Article 7

Kiedy masz już nowy fotelik

Teraz kiedy masz już nowy fotelik, czas zacząć przygodę z nim. Poniżej znajdziesz informacje które warto zapamiętać aby upewnić się, że jego użytkowanie będzie maksymalnie bezpieczne.

Skąd mam wiedzieć, czy mój fotelik jest poprawnie zainstalowany?

Zacznij od zapoznania się z instrukcja obsługi załączoną do fotelika i upewnij się, że rozumiesz każdy element procesu instalacji. Wielu producentów oferuje filmy instruktażowe, które mogą rozwiać twoje wątpliwości. Jeżeli wybrałaś fotelik łatwą i szybką instalacją na ISOFIX, nie powinnaś mieć problemu z samodzielnym montażem. Jeśli nadal masz trudności rekomendujemy skontaktowanie się ze sklepem lub producentem.

W jaki sposób ustawić uprząż dla dziecka?

Ustawienie wysokości uprzęży i zagłówka jest kluczowe dla bezpieczeństwa dziecka w foteliku. W modelach montowanych tyłem do kierunku jazdy wysokość uprzęży powinna być dostosowana w taki sposób, aby wychodziła z fotelika na równi z ramionami lub delikatnie poniżej. W foteliku montowanym przodem uprząż powinna być umiejscowiona lekko powyżej ramion. Uprząż powinna być odpowiednio naciągnięta, najlepiej tak aby nie dało się włożyć pomiędzy pas a dziecko więcej niż dwóch palców. Dla maksymalnego bezpieczeństwa zrezygnuj z puchowych kombinezonów i kurtek – uniemożliwiają one poprawne dociągnięcie uprzęży na dziecku

Position of the belt

Zagłówek

Odpowiednie ustawienie zagłówka może być delikatnie inne w zależności od modelu fotelika. W znakomitej większości fotelików zagłówek jest zintegrowany z uprzężą a więc poprawne ustawienie wysokości uprzęży zagwarantuje również poprawne ustawienie zagłówka. Niektóre foteliki są wyposażone w systemy automatycznej regulacji zagłówka czy odpowiednie wskaźniki ułatwiające ich ustawienie.

Position of headrest

Poduszka powietrzna

Fotelik tyłem do kierunku jazdy nigdy nie może być montowany na miejscu wyposażonym w aktywną poduszkę powietrzną dla pasażera. Niektórzy producenci samochodów instalują w swoich pojazdach wyłączniki frontowych poduszek. Jeśli air bag zostanie w ten sposób dezaktywowany można bezpiecznie zamontować fotelik RWF na przednim siedzeniu.

W przypadku fotelika montowanego przodem ogólna rekomendacja jest taka, aby poduszka była zdezaktywowana do momentu osiągnięcia przez dziecko 140cm wzrostu. Jednakże nowoczesne auta wyposażone są w poduszki które mają możliwość ochrony również niższych pasażerów. Dlatego ważne jest aby zapoznać się z instrukcją obsługi swojego samochodu.

Boczne poduszki powietrzne nie są zagrożeniem dla dziecka, niezależnie czy podróżuje ono przodem czy tyłem.

Przeczytaj więcej o wyborze odpowiedniego fotelika, o tym jak posiadane auto wpływa na jego wybór i o przewożeniu dziecka tyłem do kierunku jazdy w naszym poradniku, który znajdziesz w dziale Artykuły i Narzędzia