Mary Light-the-way-doula (23)

Karmienie bliźniąt

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Każde dziecko jest inne – ma swoją osobowość, w charakterystyczny dla siebie sposób będzie też ssało i chwytało pierś. Dotyczy to nawet bliźniąt czy trojaczków. Pewnie upłynie nieco czasu, nim poznasz każdego maluszka z osobna.

Na początek przystawiaj do piersi tylko jedno z dzieci, skup się na byciu z nim i spróbuj poznać jego zwyczaje. Niektóre dzieci o żywym usposobieniu ssą mocno i w krótkim czasie są w stanie opróżnić pierś. Spokojniejsze niemowlęta nie mają takiej siły ssania i nakarmienie ich wymaga więcej czasu.

Czy mleka wystarczy dla wszystkich?

Ilość mleka w piersiach zależy od zapotrzebowania. Zatem piersi, do których przystawia się więcej niż jedno dziecko, szybko zmobilizują się do większej produkcji. Z tej przyczyny nie ma podstaw, byś - jako mama bliźniaków - obawiała się, iż dla któregoś z nich zabraknie pokarmu.

Pamiętaj, że dobrze jest przystawiać dzieci naprzemiennie do obu piersi, gdyż jeden maluch może jeść więcej niż brat czy siostra. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której jedna pierś byłaby stymulowana silniej niż druga. Jeśli martwisz się, że pokarmu będzie zbyt mało, ręcznie pobudzaj piersi do produkcji mleka przed albo po karmieniu.

Jeśli w Waszej rodzinie pojawiły się trojaczki (lub poszczęściło się Wam i na świat przyszły wieloraczki), może się zdarzyć, że Twoje piersi nie będą w stanie napełnić tyle małych brzuszków. Położna lub lekarz pomogą Ci zaplanować karmienie piersią i mieszanką tak, by nikt nie był głodny.

Karmienie równoczesne

Przystaw dziecko do piersi, najpierw jedno, potem drugie. Jeśli czujesz się na siłach, możesz próbować takiego „bliźniaczego” karmienia zaraz po pierwszych karmieniach, kiedy rozpoznałaś już potrzeby i możliwości obu maluchów. Również w przypadku podwójnego karmienia jest kilka pozycji do wyboru. Karmienie takie oszczędza sporo czasu, jednak trzeba je najpierw wyćwiczyć. Obowiązuje tu zasada trzech „C”: czas, cierpliwość i ćwiczenie. Już na oddziale położniczym powinnaś zostać poinstruowana w kwestii tego, jak karmić dwoje dzieci równocześnie.

Jak się przygotować

Przygotuj sobie poduszki. Możesz nabyć specjalną poduszkę do karmienia lub użyć kilku zwykłych poduszek, które podłożysz pod plecy i ramiona. Pamiętaj, by, siedząc, nie obciążać kręgosłupa i szyi.

Wskazówka! Przygotuj w domu miejsce do karmienia, gdzie wszystkie niezbędne akcesoria będziesz mieć w zasięgu ręki.

Tvillingamning 900x600