BBHM-BirthCenter-38

Naturalne metody łagodzenia bólu

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Główną zaletą naturalnych metod łagodzenia bólu jest to, że w żadnym stopniu nie szkodzą dziecku ani nie spowalniają akcji porodowej. Wadą natomiast jest trudny do przewidzenia efekt. Najlepszą skuteczność mają one w początkowej fazie porodu.

Aktywność fizyczna

Wertykalne pozycje porodowe oraz aktywność rodzącej sprzyjają wydzielaniu hormonów zmniejszających odczuwanie bólu. Dodatkowo wysiłek mamy jest wówczas wspierany przez siłę grawitacji, która pomaga dziecku przemieścić się we właściwym kierunku. Rodzącej łatwiej jest oddychać, a ryzyko wstąpienia nudności i wymiotów jest mniejsze. Ponadto wiele kobiet uważa, że możliwość poruszania się daje poczucie kontroli nad sytuacją.

Prysznic i kąpiel

Ciepły prysznic lub kąpiel niewątpliwie przynosi ulgę w bólu. Jeśli masz taką możliwość, za pomocą słuchawki prysznica skieruj strumień wody bezpośrednio na bolące miejsca. Woda nie powinna mieć więcej niż 38°C. Nie należy jednak korzystać z jej dobrodziejstw bez przerwy, gdyż zbyt długie przebywanie w ciepłej wodzie może wiązać się z ryzykiem odwodnienia oraz podniesienia pulsu u dziecka.

O czym warto pamiętać:

  • Kąpiel na początku porodu może wpłynąć na zmniejszenie częstotliwości skurczów. W bardziej zaawansowanym stadium porodu kąpiel nie ma już wpływu na same skurcze. Pozwala natomiast na relaks w przerwach między skurczami oraz ma właściwości łagodzące odczucie bólu, zwłaszcza jeśli lubisz się kąpać.

Masaż

Masaż jest najpowszechniej stosowaną naturalną metodą łagodzenia bólu oraz wyzwaniem, któremu musi sprostać obecny przy porodzie partner. Najczęściej masuje on plecy rodzącej, choć niektórym kobietom ulgę przynosi nawet masaż stóp. Trudno z góry przewidzieć, jaka część ciała będzie domagała się dopieszczenia. Podczas porodu poinstruuj partnera, jakiej formy dotyku potrzebujesz. Oczywiście możecie spróbować różnych wariantów lub skorzystać z podpowiedzi położnej...

Zastrzyki z wody destylowanej

Metoda ta polega na wstrzykiwaniu wody destylowanej pod skórę najbardziej bolących okolic, najczęściej pleców oraz kości łonowych. Im więcej miejsc podda się zabiegowi, tym lepszy skutek. Bezpośrednio po zastrzyku odczuwa się pieczenie i swędzenie przez 15-30 sekund, a efekt złagodzenia bólu utrzymuje się przez 1-2 godziny. Po tym czasie można w razie potrzeby powtórzyć zabieg.

Stymulacja prądami TENS

TENS to przezskórna elektryczna stymulacja nerwów mająca na celu zablokowanie odczuwania bólu. Urządzenie za pomocą kabli połączone jest z elektrodami, które taśmą przykleja się do miejsca poddawanego zabiegowi. Urządzenie wytwarza impulsy elektryczne o niskiej amplitudzie, odczuwalne jak delikatne kopnięcia prądu. Wywołują one pożądane efekt złagodzenia bólu. To, jak silne będą impulsy, zależy od Ciebie – sama możesz regulować ich natężenie. Dlatego warto obsługę stymulatora TENS przećwiczyć wcześniej lub skorzystać z tej metody na początku porodu.

Rozgrzewanie i ochładzanie

Ciepło i zimno od wieków wykorzystywane były do łagodzenia bólu. Nikogo nie dziwią turbany z ręczników, termofory czy poduszki elektryczne przykładane do bolącego miejsca. Zimny okład z kolei bywa zbawienny przy obrażeniach krocza.

Akupunktura

Istnieją położne zaznajomione z technikami łagodzenia bólu od setek lat wykorzystywanymi w chińskiej medycynie. Nakłucie odpowiednich punktów na ciele za pomocą igieł do akupunktury przynosi nie tylko ukojenie bólu i uspokojenie nerwów. Akupunktura sprawdza się także, gdy trzeba pobudzić skurcze porodowe czy ułatwić urodzenie łożyska.

Źródło:

  • Abascal, G., & Huss, M. S. (2018). Att föda. Bonnier Fakta.