Jennifer-Hamilton-Mamarazzi (14)

Opieka neonatologiczna

Na oddziale neonatologicznym przebywają wcześniaki oraz noworodki, u których stwierdzono jakieś nieprawidłowości. Wskazaniami do pobytu maluszka w szpitalu są najczęściej: problemy z układem oddechowym, żółtaczka, niski poziom glukozy oraz infekcje. W zależności od tego, w którym tygodniu ciąży urodziło się dziecko oraz od tego, co mu dolega, maluch może spędzić tam od kilku dób do kilku miesięcy.

Około 10% wszystkich dzieci wymaga hospitalizacji tuż po porodzie. Połowę z nich stanowią wcześniaki, czyli dzieci urodzone przed 37 tygodniem ciąży. Maluchy, które przyszły na świat w 35-36 tygodniu, zwykle trafiają na „noworodki” na obserwację, nawet jeśli ich stan nie daje podstaw do niepokoju.

Na personel na oddziałach neonatologicznych składają się lekarze neonatolodzy, wyspecjalizowane pielęgniarki oraz położne. W razie potrzeby konsultacji udzielają specjaliści z innych dziedzin, takich jak: dietetyka, fizjoterapia, psychologia czy neurologia. Personel doskonale zdaje sobie sprawę z tego, iż najwięcej dobra tym maluszkom może przynieść bliskość rodzica, toteż z reguły dokłada stara się on zapewnić rodzicom stosowne warunki oraz wsparcie, by mogli wziąć aktywny udział w opiece nad dziećmi.

O czym wolimy nie myśleć…

Co prawda wszyscy wiemy, że istnieją noworodki, które wymagają hospitalizacji, jednak nie spodziewamy się, że może to dotyczyć naszego dziecka. Kiedy staniemy w obliczu takiej sytuacji, w głowie pojawi się milion niepokojących myśli – „Czy moje dziecko przeżyje?”, „Czy moje dziecko będzie zdrowe”, „Czy uda nam się nawiązać relację?”

Być razem

Badania wykazują, że kontakt „skóra do skóry” i wczesne nawiązanie kontaktu z noworodkiem ma znaczenie nie tylko w sferze emocji, ale również wpływa na rozwój mózgu dziecka. Ponadto bliskość mamy i dziecka sprzyja rozbudzeniu laktacji. Z tej przyczyny niektóre szpitale zapewniają łóżka dla kobiet, których dzieci wymagają hospitalizacji. Położne czuwają, aby zapewnić możliwość kontaktu między mamami a ich dziećmi.

Nareszcie w domu

Jeżeli Wasze maleństwo po porodzie wylądowało na oddziale neonatologicznym, zwłaszcza jeśli musiało tam pozostać przez dłuższy czas, zapewne nie możecie się doczekać wypisu. Kiedy będzie to już możliwe, personel szpitala poinstruuje Was, jak kontynuować opiekę nad maluszkiem w domu. Przysługują Wam domowe wizyty położnej, która pomoże Wam w opiece nad niemowlęciem oraz będzie służyć radą w kwestiach takich jak karmienie.

Źródło: - Abascal, G., & Huss, M. S. (2018). Att föda. Bonnier Fakta.