ksenia-makagonova--PZS7vjFMdM-unsplash

Karmienie piersią działa jak antykoncepcja?

Anna Kotlińska

ByAnna Kotlińska

Położna

Powrót owulacji i menstruacji po ciąży jest sprawą indywidualną. U jednych kobiet nastąpi to w ciągu kilku tygodni, u innych powrót może potrwać nawet kilka miesięcy.

Jak działa ta metoda?

LAM, czyli z angielskiego Lactation amenorrhea method to naturalny sposób zapobiegania ciąży poprzez karmienie piersią. Laktacja to proces wytwarzania mleka, amenorrhea oznacza brak krwawienia miesiączkowego.

Podczas karmienia piersią twoja owulacja ustaje, a to dlatego, że w okresie karmienia hormony hamują jej stymulację. Aby jednak LAM było skuteczne, powinnaś wyłącznie karmić piersią oraz unikać przerw w karmieniu dłuższych niż 4 godziny w ciągu dnia i 6 godzin w nocy.

Karmienie piersią jako środek antykoncepcyjny było przedmiotem kilku badań. Aby wstrzymać owulację (i tym samym zapobiec ciąży), proces karmienia piersią musi spełniać określone kryteria. Według badań, po ich spełnieniu, skuteczność LAM jako metody antykoncepcyjnej wyniesie aż 98%.

Aby sprawdzić, czy spełniasz wszystkie kryteria, odpowiedz na następujące pytania:

  • Czy po ciąży pojawiła się u ciebie miesiączka? (o menstruacji można mówić wtedy, gdy krwawienie trwa co najmniej 2 dni z rzędu, 2 miesiące po porodzie)
  • Czy podawałaś swojemu dziecku coś innego niż mleko z piersi? (na przykład porcje dla smaku, mleko zastępcze lub woda).
  • Czy twoje dziecko ma więcej niż 6 miesięcy?

Jeśli odpowiedź na którekolwiek z pytań jest twierdząca, a chcesz zapobiec ewentualnej ciąży, powinnaś wybrać inną metodę antykoncepcyjną.

Dlaczego dziecko nie może mieć więcej niż 6 miesięcy?

To jedno z kryteriów metody LAM. Choć prawdopodobnie mogłaby ona zadziałać nawet gdy dziecko jest starsze, zalecenia WHO mówią o karmieniu piersią przez 6 miesięcy - i do tego okresu prowadzone są badania nad skutecznością metody. Dziecko gdy skończy 6 miesięcy, stopniowo zaczyna próbować innych posiłków, a to mogłoby mieć wpływ na wystąpienie owulacji.

Jednak na podstawie badań można przypuszczać, że jeśli kobiecie uda się zastosować LAM przez 6 miesięcy i zdecyduje się nadal karmić piersią w czasie, gdy wprowadzane są porcje smakowe, to LAM może nadal mieć wysoki efekt. Pamiętaj jednak, że owulacja następuje przed krwawieniem, co oznacza, że możesz zajść w ciążę przed pierwszą po porodzie miesiączką.

Źródła: - Australian Breastfeeding Association. (Juni 2020) https://www.breastfeeding.asn.au/bfinfo/lactational-amenorrhea-method-lam-postpartum-contraception - WHO- World Health Organization. (9 juni 2021). Infant and young child feeding https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/infant-and-young-child-feeding