Chinelle-Rojas-012

Kiedy zaczyna się poród

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Twoje ciało na dwa sposoby może Cię poinformować o tym, że mały człowiek zdecydował się już przyjść na świat:

  1. Najczęściej są to skurcze. Większość kobiet porównuje pierwsze skurcze do uczucia, które towarzyszy pojawieniu się miesiączki. Ból opisują jako rozproszony, nieprecyzyjnie zlokalizowany gdzieś pomiędzy pachwinami a dolną częścią pleców. Dużo rzadziej zdarza się, że skurcze od razu układają się w zdecydowane, bolesne fale następujące w mierzalnych odstępach czasu. Zazwyczaj jednak ból narasta powoli i nawet dwie doby mogą upłynąć, zanim hormony wywołają prawdziwe skurcze.

  2. Około 15% porodów rozpoczyna się odejściem wód płodowych. Niekiedy zaczyna się od niewielkiego sączenia, którego można nie zauważyć. Zdarza się jednak, że wody odchodzą z większą intensywnością. Powinny być przeźroczyste z niewielkimi białymi strzępkami, jednak czasem mogą mieć odcień żółty lub zielonkawy, co może oznaczać, iż dziecko dopiero co się załatwiło.

Jeśli odejdą Ci wody, zadzwoń do szpitala, a zostaniesz poinstruowana, co dalej robić. Jeśli poza tym będziesz czuć się dobrze, prawdopodobnie nie będzie powodu do szczególnego pośpiechu. Pamiętaj jednak, że dla niewielu kobiet poród zaczyna się w ten sposób – najczęściej wody płodowe odchodzą dużo później, gdy szyjka macicy jest już w końcowej fazie rozwarcia.

Źródło: Abascal, G., & Huss, M. S. (2018). Att föda. Bonnier Fakta.