kulli-kittus-KQfxVDHGCUg-unsplash

Jedenasty tydzień po porodzie

Karin Norrbrink

ByKarin Norrbrink

Położna

Powrót do figury sprzed ciąży powinien być procesem rozciągniętym w czasie. Szybka utrata masy ciała może się bowiem źle odbić na stanie Twojego zdrowia, co zwykle objawia się gorszymi wynikami badań krwi oraz zaburzeniami laktacji. Z medycznego punktu widzenia powrót do wagi, jaką miałaś przed ciążą, jest jednak bardzo istotny, aby uniknąć problemów w razie ponownego zajścia w ciążę (np. zaburzeń ciśnienia krwi).

Badania wykazują, że spadek wagi postępuje szybciej w przypadku kobiet, które karmią piersią. Nie można jednak powiedzieć, że to reguła i niektóre kobiety nie mają okazji przekonać się o tym na własnym przykładzie. Oczywiście w tym wypadku ważna jest aktywność fizyczna, jednak największe znaczenie ma odpowiednia dieta. Najlepiej ograniczyć kalorie, rezygnując z węglowodanów prostych zawartych w słodyczach, chipsach i ciastach. Istotne, by dieta była różnorodna i odpowiednio zbilansowana. Gdy o to zadbasz, rozwiążesz wiele problemów, m.in. tych z apetytem czy z poziomem cukru. Jedz zatem zróżnicowane potrawy, by zapewnić sobie cały wachlarz witamin i minerałów, ale szczególną uwagę zwróć na produkty o wysokiej zawartości witaminy C i żelaza. W tym połączeniu żelazo szybciej się wchłonie i przywróci zachwiany po porodzie poziom hemoglobiny.

Może wydać Ci się to dziwne, ale problemem niektórych kobiet jest zbyt szybka utrata wagi. Grozi to nie tylko problemami z dostarczeniem organizmowi odpowiedniej ilości energii, lecz także ogólnym pogorszeniem stanu zdrowia. Zapotrzebowanie na kalorie jest większe u kobiet karmiących piersią, zatem muszą one jeść nieco więcej. Według norm kobieta potrzebuje 1800-2000 kalorii dziennie, zaś matka karmiąca musi zadbać o dodatkowe 200-500 kalorii. Jeśli spożywasz odpowiednio dużo kalorii, a mimo to szybko tracisz na wadze, można podejrzewać problemy z tarczycą i powinnaś skonsultować się z lekarzem.

Bliskość i seks

Jeśli jesteś w związku, poświęć mu nieco uwagi. Może upłynąć sporo czasu, zanim po porodzie będziesz znów gotowa podjąć współżycie seksualne, jednak nie zaniedbuj innych aspektów Waszej relacji. Nawet jeśli z medycznego punktu widzenia nie ma przeciwskazań do współżycia, możesz nie mieć ochoty na seks. Zmęczenie, skupienie się na potrzebach dziecka, spadek poziomu hormonów – wszystko to może sprawić, że Twoje libido spadnie do zera. Ponadto warto uświadomić sobie, że 50% kobiet odczuwa ból w czasie stosunku nawet przez 6 miesięcy po porodzie. Jeśli przyczyną rezygnacji ze współżycia jest tylko odczuwany dyskomfort, nabądź w aptece lubrykant lub estrogen. Pamiętaj też, że seks to nie tylko penetracja. Korzystaj z całej gamy form kontaktu seksualnego, które nie budzą Twojego oporu. Dajcie sobie dużo bliskości, przytulajcie się i całujcie, ale akceptujcie też swoje uczucia oraz dajcie drugiej osobie przestrzeń, której potrzebuje.

Źródło:

  • Janson, P.O. & Landgren, B. (red.) (2010). Gynekologi. (1. uppl.) Lund: Studentlitteratur.
  • Kaplan, A. (red.) (2009). Lärobok för barnmorskor. (3., omarb. uppl.) Lund: Studentlitteratur.
  • Myles, M.F., Marshall, J.E. & Raynor, M.D. (red.) (2014). Myles textbook for midwives. (16th edition). Edinburgh: Elsevier.
  • Savage S. J. (2020). A Fourth Trimetser Action Plan for Wellness. The Journal of Perinatal Education. Apr 1;29(2):103-112. DOI: 10.1891/J-PE-D-18-00034