luiza-braun-hdmGreHJPZ8-unsplash

Laktacja – mini wademekum o Twoim mleku

Anna Kotlińska

ByAnna Kotlińska

Położna

1. Laktacja

Laktacja to proces, który zostaje zapoczątkowany jeszcze w trakcie ciąży. Spotyka to każdą mamę, która spodziewa się dziecka. Twój organizm przygotowując się na nadejście maluszka rozpoczyna produkcję i gromadzenie mleka, by następnie móc karmić dziecko.

WHO ( Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca wyłączne karmienie piersią do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia, kontynuację karmienia piersią do ukończenia 2go roku życia.

2. Mleko Mamy – co w nim jest?

W pokarmie znajdują się wszystkie niezbędne składniki. Dziecko pijąc Twoje mleko dostaje od Ciebie genialną bombę witaminową w której zawarte są minerały, węglowodany, a także substancję wspierające jego układ odpornościowy.

W ciągu pierwszych kilku tygodni życia dziecka skład Twojego mleka będzie się zmieniał. Oto etapy laktacji:

  • faza I - siara
    • to pierwszy pokarm, który powstaje w gruczołach piersiowych. Colostrum (siara) jest gęste i o zabarwieniu żółtawym, kolor zawdzięcza dzięki wysokiej zawartości beta-karotenu. Siara zawiera między innymi laktoferynę czyli składnik antybakteryjny i antywirusowy. W porównaniu z mlekiem przejściowym i dojrzałym siara zawiera nieco więcej protein i o wiele mniej tłuszczu.
  • faza II - mleko przejściowe: mleko przejściowe pojawia się między 6 a 15 dniem po porodzie. Pokarm nadal nie jest jeszcze biały, ale jest już nieco rzadszy. Mleko jest bogate w węglowodany i tłuszcze oraz zawiera mniej białka niż siara.
  • faza III - mleko dojrzałe
    • to ostatnia faza laktacji i rozpoczyna się około 2 tygodnie po porodzie. Zawiera znacznie więcej tłuszczu niż mleko w fazie I oraz o połowę mniej białka niż siara - wszystkie zmiany zachodzące w Twoim mleku mają na celu w pełni zaspokoić rosnące zapotrzebowanie Twojego maluszka na energię. Dodatkowo w tym okresie zwiększa się też produkcja mleka, aby podołać rosnącym potrzebom dziecka.

Czy wiesz, że: konsystencja Twojego mleka zmienia się podczas każdego karmienia? Najpierw mleko jest o konsystencji wody by zaspokoić pragnienie dziecka, a dopiero potem gęstnieje i wzrasta w nim zawartość tłuszczu tak by zaspokoić małego głodomora.

3. Zbyt mała ilość mleka?

Karmienie piersią to nie lada wyzwanie dla każdej z nas.Twoje mleko to najlepsze co możesz dać dziecku już od pierwszych dni jego życia - warto w chwilach zwątpienia udać się po pomoc do np. doradcy laktacyjnego, a także wprowadzić sprawdzone metody na pobudzenie produkcji mleka (ograniczenie stresu, wprowadzenie preparatów na pobudzenie laktacji, ciepłe okłady, prawidłowe odżywianie). Laktacja jest stymulowana przede wszystkim przez Twój kontakt z maluszkiem oraz karmienie na żądanie czyli przystawianie dziecka do piersi za każdym razem kiedy potrzebuje pokarmu, poczucia bliskości i bezpieczeństwa.

Karmienie nie zawsze jest łatwe i proste. Mogą towarzyszyć mu wątpliwości i trudne emocje, problemy natury fizjologicznej. Najważniejsze abyś otoczyła siebie i maluszka miłością. Aby bliskość, której potrzebuje w pierwszych miesiącach Twoje dziecko była dla Was obojga czymś magicznym i wyjątkowym.