walaa-khaleel-pgSy1-dZkuw-unsplash

Osteopatia w pediatrii

Anna Kotlińska

ByAnna Kotlińska

Położna

Kiedy Maluch pojawia się na świecie, jeszcze podczas pobytu w szpitalu przechodzi szereg badań i testów oceniających jego stan zdrowia. Specjaliści sprawdzają m.in. słuch, funkcjonowanie narządów wewnętrznych, poziom bilirubiny itp. I choć wyniki badań dziecka są książkowe, z czasem mogą pojawić się niewielkie odstępstwa od normy bądź dolegliwości, które są typowe niemalże dla każdego Maluszka, a którym skutecznie można zaradzić wybierając odpowiednią formę terapii.

Co to jest osteopatia i w czym może pomóc Twojemu dziecku?

W ostatnich latach bardzo popularną formą terapii różnego rodzaju schorzeń i dolegliwości niemowląt oraz dzieci stała się osteopatia. Jest ona całościowym spojrzeniem na organizm człowieka, zwraca uwagę zarówno na urazy, zaburzenia posturalne, psychikę oraz wszelakie problemy małego pacjenta. Opiera się na terapii manualnej (masażu) stawów, tkanek miękkich oraz nerwów. Osteopata za pomocą swoich rąk identyfikuje napięcia i dysfunkcje w ciele dziecka, aby móc je wyeliminować. Osteopatia pomaga między innymi zwiększyć zakres ruchomości, zniwelować napięcia mięśniowe, a także poprawić drenaż limfatyczny.

Za pomocą osteopatii możemy zniwelować takie dolegliwości jak:

  • asymetria ułożeniowa
  • asymetryczne napięcia mięśniowe
  • asymetria posturalna
  • zaburzenia snu
  • kolka
  • refluks
  • zaparcia
  • ulewanie
  • anomalie stóp
  • plagiocefalia (skośno głowie)
  • opóźnienie zmiany pozycji, raczkowania, chodu
  • kraniostenoza
  • brak odruchu ssania

Jak osteopatia działa na dzieci?

Osteopatia pediatryczna przynosi szybkie efekty terapeutyczne – dzięki terapii udaje się poprawić komfort i jakość życia małego pacjenta, a nawet uchronić go przed zabiegami. W osteopatii dziecięcej stosuje się bardzo delikatne techniki manualne, które mają na celu przywrócenie prawidłowej pracy organizmu, a także uruchomienie wewnętrznych mechanizmów, które ją regulują. Te niezwykle subtelne techniki wpływają na poprawę funkcjonowania układu mięśniowo-szkieletowego, pokarmowego, nerwowego, immunologicznego oraz układu krążenia.

Główne zalety osteopatii pediatrycznej to wszechstronność i holistyczne podejście do małego pacjenta.

W osteopatycznej opiece medycznej nie stosuje się farmakologii, a sama terapia jest nieinwazyjna.

Plusem jest także:

  • wysokie bezpieczeństwo (brak działań niepożądanych),
  • ukierunkowanie terapii na główną przyczynę problemu,
  • indywidualne podejście do małego pacjenta uzależnione od schorzenia oraz jego stanu zdrowia.

Jak wygląda wizyta osteopatyczna?

Przed pierwszą wizytą u osteopaty pediatrycznego warto wnikliwie przeanalizować poszczególne etapy rozwoju dziecka (w tym także okres ciąży jak i sam poród). Diagnoza osteopatyczna oparta jest nie tylko na manualnym sprawdzeniu stanu zdrowia czy wynikach badań obrazowych, ale także na szczegółowym wywiadzie z rodzicem małego pacjenta. Na pierwszą wizytę u osteopaty warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną, wyniki badań obrazowych lub laboratoryjnych. Zalecane jest również, aby przed wizytą u osteopaty unikać obfitego posiłku.

Terapia manualna wykonywana przez osteopatę ma na celu zidentyfikowanie nieprawidłowości takich jak np. ograniczenia ruchomości czy też zmiany w napięciu tkanek miękkich. Jest ona nieinwazyjna, delikatna, a przede wszystkim bezbolesna.

W żaden sposób nie łączy się z dyskomfortem małego pacjenta. Wiele problemów udaje się zniwelować już po jednym zabiegu, natomiast część z nich może wymagać regularnych wizyt kontrolnych. Poza pracą pod okiem osteopaty rodzice dostają również dokładne instrukcje na temat tego, jak pracować z dzieckiem w domu, by poprawić jego funkcjonowanie.

Dlaczego warto wybrać się z dzieckiem do osteopaty?

Nawet jeśli Twój Maluszek jest okazem zdrowia, po porodzie warto wybrać się z nim na konsultacje do osteopaty dziecięcego. Osteopata zbada dziecko manualnie, czego nie da się osiągnąć za pomocą badań laboratoryjnych czy obrazowych. Sprawdzi, czy napięcia w ciele Twojego Maluszka są prawidłowe, czy kształt główki jest w porządku oraz czy między czasie nie pojawiły się jakieś schorzenia, które na pierwszy rzut oka mogą być niewidoczne dla rodzica, natomiast mogą powodować dyskomfort podczas codziennego funkcjonowania.

Osteopatia jest bezpieczną i przede wszystkim bezbolesną metodą pracy z niemowlętami, więc nie musisz się obawiać takiej konsultacji. Przed umówieniem wizyty, upewnij się jednak czy dany specjalista zajmuje się noworodkami, niemowlętami i dziećmi, a także czy ukończył on 5-letnie szkolenie.

Jest to bardzo ważne, aby terapeuta do którego się udasz był kompetentny, w innym wypadku ewentualna terapia może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Osteopata dziecięcy posiada rozległą wiedzę dotyczącą rozwoju dzieci, ponadto zna się także na embriologii, ciąży, porodzie i połogu. Osoba pracująca w tym zawodzie musi być także empatyczna oraz charyzmatyczna, tak, aby wzbudzić zaufanie wśród Maluchów, niezbędne do skutecznej pracy z nimi.

Pojawienie się na świecie dziecka niesie ze sobą ogromną ilość szczęścia, miłości oraz satysfakcji, którym nieodzownie towarzyszy strach o zdrowie i bezpieczeństwo Maluszka. Jeśli coś wzbudza Twój niepokój, skonsultuj to ze specjalistą. W dzisiejszym świecie istnieje wiele, różnych metod terapii dziecięcej, które przybierając formę zabawy czy masażu są w stanie zdziałać cuda, a tym samym ułatwić dziecku codzienne funkcjonowanie oraz prawidłowy rozwój.