Article 5

Kiedy jest czas na zakup fotelika?

Kiedy już wybrałaś odpowiedni model fotelika, do swoich potrzeb przychodzi czas na jego zakup. Jeśli nadal masz wątpliwości, możesz je rozwiać w naszym poradniku, który znajdziesz w dziale Artykuły i Narzędzia

Fotelik można kupić zarówno w sklepie stacjonarnym, on-line czy bezpośrednio od producenta. Z punktu widzenia bezpieczeństwa niepolecane jest kupowanie fotelików z drugiej ręki.

Sklep stacjonarny

Zaletą zakupów w sklepie stacjonarnym jest możliwość obejrzenia fotelika na żywo, sprawdzenia jak wyglądać będzie w samochodzie i uzyskania od obsługi informacji na temat montażu i użytkowania. Otrzymanie rekomendacji opartej na indywidualnych potrzebach jest tym, co klienci sklepów stacjonarnych doceniają najbardziej. Jest to również najszybszy sposób na zakupu, jako że wybrany fotelik możesz od razu zabrać do domu.

## Sklep internetowy

Zaletą zakupów on-line jest najczęściej większy wybór oferowanych modeli fotelików i możliwość zakupu o dowolnej porze i w dowolnym miejscu. Wielu sprzedawców internetowych ma bardzo dobrze rozwinięty dział obsługi klienta, który może pomóc z wyborem za pośrednictwem infolinii czy czatu z doradcą. Istnieje również możliwość zakupu fotelika bezpośrednio od producenta, niektórzy z nich oferują taką możliwośc wraz z gwarancją kompatybilności z autem (możliwość odesłania fotelików bez kosztów jeżeli nie będzie pasować do auta)

Z drugiej ręki

Jak już wspomnieliśmy – nie polecamy zakupu fotelika z drugiej ręki. Nie znając historii fotelika nie wiemy, czy nie jest on powypadkowy, czy jakieś niewidoczne na pierwszy rzut oka części nie są uszkodzone lub czy nie woził w swoim „życiu” zbyt wielu dzieci.

Warto wybierać modele stosunkowo nowe, jako że standardy i wymagania w stosunku do fotelików wciąż rosną. Fotelik przestarzały może być już zbyt wyeksploatowany aby bezpiecznie wozić kolejne dziecko. Zazwyczaj na foteliku można odnaleźć wybite zegary wskazujące na datę jego produkcji. Więcej o interpretacji takich znaczników przeczytasz tutaj: https://axkid.com/safety/how-old-is-a-car-seat/.

Przeczytaj więcej o wyborze odpowiedniego fotelika, o tym jak posiadane auto wpływa na jego wybór i o przewożeniu dziecka tyłem do kierunku jazdy w naszym poradniku, który znajdziesz w dziale Artykuły i Narzędzia