urine_186907006

Nietrzymanie moczu to częsty problem po porodzie

Anna Kotlińska

ByAnna Kotlińska

Położna

W pierwszym okresie po ciąży często występuje specyficzny rodzaj nietrzymania moczu. W przypadku niektórych kobiet może to trwać tylko kilka dni, a u innych kilka tygodni. Problem ten zwykle ustępuje po odzyskaniu sił w kroczu.

Czy można zapobiec nietrzymaniu moczu specjalnymi ćwiczeniami?

W drogach moczowych znajdują się różne rodzaje mięśni chroniące przed niekontrolowanym wyciekiem moczu. Mięśnie krocza wspierają ten proces. Jeśli nietrzymanie moczu spowodowane jest osłabieniem krocza, możemy popracować nad powrotem tych mięśni do ich pierwotnego stanu.

W przypadku gdy nietrzymanie moczu trwa dłużej niż 6 miesięcy, mimo ćwiczenia mięśni krocza, zalecamy udać się do specjalisty. Zwykle takimi sprawami zajmuje się urolog, ale pomoc możesz uzyskać również u ginekologa. Warto w pierwszej kolejności skorzystać z konsultacji u fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Jest wiele rodzajów nietrzymania moczu

Medyczna definicja nietrzymania moczu jest opisana jako: „Mimowolny wyciek moczu, który można obiektywnie stwierdzić, powodujący problemy społeczne lub higieniczne dla jednostki”. Prostszy opis nietrzymania moczu to taki, w którym nie możesz kontrolować moczu i odczuwasz dyskomfort z mimowolnym wyciekiem. Nietrzymanie moczu można podzielić na następujące kategorie:

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu - oznacza wyciek moczu w połączeniu z kaszlem, śmiechem, ćwiczeniami lub podnoszeniem ciężarów. Jest to najczęstszy rodzaj nietrzymania moczu wśród kobiet, rzadko dotyka mężczyzn. Typowym objawem jest to, że niewielkie ilości moczu wydostają się, mimo że nie ma potrzeby pójścia do toalety. Najczęstszymi czynnikami powodującymi ten rodzaj nietrzymania moczu u kobiet są: ciąże, poród, ciężka otyłość, podnoszenie ciężarów, długotrwałe zaparcia, operacje pochwy, uszkodzenia tkanki łącznej, dziedziczne i przewlekłe choroby tchawicy.
  • Nietrzymanie moczu z parcia – objawia się nagłym parciem na mocz. Zwykle dzieje się tak, gdy nie jesteś w stanie dotrzeć do toalety na czas.
  • Nietrzymanie mieszane - objawia się jako połączenie nietrzymania wysiłkowego i z parcia.
  • Nietrzymanie moczu z przepełnienia – dotyka głównie mężczyzn z problemami z prostatą lub osób z chorobami układu moczowego lub wpływającymi na produkcję moczu, takimi jak cukrzyca lub choroby neurologiczne.

Ponieważ leczenie każdego z tych typów przebiega inaczej, ważne jest, żebyś ustaliła z jakim rodzajem nietrzymania moczu masz do czynienia i tym samym jaki rodzaj leczenia jest dla ciebie odpowiedni.

Istnieje wiele możliwości zabiegów z dobrymi wynikami

Wiemy, że kobiety, które cierpią z powodu nietrzymania moczu, wciąż są tematem tabu i przez to nie są pewne czy i gdzie mogą znaleźć pomoc. Badania z całego świata pokazują również, że mniej niż połowa wszystkich kobiet, które cierpią z tego powodu, szuka pomocy medycznej w związku z ich problemem. Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że problem jest wstydliwy, a do tego do końca nie są pewne jak wygląda i jak jest dostępne leczenie.

Obecnie dostępnych jest wiele metod leczenia (niektóre są refundowane w ramach NFZ), dlatego nie ma powodu, aby milczeć i cierpieć. Nie bój się więc szukać pomocy w swoich problemach i nie poddawaj się, dopóki nie uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania.

Źródło: