wren-meinberg-NFH6LovuJso-unsplash

Kiedy zakończyć karmienie piersią

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Nie ma określonego wieku dziecka, w którym z przyczyn medycznych należałoby skończyć karmienie piersią. Dopóki dziecku wystarcza pokarm matki i otrzymuje ono wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a mama dobrze się czuje w roli karmicielki, nie ma podstaw do tego, by przekonywać ją do zakończenia karmienia w konkretnym czasie.

Dziecko do 6 miesiąca życia może być karmione wyłącznie piersią przy jednoczesnej suplementacji witaminy D i ewentualnym stosowaniu innych leków. Między 4 a 6 miesiącem życia można już zacząć zapoznawać dziecko z innymi smakami. To, jak szybko maluch będzie gotowy na rozszerzanie diety, jest kwestią bardzo indywidualną.

Wiele mam na etapie rozszerzania diety decyduje się nadal karmić piersią i przykładowo proponuje dziecku pierś rano oraz wieczorem. Inne planują odstawić dziecko, gdy tylko wprowadzą do menu obiadki i kaszki. Jeśli dziecko nie jest głodne i z pożywieniem przyjmuje wszystkie niezbędne mu składniki odżywcze, nie można jednoznacznie orzec, jaki model postępowania jest najlepszy.

Dobry czas

Warto dobrze się zastanowić nad tym, kiedy będzie najlepszy czas na odstawienie dziecka od piersi. Wiele mam planuje zrobić to np. w wakacje lub zanim urlop macierzyński dobiegnie końca.

Istnieją lepsze i gorsze momenty na zakończenie karmienia. Oczywiście nie zawsze można wszystko sobie zaplanować, ale są takie sytuacje, w których z pewnością należy się wstrzymać z odstawieniem dziecka od piersi. Na pewno nie warto tego robić, gdy maluch zaczyna przygodę ze żłobkiem lub na świecie pojawia się rodzeństwo, lepiej, by nie zbiegło się to w czasie z przeprowadzką, powrotem mamy do pracy albo innymi dużymi zmianami. Warto również zwrócić uwagę na to, by dziecko było zdrowe i nie miało gorączki (chore maluchy z reguły potrzebują więcej bliskości i chętniej sięgają po pierś).

Pamiętaj jednak, że Ty jako rodzic masz prawo podejmować własne decyzje, mając na względzie dobro dziecka i całej rodziny.