arren-mills-OOH-HyhM4t4-unsplash

Masaż blizny po cesarskim cięciu?

Anna Kotlińska

ByAnna Kotlińska

Położna

Po cesarskim cięciu blizna może powodować dyskomfort u wielu kobiet, nawet jeśli całkowicie się zagoi i będzie wyglądać normalnie. Możliwe jest odczuwanie mrowienia, a także nieprzyjemna reakcja na dotyk. Przyczyną takich dolegliwości może być ograniczona elastyczność blizny.

Po każdej operacji powstaje tkanka bliznowata częściowo wypełniona kolagenem. Blizny mogą goić się na różne sposoby, czasem proces gojenia przebiega bezproblemowo i blizna jest niemal niewidoczna, jednak czasem rana może goić się nierównomiernie, co wpłynie na wielkość i właściwości blizny. Oprócz uwypuklenia i zaczerwienienia, może to również wpłynąć negatywnie na elastyczność tkanek, a także przyczepność w dolnych warstwach, czyli warstwach głębokich mięśni brzucha. A to z kolei może powodować ból podczas owulacji lub wszelkiego rodzaju wysiłku fizycznego.

Odbudowa włókien nerwowych może potrwać do roku czasu

To całkiem normalne, że blizny po cesarskim cięciu początkowo są zaczerwienione i mogą boleć. Może towarzyszyć temu uczucie kłucia oraz drętwienia. Nawet jeśli proces gojenia rozpocznie się szybko, czasem minie nawet rok zanim włókna nerwowe zostaną odbudowane, co wpłynie na wygląd i odczuwanie blizny.

Jak masaż blizn może pomóc w procesie gojenia?

Masaż blizny można wykonywać codziennie, ma on na celu “przyzwyczajenie” tkanki do ruchu i rozciągnięcie skóry wokół niej. To może zmniejszyć dolegliwości bólowe i - co ważne - poprawić elastyczność skóry oraz powłok brzusznych. Oprócz zmniejszenia bólu, masaż blizny może również sprawić, że będzie ona mniej widoczna. Masowanie blizny powinno się rozpocząć od delikatnego rozciągania skóry i tkanki bliznowatej. Przedtem jednak warto udać się do kontroli, by mieć pewność, że rana goi się prawidłowo i z blizną nic się nie dzieje.

Dwie techniki masażu blizny po cesarskim cięciu:

  1. Rozciąganie skóry wokół blizny
  2. Masaż samej samej blizny

Rozciąganie skóry

  • Umieść dwa palce 1-2 centymetry od blizny i delikatnie przesuwaj skórę w górę i dół.
  • Palce umieść po dwóch stronach cięcia (jeden nad, drugi pod) i delikatnie rozciągaj skórę w górę i dół, przesuwając je po całej długości blizny.
  • Teraz rozciągnij skórę wokół blizny w poprzek - przesuwaj palce poziomo na całej długości cięcia.
  • Zakończ masaż okrężnymi ruchami palców wokół blizny - zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a następnie odwrotnie.

Taki masaż wykonuj 5 do 10 razy dziennie.

hands1

Bezpośredni masaż blizny

Ten typ masażu możesz rozpocząć ok. 12 tygodni po cesarskim cięciu.

  • Delikatnie uciskaj bliznę 1 lub 2 palcami
  • Przesuń bliznę o 1-2 centymetry palcem, wytrzymaj 5-10 sekund.
  • Powtórz to na całej długości blizny, a następnie spróbuj rozciągnąć ją na wszystkie kierunki.
hands2

Masaż możesz zakończyć “rolowaniem” blizny palcem wskazującym i kciukiem. Po prostu unieś bliznę i roluj ją na całej długości przez 10-15 sekund.

Jeśli napotkasz jakieś miejsca, w których zauważysz zgrubienia, zmniejszoną elastyczność, poświęć im więcej czasu. Choć masaż sam w sobie nie powinien boleć, na początku może pojawić się pewien dyskomfort. Badania nad masażem blizny wskazują na świetne rezultaty - zacząć możesz już ok. 6 tygodni po porodzie. Masaż tkanki bliznowatej może być stosowany nawet do 2 lat po cesarskim cięciu. Nie jest on oczywiście obowiązkowym zabiegiem, jednak dla wielu kobiet może okazać się bardzo pomocny.

Źródło: - Arung W, Meurisse M, Detry O. Pathophysiology and prevention of postoperative peritoneal adhesions. World J Gastroenterol. 2011; 17(41): 4545-4553. - Wallace K. Massage for your abdominal scar. (2014). https://rotunda.ie/rotunda-pdfs/PIL/Physiotherapy%20-Abdominal_Scar_Massage.pdf?_t=1586259203