak zwane odchody poporodowe bądź połogowe to nic innego jak śluz i krew, wciąż wydzielane w miejscu, gdzie łożysko było zagnieżdżone w macicy. Zaraz po porodzie z wyglądu przypominają obfitą miesiączkę. Krwawienie powinno utrzymywać się na stałym poziomie lub zmniejszać. Jeśli jest inaczej, należy zgłosić to położnej lub lekarzowi.
Z biegiem dni wydzielina zmienia barwę na brunatną, żółtą, po czym robi się jaśniejsza, by wreszcie po 6-8 tygodniach całkiem zaniknąć. Mniej więcej tyle czasu potrzebuje też macica, by wrócić do swojej normalnej wielkości. Podczas wydalania odchodów połogowych (zwłaszcza na początku, gdy jest w nich dużo krwi) należy szczególnie uważać, by uniknąć infekcji. Warto więc wówczas unikać długich kąpieli, nie stosować tamponów i powstrzymać się od współżycia. Zaleca się częste prysznice oraz korzystanie z podpasek lub specjalnych wkładek poporodowych.
W ciągu pierwszych tygodni po porodzie możesz doświadczyć bolesnych skurczów. W ten sposób daje o sobie znać macica, która zmniejsza się, by powrócić do sowich normalnych rozmiarów. Po pierwszym porodzie ból jest stosunkowo niewielki, po kolejnych może okazać się bardziej dotkliwy. Nie zdziw się zatem, że nawet jeśli szybko wróciłaś do formy po pierwszym dziecku, za drugim razem będziesz musiała poprosić o środki przeciwbólowe. Skurcze nasilają się podczas karmienia piersią. Pamiętaj, iż po ponownym podjęciu aktywności fizycznej (np. po pierwszym spacerze) odchody poporodowe mogą się nasilić lub powrócić, jeśli już ustały. Nie jest to bynajmniej powód do zmartwień.
Gorączka, silny ból brzucha oraz nieprzyjemny zapach odchodów lub obfite krwawienie to objawy, które wskazują na infekcję. Jeśli zauważysz je u siebie, natychmiast skontaktuj się ze swoim ginekologiem lub udaj się do szpitala.
Piersi
Uczucie napięcia w piersiach zazwyczaj towarzyszy napływowi mleka. Wrażenie opuchnięcia jest spowodowane zwiększoną objętością krwi i płynu tkankowego. Piersi mogą się przy tym wydawać nieco cieplejsze. Sytuacja unormuje się w ciągu kilku dni, a jeśli chcesz poczuć ulgę, najlepiej po prostu przystaw dziecko do piersi.
Pęknięcie lub nacięcie krocza
Zdolność ciała do regeneracji po porodzie jest zdumiewająca. Możesz wesprzeć ten proces, wstając z łóżka i mobilizując się do ruchu, co sprzyja lepszemu krążeniu krwi. Najważniejsza jest teraz higiena: nic lepiej nie zapobiegnie infekcji niż prysznic i zmiana podpaski. Zazwyczaj szwy wykonane są z materiału, który sam się wchłania. Nie martw się, że szwy znikną zbyt szybko - trwa to dłużej, niż gojenie rany. Jeśli jednak niepokoisz się, zapytaj położną o właściwości materiału, z którego wykonano szwy.
Funkcje układu moczowego i trawiennego
Zazwyczaj po porodzie organizm produkuje więcej moczu, by pozbyć się nadmiaru płynów nagromadzonych w czasie ciąży. Uczucie pieczenia podczas oddawania moczu może być spowodowane drobnymi uszkodzeniami nabłonka – w takim przypadku łatwiej będzie po prostu wysikać się podczas korzystania z prysznica. Zwróć uwagę na to, jak często korzystasz z toalety, personel szpitala zapewne również o to zapyta. Regularne opróżnianie pęcherza pomaga również zmniejszyć krwawienie.
Jeśli odczuwasz objawy, które mogą świadczyć o infekcji, koniecznie powiedz o tym lekarzowi lub położnej. Najważniejsze to nie bać się korzystania z toalety – szwy na pewno nie puszczą. Dużo pij, zadbaj o dietę bogatą w błonnik, a unikniesz zatwardzeń. Inną przykrą dolegliwością są hemoroidy, guzki krwawnicze w odbytnicy. Często powstają na skutek działania hormonów ciążowych oraz parcia podczas porodu. Potrafią bardzo uprzykrzyć życie, nie zwlekaj więc i od razu zapytaj położną o odpowiednią kurację.
Okres
Może minąć trochę czasu, zanim powrócisz do regularnego miesiączkowania. Często regularny cykl miesięczny wraca dopiero, gdy kobieta skończy karmić piersią lub zmniejszy liczbę karmień. W tej kwestii nie ma jednak reguł, warto zatem zadbać o jakąś metodę antykoncepcji, jeśli jeszcze nie planujecie rodzeństwa dla malucha. Trudno bowiem przewidzieć, kiedy można się spodziewać pierwszej owulacji po porodzie.
Zmiany hormonalne
Na skutek dużych zmian w gospodarce hormonalnej po porodzie może zdarzyć się, że odczujesz objawy, takie jak: wahania nastrojów, nadmierna potliwość, uderzenia gorąca. Twoje włosy również mogą wyglądać inaczej, niż w ciąży, a nawet wypadać.
Popęd seksualny
To, kiedy znów poczujesz się gotowa na seks, jest sprawą bardzo indywidualną. Rozmawiaj o tym z partnerem, dajcie sobie czas i okazujcie dużo czułości. Na początku być może będziecie musieli zadbać o jakiś środek nawilżający, bo karmienie piersią i zmiany hormonalne mogą powodować suchość pochwy. Pamiętajcie też o zabezpieczeniu, jeśli nie planujecie kolejnej ciąży.
Wizyta kontrolna
Po sześciu tygodniach połogu koniecznie udaj się na wizytę kontrolną do swojego ginekologa. Warto już wcześniej umówić się na wizytę. Lekarz sprawdzi, czy macica wróciła do normalnych rozmiarów, czy wszystkie rany się zagoiły i w jakim stanie są mięśnie. Wspólnie zdecydujecie też, czy podjąć jakąś antykoncepcję.
Trening
Przez 6-8 tygodni po narodzinach dziecka ciało regeneruje się po ciąży i porodzie. W tym czasie nie powinno się dźwigać nic cięższego od dzidziusia ani podejmować wysiłku fizycznego takiego jak przysiady czy aerobik. Na początek wystarczą spacery. Jedyne ćwiczenia, które trzeba w tym czasie zaplanować, to trening osłabionych i naciągniętych mięśni Kegla. Ich dobra kondycja zapobiegnie nietrzymaniu moczu oraz wypadaniu macicy. Ze szczegółowymi wskazówkami w tym zakresie możesz zapoznać się w naszych artykułach lub zapytać o radę fizjoterapeuty.