Article 1

Jaki rodzaj fotelika potrzebujesz?

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Proces zakupu swojego pierwszego fotelika nie zawsze jest łatwy. Poza kwestią regulacji prawnych, wyników testów, kompatybilości z autem każdy ma równiez swoje osobiste preferencje. Mając to na uwadze stworzyliśmy poradnik, który pomoże ci znaleźć swoją ścieżkę w tej fotelikowej dżungli. Foteliki samochodowe to sprzęty chroniące życie i zdrowie, chcielibyśmy pomóc ci wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie.

Podczas dzieciństwa twoje dziecko będzie potrzebowało trzech fotelików:

  1. Fotelika 0-13kg (tzw. nosidełka, łupiny)
  2. Fotelika RWF
  3. Fotelika 15-36kg

Bardzo ważne jest stosowanie fotelika dopasowanego do wzrostu i wagi dziecka.

Fotelik dla noworodka

Fotelik dla noworodka używany jest od narodzin do okolic pierwszych urodzin dziecka. Można używać go najczęściej do 13kg, wiele modeli ma też ograniczenie wzrostowe, najczęściej plasujące się pomiędzy 75 a 87cm. Nosidełko ma możliwość wpięcia na stelaż wózka aby ułatwić przenoszenie go z domu do samochodu. Dziecko może przesiąść się do większego fotelika RWF (tyłem do kierunku jazdy) kiedy potrafi już samodzielnie siadać (zazwyczaj ok 6-9 miesiąca)

Fotelik RWF

Fotelik RWF to fotelik następny, montowany tyłem do kierunku jazdy. Jest to fotelik używany zdecydowanie dłużej, największe modele pomieszczą dzieci w wieku od kilku miesięcy do nawet 6-7 lat. Biorąc pod uwagę, że dla bezpieczeństwa dzieci powinny podróżować tyłem jak najdłużej, wybór odpowiedniego rozwiązania jest kluczowy. Aby pomóc ci nawigować w tym temacie, poświęciliśmy fotelikom RWF kilka osobnych artykułów w niniejszym poradniku. Znajdziesz je w zakładce Artykuły i Narzędzia.

Fotelik 15-36kg

Kiedy twoje dziecko wyrośnie z fotelika RWF przyjdzie czas na fotelik 15-36kg. W takim foteliku dziecko podróżuje przodem do kierunku jazdy, do samego końca swojej przygody z fotelikami.

Testy i regulacje prawne

Wszystkie foteliki sprzedawane w Europie muszą być zgodne z normą UN R.44 lub UN R.129.

  • UN R.44 – Zgodnie z tą regulacją foteliki są klasyfikowane według wagi dziecka i mogą być dopuszczone do sprzedaży w pięciu predefiniowanych grupach wagowych, które można ze sobą łączyć.

  • UN R.129 – Znany również jako i-Size. Foteliki zgodne z tą normą klasyfikowane są zgodnie ze wzrostem, podana jest również maksymalna waga małego pasażera. Foteliki z tą homologacją testowane są nie tylko w uderzeniu czołowym ale też bocznym.

Szwedzki Plus Test

Istnieją również inne, bardziej wymagające crash testy. Jednym z nich jest szwedzki Plus Test, podczas którego foteliki testowane są przy wyższej prędkości i mniejszym dystansie hamowania. Podczas Plus Testu zbierane są dane z czujnika umieszczonego w karku manekina. To wszystko sprawia, że foteliki z zaliczonym Plus Testem uznawane są za jedne z najbezpieczniejszych na rynku.

Zdjęcie przedstawia naklejkę z logo Plus Testu, szukaj takiej naklejki na foteliku dla maksymalnego bezpieczeństwa.

Plus Test Logo
Przeczytaj więcej o wyborze fotelika, przewożeniu dzieci tyłem do kierunku jazdy i o tym, jak posiadany samochód wpływa na możliwość zamontowania różnych fotelików w naszym przewodniku który znajdziesz w zakładce Artykuły i Narzędzia.