Nudności lub wymioty dotykają prawie każdej kobiety, która spodziewa się dziecka. Aż 80% z nich potwierdza, że w pewnym momencie ciąży czuły się źle lub wymiotowały. W większości przypadków jest to spowodowane wzrostem i wahaniami poziomu hormonów, ale nudności mogą mieć również inną przyczynę - na przykład, jeśli źle śpisz lub nie przyjmujesz wystarczającej ilości płynów, sytuacja może się pogorszyć. Niestety, nie ma lekarstwa na nudności, które zagwarantuje, że się ich pozbędziesz. Są jednak sposoby, które mogą pomóc.
Typowe zalecenia dotyczące leczenia nudności to:
- Jedz częściej, ale mniejszymi porcjami
- Upewnij się, że przyjmujesz wystarczającą ilość płynów, ponieważ odwodnienie może pogorszyć nudności
- Unikaj pikantnych potraw
- Zimne lub gotowane dania mogą być lepsze niż smażone
- Świeże powietrze - chodź na spacery, często wietrz pomieszczenia
- Odpoczywaj kiedy tylko możesz
Pomóc może witamina B6
Czasem, niestety, żadne z powyższych zaleceń nie pomaga, a wtedy wszystko może wydawać się beznadziejne. W takich sytuacjach warto skorzystać z innych porad (ale, podobnie jak w innych przypadkach, nie ma gwarancji, że wszystkim one pomogą). Badania wykazały, że zarówno imbir, jak i witamina B6, mają pewien wpływ na nudności, a niektóre nawet całkowicie je eliminują. Jednak spożycie imbiru w tym wyjątkowym czasie jest dyskusyjne, ponieważ są teorie, które mówią, że wysokie dawki imbiru mogą powodować poronienie, dlatego wiele krajów zaleca jego ograniczenie w czasie ciąży.
Regularne przyjmowanie witaminy B6 przez kobiety ciężarne wykazało pewne działanie przeciw nudnościom (zaleca się przyjmowanie 40 mg 2-3 razy dziennie). W aptece witamina B6 jest dostępna bez recepty i można ją całkowicie bezpiecznie przyjmować.
Warto rozważyć konsultację z lekarzem, jeśli naturalne metody łagodzenia nudności nie przynoszą efektów. Istnieją bowiem bezpieczne leki rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, które mogą pomóc. Ważne jest, aby leczenie rozpocząć wcześnie, aby uzyskać najlepsze rezultaty.
Źródło:
- Jewell D, Young G. Interventions for nausea and vomiting in early pregnancy. Cochrane Database Syst Rev. 2002;(1):CD000145. doi: 10.1002/14651858.CD000145. Update in: Cochrane Database Syst Rev. 2003;(4):CD000145. PMID: 11869567.
- Lutterodt MC, Kähler P, Kragstrup J, Nicolaisdottir DR, Siersma V, Ertmann RK. Examining to what extent pregnancy-related physical symptoms worry women in the first trimester of pregnancy: a cross-sectional study in general practice. BJGP Open. 2019 Nov 12;3(4):bjgpopen19X101674. doi: 10.3399/bjgpopen19X101674. Epub ahead of print. PMID: 31719117; PMCID: PMC6995862.