max-kIo5g3F4J70-unsplash

Pęknięcia po porodzie

Anna Kotlińska

ByAnna Kotlińska

Położna

Około 80% kobiet, które rodzi siłami natury, doświadcza różnego rodzaju pęknięć w okolicy krocza. Choć zarówno położne, jak i lekarze, zostali przeszkoleni w zakresie unikania pęknięć / rozstępów podczas porodu, to jednak nadal mogą one wystąpić. W tym artykule poznasz różne rodzaje rozstępów / pęknięć, które mogą się pojawić i dowiesz się o procesie gojenia i powrotu do zdrowia, a także na co zwrócić uwagę, kiedy coś pójdzie nie tak.

Czym jest pęknięcie?

Rozstęp / pęknięcie pojawia się podczas porodu - może wystąpić w skórze, błonach śluzowych lub tkance mięśniowej. Zwykle większość tego typu ran goi się bez powikłań, jednak gdy proces ten przebiega niezgodnie z oczekiwaniami, mogą pojawić się komplikacje poporodowe, które spowodować mogą długotrwałe problemy u kobiet.

Wszystkie pęknięcia, z wyjątkiem 1 stopnia występują w kroczu. Nasze krocze jest jak hamak, wspierany przez różne mięśnie. Wspierają one i podtrzymują nasz brzuch. Kiedy dziecko przechodzi przez kanał miednicy i rodzi się, mięśnie te rozciągają się ponadtrzykrotnie. Mają one zdolność rozciągania się w sposób, którego nie posiadają żadne inne mięśnie naszego ciała, ale nie oznacza to, że krocze nie doznaje urazu podczas takiego wysiłku. Tak jak w przypadku urazów sportowych, które wymagają leczenia i regeneracji, tak samo w przypadku porodu i po ciąży mięśnie potrzebują czasu, aby się zregenerować, nawet jeśli pozostają nienaruszone i nie uległy zerwaniu.

Pęknięcia 1 stopnia

Znane również jako pęknięcia 1 poziomu, są powierzchowne i występują głównie na powierzchni skóry lub błony śluzowej. Ten rodzaj uszkodzeń nie zawsze jest mocno widoczny i zwykle goi się samoistnie. Jeśli jednak takie pęknięcie pojawi się obok drugiego tego rodzaju, zwykle zaleca się stosowanie szwów, by nie uległo ono powiększeniu. Pęknięcia 1 stopnia można również zszyć w przypadku, gdy pojawiają się w pobliżu ujścia dróg moczowych, by uniknąć bólu i dyskomfortu podczas oddawania moczu po porodzie.

Pęknięcie drugiego poziomu

Inaczej zwane pęknięciem 2 stopnia, obejmuje błony śluzowe, skórę i tkankę mięśniową w kroczu. W tym przypadku do prawidłowego gojenia zawsze konieczne są szwy. Zazwyczaj zakłada się je w tej samej sali, w której odbywał się poród. Czasem jednak pęknięcie 2 stopnia jest na tyle skomplikowane, że musi obejrzeć je lekarz i ewentualnie skierować pacjentkę na operację.

Leczenie pęknięcia obejmuje szwy i kontrole. Uszkodzenia poziomu 1 i 2 będą zwykle kontrolowane przez położną, aby ustalić, czy goją się dobrze i czy wszystko jest w porządku. Warto pamiętać, że pęknięcie stopnia 2 jest również urazem mięśnia i może wymagać dodatkowej kontroli po typowych badaniach kontrolnych. Niektórzy uważają również, że standardową procedurą po pęknięciu drugiego stopnia powinna być wizyta kontrolna u fizjoterapeuty o specjalizacji uroginekologicznej.

Pęknięcie 3 poziomu

Znane również jako pęknięcie 3 stopnia, jest znacznie głębsze niż poprzednie przypadki i powoduje uszkodzenie błony śluzowej, tkanki mięśniowej oraz rozdarcie krocza (uszkodzenie mięśnia zwieracza odbytu). Mięsień ten składa się z włókien mięśniowych, które mogą pękać w różnym stopniu. Niezależnie od tego, czy uszkodzeniu ulegnie tylko kilka nitek, czy więcej, w przypadku pęknięcia 3 stopnia zawsze konieczna jest operacja.

Pęknięcie 4 poziomu

Znane jako pęknięcia czwartego stopnia, obejmują błonę śluzową, mięśnie, rozdarcie krocza i błonę śluzową w odbytnicy. Ten rodzaj zwykle oznacza, że pęknięcie nastąpiło w kroczu i jest również znane jako pęknięcie całkowite. Taki przypadek także powinien być zawsze operowany przez lekarza.

Ciężkie pęknięcia

Ciężkie pęknięcia, poziomu 3 i 4, dotykają około 4% wszystkich rodzących obecnie kobiet. Te pacjentki wymagają dodatkowej wizyty kontrolnej u lekarza, a w niektórych przypadkach u fizjoterapeuty lub proktologa. Problemy, które większość kobiet opisuje po takim uszkodzeniu, obejmują ból, ból podczas stosunku i / lub nietrzymanie moczu, kału i gazów. Pomimo tych dotkliwych konsekwencji, warto zauważyć, że u około 80% pacjentek, problemy te znikną po 12 miesiącach.

Zalecenia do stosowania w pierwszym okresie po ciężkich pęknięciach ( 3-4 stopień):

  • Chłód – przez pierwsze kilka dni zwalczyć obrzęk i złagodzić ból może schłodzona podpaska lub zimny kompres. By nie doszło do odmrożeń, stosuj go jednorazowo maksymalnie przez 10-20 minut.
  • Ulga w bólu – W zwalczaniu bólu pomocny może być paracetamol/Tylenol w połączeniu z innymi lekami z grupy NLPZ. Leków na bazie morfiny używaj tylko wtedy, gdy naprawdę ich potrzebujesz, ponieważ mogą powodować zaparcia.
  • Dbaj o treść jelitową - powinnaś otrzymać środki przeczyszczające, które należy przyjmować regularnie przez pierwsze dni, aby zapobiec zaparciom.
  • Kładź się i siadaj w sposób zmniejszający ucisk na krocze, staraj się leżeć na boku podczas karmienia piersią i jak najrzadziej siadaj.
  • Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Co zrobić, jeśli poród spowodował pęknięcie?

Jeśli podczas porodu pojawi się pęknięcie, ważne jest, aby dla długotrwałego gojenia zostało ono prawidłowo ocenione i w razie potrzeby zszyte. Większość z tych uszkodzeń, które będą rozpoznane, zszyte i leczone prawidłowo, nie spowoduje żadnych problemów w przyszłości.

Jeśli dolegliwości takie jak ból, nietrzymanie lub inny rodzaj dyskomfortu, nie ustępują w ciągu kilku dni, koniecznie skontaktuj się ze swoim szpitalem. Położna i twój ginekolog na pewno ci pomogą. W niektórych przypadkach konieczna może być operacja, a inne można rozwiązać dzięki rehabilitacji. Najważniejsze, byś była zaopiekowana i czuła się bezpiecznie.

Źródło: