Mary Light-the-way-doula (12)

Najlepsze pozycje w różnych fazach porodu

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Na początku porodu należy oszczędzać siły i energię, zatem warto skorzystać z okazji do odpoczynku i spędzić ten czas na leżąco. Kiedy główka dziecka zbliża się do miednicy, warto zająć pozycję na półleżącą. Dobrze jest leżeć na boku, jednak nie cały czas na tym samym, a pomiędzy nogi wsunąć poduszkę.

W miarę, jak skurcze narastają, sytuacja diametralnie się zmienia. W aktywnej fazie porodu najkorzystniej jest przyjmować pozycje wertykalne. Oczywiście mogą pojawić się wątpliwości: „jak mogę utrzymać się na nogach i poruszać się, kiedy tak bardzo mnie boli”. Z pomocą partnera i położnej na pewno sobie poradzisz. Ponadto możesz skorzystać z wyposażenia sali: krzesełka porodowego, piłki do pilatesu, szarfy - dzięki nim nie tylko łatwiej Ci będzie zająć odpowiednią pozycję, lecz także efektywniej odpoczniesz pomiędzy skurczami. Dobrą strategią jest aktywne korzystanie z różnych możliwości w określonym czasie, np. pięć skurczów może pomóc Ci przetrwać piłka do pilatesu lub krzesełko porodowe, a na czas kolejnych pięciu możesz uklęknąć przy łóżku, by następne przeczekać, opierając się na partnerze. W ten sposób nie tylko łatwo zróżnicujesz pozycje porodowe, lecz także sprawisz, że czas szybciej zleci.

Kiedy dziecko schodzi coraz niżej, możesz wybrać opcję mieszaną: pięć skurczów spędzić, leżąc na boku, a kolejnych pięć, klęcząc.

Najkorzystniejszą pozycją podczas fazy skurczów partych będzie klęczenie, siedzenie na krzesełku porodowym lub pozycja “na czworakach” na materacu. To, w jakiej pozycji pomożesz swojemu dziecku przyjść na świat, zależy od Ciebie. Najważniejsze, aby wszystko przebiegło w odpowiednim dla Ciebie tempie.

Co ciekawe, badania wykazały, że pozycja porodowa nie ma wpływu na to, w jakim stopniu nastąpi pęknięcie krocza.

Źródło:

  • Abascal, G., & Huss, M. S. (2018). Att föda. Bonnier Fakta.