pexels-nappy-3584088

Piąty tydzień po porodzie

Karin Norrbrink

ByKarin Norrbrink

Położna

Proces gojenia postępuje. Odchodów poporodowych jest już wyraźnie mniej. Jeśli nadal odczuwasz ból i musisz zażywać leki przeciwbólowe, skontaktuj się z lekarzem lub położną. Należy zrobić wszystko, by oszczędzić Ci cierpienia.

Relacja między rodzicami i dziećmi w każdej rodzinie wygląda nieco inaczej. Nie ma żadnych uniwersalnych reguł, zatem możesz wysłuchać rad udzielanych Ci przez ludzi z Twojego otoczenia, ale nie musisz wszystkich wcielać w życie. To Ty jesteś matką swojego dziecka i możesz w kwestii jego wychowania po prostu zaufać swojej intuicji. Oczywiście, korzystaj też z każdej formy pomocy, jakiej potrzebujesz. Po kilku pierwszych tygodniach czujesz się już lepiej nie tylko pod względem fizycznym – zapewne nabrałaś już nieco doświadczenia w odgrywaniu swojej nowej życiowej roli.

Nikt przed porodem nie wie, jak będzie wyglądało jego życie, kiedy w domu pojawi się niemowlę ani jak on sam odnajdzie się w nowej roli. Nie musisz być jasnowidzem. Przyjmij życie takim, jakie jest i uwierz, że ze wszystkim sobie poradzisz. Zapewne jest wokół Ciebie wiele osób, które zasypują Cię jako młodego rodzica złotymi radami. Wysłuchaj ich, ale skorzystaj tylko z tych podpowiedzi, które wydadzą Ci się przydatne dla Twojej rodziny.

Dla mam po porodzie siłami natury

Jeśli miałaś pęknięcie krocza 3 lub 4 stopnia (albo 2 stopnia z komplikacjami), jego stan powinien być na bieżąco monitorowany. Pociąga to za sobą konieczność częstszych wizyt kontrolnych, ćwiczeń, a niekiedy nawet interwencji chirurgicznej. Jeśli ta ostatnia ewentualność dotyczy Ciebie, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę i dowiedz się, czy możesz skorzystać z takiej usługi w szpitalu, w którym rodziłaś, czy też powinnaś skierować się w inne miejsce.

Dla mam po cesarce

Dochodzenie do siebie po cesarce to powolny proces. Nie powinno Cię niepokoić, że nie masz czucia w okolicy blizny pooperacyjnej, co może przypominać stan po znieczuleniu.

Przyczyną tego jest fakt, że podczas operacji nerwy w tym obszarze zostały poprzecinane. Powoli będą się one regenerowały i z czasem wszystko wróci do normy. Nie martw się, jeśli doświadczysz bólu, gdyż nowe fragmenty tkanki mogą wysyłać do mózgu „błędne” sygnały, interpretując nawet lekki dotyk jako bolesny. Aby przyspieszyć „aklimatyzację skóry i nerwów, możesz spróbować delikatnego masażu.

Nie da się przewidzieć, ile czasu zajmie ten proces, jednak najpóźniej rok po porodzie Twój brzuch powinien całkowicie wrócić do formy.

Źródło:

  • Janson, P.O. & Landgren, B. (red.) (2010). Gynekologi. (1. uppl.) Lund: Studentlitteratur.
  • Kaplan, A. (red.) (2009). Lärobok för barnmorskor. (3., omarb. uppl.) Lund: Studentlitteratur.
  • Myles, M.F., Marshall, J.E. & Raynor, M.D. (red.) (2014). Myles textbook for midwives. (16th edition). Edinburgh: Elsevier.
  • Savage S. J. (2020). A Fourth Trimetser Action Plan for Wellness. The Journal of Perinatal Education. Apr 1;29(2):103-112. DOI: 10.1891/J-PE-D-18-00034