Preg-Life-1

Oznaki ciąży

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Jest kilka objawów, które mogą na to wskazywać. Poniżej przedstawiono najczęstsze z nich. Pamiętaj, że każdy organizm może reagować nieco inaczej, więc zapewne nie wszystkie symptomy zauważysz akurat u siebie. Obserwuj swoje ciało i zauważ, co się zmieniło. Jeśli jesteś już mamą, zapewne łatwiej Ci będzie rozpoznać objawy kolejnej ciąży.

Kiedy podejrzewasz, że spodziewasz się dziecka, zrób test ciążowy. Jeśli wynik będzie pozytywny, potwierdzi Twoje podejrzenia. Gratulacje! Koniecznie zarezerwuj termin wizyty u ginekologa.

Brak okresu

Jednym z najbardziej znamiennych objawów ciąży jest brak okresu. Kiedy dochodzi do zapłodnienia, błona śluzowa macicy rozrasta się, zamiast złuszczać. Ciało przygotowuje się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej, która zagnieździ się właśnie w ścianie macicy. Oczywiście przyczyną zaburzeń miesiączkowania niekoniecznie musi być ciąża. Szereg czynników, w tym stres, może wpłynąć na zanik lub opóźnienie krwawienia. Dlatego warto zrobić test ciążowy, który dostępny jest w każdej aptece bez recepty.

Wrażliwe piersi

Już na początku ciąży piersi przygotowują się do laktacji. Odczucie, że stały się bardziej napięte, opuchnięte i wrażliwe na dotyk jest spowodowane rozrastaniem się gruczołów mlekowych i rozrostem tkanki tłuszczowej. Za kilka miesięcy zauważysz, że sutki zrobiły się nieco ciemniejsze.

Zmęczenie

Wiele kobiet odczuwa duże zmęczenie przez pierwsze 8 do 10 tygodni ciąży. Dzieje się tak na skutek zmian hormonalnych, zwłaszcza szybkiego wydzielania hormonów odpowiedzialnych za ciążę: progesteronu, estrogenu i HCG (gonadotropiny kosmówkowej). Zwłaszcza podwyższenie poziomu progesteronu sprawia, że możesz czuć się zmęczona.

Nudności

Dwie trzecie ciężarnych kobiet ma do czynienia z klasycznym objawem ciąży, jakim są mdłości. Są one szczególnie dokuczliwe rano, kiedy stężenie cukru we krwi jest stosunkowo niskie. Niekiedy na nudnościach się kończy, jednak często prowadzą one do wymiotów. Źródłem tego nieprzyjemnego uczucia jest zwiększone wydzielanie hormonu HCG na początku ciąży (tego samego, którego obecność wykrywają testy ciążowe). Najczęściej mdłości nasilają się między 7 a 10 tygodniem ciąży, by potem zaniknąć, jednak niektóre kobiety zmagają się z nimi przez całą ciążę.

Wrażliwy węch I smak

Nie możesz znieść jakiegoś zapachu? Czujesz w ustach metaliczny posmak? Zwiększona wrażliwość na zapachy i smaki jest często spotykanym zjawiskiem na początku ciąży. Prawdopodobnie i za nią odpowiadają zmiany hormonalne.

Huśtawka nastrojów

Gwałtowne zmiany nastrojów są normalnym zjawiskiem we wczesnej ciąży. W tym czasie możesz się czuć, jakbyś wciąż miała zespół napięcia przedmiesiączkowego, a hormony szalejące w Twoim ciele sprawią, że od irytacji łatwo przejdziesz do stanu przygnębienia, po czym w kilka sekund przepełni Cię szczęście. Jeśli miewałaś podobną przypadłość pod koniec cyklu, prawdopodobnie podobnie będzie w czasie ciąży. Wszystko zależy od Twojej wrażliwości na zmiany hormonalne, która jest cechą indywidualną każdej kobiety. Oczywiście nagłe zmiany humoru nie muszą oznaczać, że jesteś w ciąży, ale mogą świadczyć o zbliżającym się okresie lub wynikać ze stresu.

Zwiększone wydzielanie śluzu

W czasie ciąży estrogen odpowiada między innymi za zwiększenie wydzielania śluzu, którego zadaniem jest ochrona przed infekcjami. Nie należy się zatem niepokoić nieco większą obfitością wydzieliny w tym czasie. Niektóre kobiety wyraźnie odczuwają zmianę, dla innych jest ona niezauważalna.

Częste wizyty w toalecie

Zwiększona potrzeba korzystania z toalety należy do częstych objawów wczesnej ciąży. Macica zaczyna uciskać pęcherz moczowy, zwiększa się też produkcja moczu. W ciąży rośnie też ilość krwi w organizmie, co sprawia, że praca nerek jest bardziej intensywna. Całe szczęście, że dzięki progesteronowi zwiększa się również objętość pęcherza moczowego.

Bóle brzucha

Kiedy macica zaczyna się rozrastać, więzadło ją mocujące naciąga się niczym gumka. Niektóre kobiety odczuwają wówczas ból, który przypomina ten odczuwany w czasie okresu. To normalny objaw, który może towarzyszyć Ci przez całą ciążę lub tylko okresowo. Jeśli jednak ból jest silny i nie przechodzi, powinnaś skontaktować się z lekarzem.

Ciążowe zachcianki

Nachodzi Cię nagła ochota na kiszone ogórki albo grochówkę? Może zaczęłaś jeść coś, czego nigdy dotąd nie lubiłaś? O ciążowych zachciankach krążą różne historie i zazwyczaj są one prawdziwe. To znak, że ktoś zamieszkał w Twojej macicy.

Niewielkie plamienie

Kiedy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w ścianie macicy, może spowodować niewielkie plamienie. Kiedy zaobserwujesz taki objaw kilka dni po owulacji, może to być właśnie tak zwane krwawienie implantacyjne. Nie występuje ono często, ale jest normalnym zwiastunem ciąży.

Källa: - Kaplan, A. (red.) (2009). Lärobok för barnmorskor. (3., omarb. uppl.) Lund: Studentlitteratur. - Myles, M.F., Marshall, J.E. & Raynor, M.D. (red.) (2014). Myles textbook for midwives. (16th edition). Edinburgh: Elsevier.