Twoje ciało na dwa sposoby może Cię poinformować o tym, że mały człowiek zdecydował się już przyjść na świat:
Najczęściej są to skurcze. Większość kobiet porównuje pierwsze skurcze do uczucia, które towarzyszy pojawieniu się miesiączki. Ból opisują jako rozproszony, nieprecyzyjnie zlokalizowany gdzieś pomiędzy pachwinami a dolną częścią pleców. Dużo rzadziej zdarza się, że skurcze od razu układają się w zdecydowane, bolesne fale następujące w mierzalnych odstępach czasu. Zazwyczaj jednak ból narasta powoli i nawet dwie doby mogą upłynąć, zanim hormony wywołają prawdziwe skurcze.
Około 15% porodów rozpoczyna się odejściem wód płodowych. Niekiedy zaczyna się od niewielkiego sączenia, którego można nie zauważyć. Zdarza się jednak, że wody odchodzą z większą intensywnością. Powinny być przeźroczyste z niewielkimi białymi strzępkami, jednak czasem mogą mieć odcień żółty lub zielonkawy, co może oznaczać, iż dziecko dopiero co się załatwiło.
Jeśli odejdą Ci wody, zadzwoń do szpitala, a zostaniesz poinstruowana, co dalej robić. Jeśli poza tym będziesz czuć się dobrze, prawdopodobnie nie będzie powodu do szczególnego pośpiechu. Pamiętaj jednak, że dla niewielu kobiet poród zaczyna się w ten sposób – najczęściej wody płodowe odchodzą dużo później, gdy szyjka macicy jest już w końcowej fazie rozwarcia.
Źródło: Abascal, G., & Huss, M. S. (2018). Att föda. Bonnier Fakta.