timothy-meinberg-NUajt-FKSYE-unsplash

Nawał laktacyjny (mleczny) czym jest i jak sobie z nim radzić?

Anna Kotlińska

ByAnna Kotlińska

Położna

Początki karmienia piersią bywają różne. Każda Mama zmaga się z chwilami zwątpienia czy aby na pewno, jej dziecko się najada, a mleko jest wystarczającym pokarmem dla maluszka. Na początkowym etapie karmienia piersią, możesz doświadczyć nawału pokarmu - który polega na zwiększonej ilości mleka w piersiach.

Czym jest nawał mleczny?

Nawał jest fizjologicznym i prawidłowym zjawiskiem w okresie laktacji. Początek nawału może wystąpić w kilku pierwszych dobach po porodzie, wtedy to pod wpływem prolaktyny 10 krotnie zwiększa się produkcja mleka, która często przekracza potrzeby noworodka. Piersi znacząco zwiększają swoją objętość, stają się nabrzmiałe, tkliwe i mogą być cieplejsze niż zwykle. Podczas nawału zdarza się że mleko z piersi wypływa samoistnie , zarówno w trakcie karmienia dziecka drugą piersią jak i pomiędzy karmieniami. Część kobiet odczuwa nawał gwałtownie i bardzo dotkliwie, a u innych przebiega niemal niezauważalnie.

Jak sobie z nim radzić?

Prawidłowe postępowanie w trakcie trwania nawału to przede wszystkim częste i prawidłowe przystawianie dziecka do piersi. Może zdarzyć się też tak, że będziesz miała problem z przystawieniem malucha do nabrzmiałej piersi, uchwycenie jej ułatwi odciągniecie kilku kropel pokarmu ręcznie lub za pomocą laktatora. Jeśli ból pomimo karmień nie ustępuje warto zrobić na piersi zimny okład np żelowy lub przyłożyć rozbite liście kapusty, które mają właściwości przeciwobrzękowe.

Pamiętaj! nie należy odciągać mleka po karmieniu “do końca” to znak dla organizmu do większej mobilizacji czyli do jeszcze większej produkcji mleka.

Przechodząc przez okres nawału warto przetestować różne pozycje do karmienia piersią i znaleźć tą która najlepiej odpowiada Tobie i pozwoli dziecku w komfortowy sposób na opróżnienie piersi.

Nawał, a zastój pokarmu

Nieprawidłowe postępowanie podczas nawału może prowadzić do zastoju pokarmu, a w dalszych błędach do zapalenia piersi. Jeśli zaczniesz gorączkować, pojawią się dreszcze, pokarm nie będzie swobodnie wypłwał z piersi, powinnaś szukać porady u doradcy laktacyjnego, położnej lub lekarza. Nawał jest zjawiskiem z którym zmaga się większość karmiących mam, nie bój się prosić o pomoc.