Detroit-birth-photography-HannahS (224)

Karmienie butelką

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Karmienie dziecka to nie tylko dostarczanie mu pokarmu. Chwile karmienia to wyjątkowy czas na dotyk, wymianę spojrzeń, doświadczanie ciepła i bliskości oraz miłości, a także na nawiązywanie relacji między dzieckiem a rodzicami. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy maluszek jest karmiony piersią czy butelką.

Jeżeli dziecko karmione jest butelką, powinni ją podawać rodzice, gdyż – podobnie jak w przypadku karmienia piersią – akt karmienia stanowi okazję do budowania relacji z maluchem. Nie powinni również rezygnować z kontaktu skóra do skóry, gdyż przynosi on wiele korzyści: dziecko jest spokojniejsze, ma stabilniejszy poziom cukru we krwi oraz lepiej utrzymuje ciepłotę ciała. Pamiętaj, że nawet kiedy karmisz butelką, dziecko czuje Twój znajomy zapach.

Jak to zrobić?

Zanim zaczniesz karmić, zadbaj o otoczenie. Usiądź wygodnie w miejscu, gdzie wszystko, co potrzebne, masz w zasięgu ręki. Twoja bliskość będzie sprzyjać wytwarzaniu przez organizm malucha oksytocyny, czyli „hormonu szczęścia”, a sama czynność jedzenia pobudzi do działania inne hormony odpowiedzialne za spalanie tłuszczu oraz mają działanie uspokajające.

Jak przygotować mleko modyfikowane? Kiedy przygotowujesz mleko, koniecznie zapoznaj się z instrukcją na opakowaniu i przestrzegaj zaleceń dotyczących dawkowania, sposobu przyrządzania oraz przechowywania. Zalecana jednorazowa oraz dobowa ilość mieszanki mlekozastępczej zależy od wieku, wagi i apetytu dziecka. Jeśli w tej kwestii potrzebujesz pomocy, poproś o radę położną lub pediatrę. Mogą oni pomóc również w doborze odpowiedniego produktu, zwłaszcza jeśli dziecko jest obciążone genetycznie alergią.

Pozycja do karmienia Najkorzystniejszą dla dziecka pozycją do karmienia butelką jest pozycja półsiedząca, w której główka i szyja maluszka leżą na ramieniu rodzica. Podczas karmienia warto utrzymać kontakt wzrokowy z maluszkiem.

Kiedy dziecko jest głodne Karmienie powinno być dostosowane do potrzeb dziecka. Nawet noworodki potrafią dać znać, kiedy są głodne. Wykręcają wówczas główkę, szukając czegoś, co mogłyby possać, wpychają rączki do buzi, aż wreszcie coraz wyraźniej okazują swoje niezadowolenie i płaczą.

O czym warto pamiętać? Podczas karmienia należy pamiętać, by stabilnie trzymać butelkę i pozwolić dziecku na przerwy w ssaniu. Nie musisz w czasie tych przerw odsuwać butelki, wystarczy, że ustawisz ją nieco bardziej poziomo, a potem, gdy dziecko będzie chciało powrócić do jedzenia, uniesiesz ją znów do góry. Odbijanie po lub w trakcie posiłku jest kwestią bardzo indywidualną. Bywają dzieci, które podczas jednego karmienia odbijają nawet kilka razy. Czasem maluchy po zakończonym posiłku po prostu lubią pobyć chwilkę w ramionach rodziców.

Smoczek i butelka

Własne odciągnięte mleko musisz przechowywać w lodówce. Pamiętaj jednak o tym, iż niezależnie od tego, czy karmisz mlekiem naturalnym czy też modyfikowanym, należy zadbać o to, by przed podaniem go dziecku ogrzać je do temperatury pokojowej lub temperatury ludzkiego ciała.

Wybór butelki oraz smoczka Rodzaj butelki i smoczka jest przedmiotem Waszej decyzji. Może jednak okazać się, że Wasze dziecko preferuje konkretny kształt smoczka. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę to to, aby dziurka w smoczku nie była zbyt duża, gdyż ma to wpływ na tempo spożywania przez malucha posiłku.

Mycie i użytkowanie Zarówno butelkę, jak i smoczek należy myć po każdym użyciu. Najlepiej najpierw opłukać je chłodną wodą, potem umyć ciepłą wodą z detergentem, a na koniec bardzo dokładnie wypłukać. Ponadto raz dziennie należy je wygotować, trzymając we wrzątku przez około 5 minut.

Wsparcie otoczenia Wiele osób traktuje możliwość podania mleka wnuczkowi czy siostrzeńcowi jako atrakcję. Wskazane jest jednak, aby to rodzice karmili swoje dziecko. Odwiedzające Was bliskie osoby poproście o pomoc w przygotowaniu mieszanki, umyciu butelki albo nawet w ugotowaniu obiadu czy posprzątaniu mieszkania. Mamy, które nie mogą lub nie chcą karmić piersią, nie powinny mieć z tego powodu wyrzutów sumienia ani tolerować uwag na ten temat. Jeśli masz tego typu problemy, poszukaj wsparcia bliskich lub specjalisty.

Niezależnie od tego, w jaki sposób karmisz dziecko, karmienie stwarza okazję do przebywania w bliskości i zacieśniania więzi pomiędzy maluchem i rodzicem. Jest to niezwykle istotne dla rozwoju emocjonalnego niemowlęcia.