corryne-wooten-WyV6uRPybSg-unsplash

Kolka niemowlęca – jak sobie z nią radzić?

Anna Kotlińska

ByAnna Kotlińska

Położna

W pierwszym roku życia Twojego Maluszka możesz zaobserwować u niego różne dolegliwości, które są wynikiem niedojrzałości układu pokarmowego. Najczęściej występującymi dolegliwościami są: kolka, ulewanie oraz zaparcia. W większości przypadków dolegliwości te są normalnym objawem, na tym etapie życia dziecka, dlatego też warto wiedzieć czym są i jak je rozpoznać.

Czym jest kolka?

Kolka to przypadłość niemowląt, która najczęściej pojawia się w pierwszych miesiącach życia dziecka i występuje średnio u co czwartego Maluszka.

Kolka jest czynnościowym zaburzeniem przewodu pokarmowego, który występuje we wczesnym okresie niemowlęcym.

Do tej pory nie ustalono konkretnej przyczyny jej występowania. Kolka jest to zespół objawów, obejmujących napadowe bóle brzucha ze wzdęciem, prężeniem się oraz silnym płaczem dziecka. Problem kolek dotyczy około 30 % niemowląt, a dolegliwości rozpoczynają się zazwyczaj między 3. dniem a 3. tygodniem życia.

Jak rozpoznać, że Twoje dziecko ma kolkę oraz jak sobie z nią radzić

Kolka najczęściej występuje u dzieci poniżej 3. miesiąca życia. Atak kolki zazwyczaj zaczyna się gwałtownym, głośnym, nieutulonym płaczem.

Atak kolki może trwać nawet kilka godzin! Brzuch maluszka jest wzdęty i napięty, a nóżki na przemian przykurczone lub wyprostowane.

Podczas napadu często dochodzi do wydalenia gazów lub małej ilości stolca, co przynosi dziecku chwilową ulgę. Zazwyczaj ataki te pojawiają się w godzinach wieczornych. O kolce niemowlęcej mówimy, gdy:

  • napady rozdrażnienia lub płaczu rozpoczynają się i kończą bez wyraźniej przyczyny,
  • napady płaczu występują przez 3 godziny w okresie min. 3 dni w tygodniu,
  • poza napadami płaczu, rozwój dziecka jest prawidłowy

Pomimo tego, iż kolka jest etapem przejściowym i nie ma na nią lekarstwa, możesz próbować złagodzić jej objawy w następujący sposób:

  • po karmieniu noś dziecko w pozycji pionowej, aż do momentu „odbicia się”. Korzystne jest również włożenia klina pod materac łóżeczka w miejscu gdzie - Twój Maluch ma główkę, tak, aby była ona umiejscowiona nieco wyżej niż jego nóżki.
  • w czasie napadu możesz masować brzuszek dziecka w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Pomocne jest także ogrzewanie brzuszka za pomocą np. termoforu.
  • biały szum - działa kojąco na Malucha i pomaga mu się uspokoić oraz rozluźnić.

Jak możesz radzić sobie z kolką jako rodzic?

Świadomość, że dziecko doświadcza dyskomfortu lub bólu jest ciężkim doświadczeniem dla każdego rodzica. Opieka nad dzieckiem cierpiącym na kolkę jest trudna pod względem emocjonalnym, ponieważ rodzic czuje się zupełnie bezradny. Długotrwały płacz dziecka oraz świadomość braku lekarstwa na kolkę, może wpłynąć na pojawienie się frustracji czy znaczne podniesienie poziomu stresu u rodzica. Jest to ogromne wyzwanie, natomiast pamiętaj, że kolka kiedyś minie, a po tym doświadczeniu pozostanie tylko wspomnienie.

Nie bój się prosić o pomoc swojego Partnera czy innych członków rodziny lub przyjaciół.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz chwili dla siebie – zrób to. Sfrustrowana i zestresowana Mama nie poprawi sytuacji rozdrażnionego Malucha. Rodzicielstwo uczy nas cierpliwości, więc potraktuj to doświadczenie jako jedną z wielu lekcji.