Preg-Life-8

Karmić czy nie karmić? Decyzja należy do Ciebie

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Od wieków na całym świecie matki karmiły swoje potomstwo piersią. Dziś dysponujemy więc nie tylko sporą wiedzą naukową na ten temat, lecz także niemałym doświadczeniem. A jednak ostatnio, zwłaszcza w mediach społecznościowych, karmienie piersią stało się tematem delikatnym czy wręcz kontrowersyjnym.

Wychodząc naprzeciw Twoim potrzebom, stworzyliśmy nową sekcję pod nazwą „Poradnik laktacyjny”. Zbiera on całą dostępną wiedzę na temat karmienia, by pomóc Ci podjąć decyzję w tej kwestii. Pamiętaj, że jeśli będziesz chciała karmić piersią, powinnaś dostać niezbędne wsparcie w tym zakresie już na oddziale położniczym, a po jego opuszczeniu będziesz mogła skorzystać z pomocy doradców laktacyjnych. W wielu miastach istnieją już specjalistyczne poradnie laktacyjne.

Jakie masz opcje do wyboru? Możesz zdecydować się na karmienie wyłącznie piersią, karmienie częściowe lub karmienie mieszanką mleczną. Jeśli jest przy Tobie partner, wspólnie ustalcie strategię żywienia Waszego dziecka oraz zastanówcie się, jak możecie stawić czoła tym z Waszego bliższego lub dalszego otoczenia, którzy mogliby kwestionować Wasz wybór (abstrahując od tego, że nie mają do tego prawa). Jeśli samotnie będziesz wychowywać dziecko, porozmawiaj o tym z kimś, komu ufasz.

Już podczas ciąży warto nakreślić pewne plany co do tego, jak będzie wyglądać Wasze życie, gdy pojawi się dziecko. Jeśli już teraz zdecydujesz, że chcesz karmić piersią, będziesz miała czas na przygotowanie się do tego. Pamiętaj jednak, że nie zawsze da się podjąć tego typu decyzje z wyprzedzeniem. Życie zweryfikuje je, gdy maluch będzie już na świecie.

Dobrze wiedzieć

Niezależnie od tego, czy już podjęłaś decyzję na temat sposobu karmienia Twojego dziecka czy też jeszcze się wahasz, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi karmienia piersią.

  • Przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecko może żywić się wyłącznie mlekiem matki (wyjątek stanowi tu suplementacja witaminy D w kroplach czy przyjmowanie jakichkolwiek leków).

  • Początki karmienia bywają trudne, dlatego warto wcześniej przygotować się na to oraz dowiedzieć się, czego można spodziewać się po noworodku. Jest to szczególnie ważne, gdyż pierwsze doby karmienia piersią często decydują o tym, jak rozwinie się laktacja.

  • Przebywanie z dzieckiem w kontakcie skóra do skóry od narodzin aż do momentu, gdy zacznie ssać pierś lub zaśnie, pozytywnie wpływa na nawiązanie więzi z dzieckiem oraz na rozbudzenie laktacji.

  • Stymulacja piersi czy też ręczne odciąganie pokarmu, gdy maluch nie chce ssać (co może być spowodowane zmęczeniem po porodzie, złym samopoczuciem, bólem głowy po użyciu próżniociągu itd.) jest sprawdzoną metodą na pobudzenie laktacji. Badania wykazują, że stymulacja piersi w pierwszych godzinach po porodzie zwiększa ilość pokarmu w 4 dobie. Zatem nawet jeśli nie widzisz efektów od razu, nie martw się – zobaczysz je za kilka dni.

  • Stymulację piersi można rozpocząć już w 38 tygodniu ciąży. Dzięki temu oswoisz się z nią i nabierzesz wprawy. Nawet jeśli na tym etapie lub już po porodzie nie będziesz w stanie odciągnąć ani jednej kropli, stymulacja taka zaowocuje zwiększoną produkcją mleka w późniejszym czasie. Jeśli Twój maluszek już jest na świecie, a uda Ci się uzyskać nieco mleka, podaj je dziecku.

  • Już teraz dowiedz się, czego możesz się spodziewać po noworodku. W naszych artykułach znajdziesz „9 kroków do pełnego brzuszka”. Jeśli je poznasz, będziesz lepiej przygotowana na to, co czeka Cię po porodzie.

  • Kwestią indywidualną jest to, czy podczas jednego karmienia mama zaproponuje dziecku jedną pierś czy dwie oraz ile razy będzie do nich przystawiać maluszka (może zrobić 2 lub 4 zmiany piersi).

  • Istnieją różne pozycje do karmienia piersią. Najczęściej mama korzysta z kilu z nich.

  • Piersi zmieniają się już w czasie ciąży, samo karmienie nie ma dużego wpływu na te zmiany.

  • Karmienie nie powinno być bolesne. Jeśli personel szpitalny twierdzi, że ból podczas karmienia to coś normalnego, jest w błędzie – skoro odczuwasz ból, to coś jest nie tak. Co prawda pociągnięcie przez dziecko pierwszych łyków może być dotkliwe, ale później nie powinno już sprawiać dyskomfortu. Jeżeli jednak podczas karmienia piersią nadal będziesz doświadczać bólu, poproś o wsparcie doświadczonego doradcę laktacyjnego.

  • Tata/współrodzic również odgrywa istotna rolę w karmieniu piersią. Badania pokazują, że jego wsparcie ma duży wpływ na jakość karmienia.