Bez tytułu-min (17)

Wracam do pracy - co teraz?

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Kiedy trzeba wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim? To pytanie nurtuje wielu rodziców, zwłaszcza mam, które stają przed dylematem powrotu do aktywności zawodowej po okresie poświęconym opiece nad nowonarodzonym dzieckiem. Urlop macierzyński stanowi ważny etap w życiu każdej kobiety, pozwalając na połączenie roli rodzica z zaangażowaniem w karierę zawodową. Jednak powrót do pracy po urlopie macierzyńskim wymaga starannego zaplanowania oraz świadomego podejścia do nowych wyzwań.

Prawa i obowiązki pracownika po powrocie z urlopu macierzyńskiego

Obowiązki Kobieta po urlopie macierzyńskim ma prawo, a nie obowiązek powrotu do pracy, jednak o wszystkich swoich decyzjach jest zobowiązana informować pracodawcę z odpowiednim wyprzedzeniem. Przed planowanym powrotem do pracy, warto także skontaktować się z pracodawcą, aby zorientować się czy oraz jakie zmiany zaszły podczas jej nieobecności, a także, omówić szczegóły powrotu do pracy.

Obowiązkiem kobiety wracającej z urlopu macierzyńskiego, jest podjęcie pracy na dotychczasowym stanowisku lub alternatywnym, wskazanym przez pracodawcę. Takie rozwiązanie jest możliwe tylko wtedy, kiedy alternatywne stanowisko zapewnia takie same warunki oraz odpowiada kwalifikacjom pracownika.

Zajęcie miejsca pracy na czas urlopu macierzyńskiego przez innego pracownika, nie jest przesłanką do tego, aby móc zdegradować lub zwolnić kobietę, która wraca do pracy po urlopie macierzyńskim.

Naturalnie, za obopólną zgodą, w środowisku całkowicie jawnym, może dojść do zmiany stanowiska, jeśli kobieta uzna, że nie jest gotowa podjąć się dotychczasowych zadań. Jednak decyzja należy tutaj do niej i nie może zostać narzucona przez pracodawcę. Jeśli chodzi o wynagrodzenie, to prawo jasno stanowi, iż pracownik musi otrzymywać wynagrodzenie takiej samej wysokości, jakie otrzymywałby bez korzystania z urlopu. Jeśli podczas nieobecności kobiety doszło do podwyżki lub obniżki wynagrodzeń, jej pensja musi być dostosowana do widełek obwiązujących w konkretnej grupie zawodowej. Należy jednak pamiętać, że po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego kobieta nie przysługuje już ochrona stosunku pracy. Pracodawca może więc wypowiedzieć jej umowę o pracę lub zmienić jej warunki.

Prawa i przywileje Istnieją pewne przywileje dla kobiet powracających na rynek pracy po urlopie macierzyńskim. Należą do nich:

· Przerwy na karmienie piersią – dwie przerwy – po 30 min każda w przypadku urodzenia jednego dziecka lub dwie przerwy po 45 minut w przypadku ciąży mnogiej. Przerwy są wliczane w czas pracy, a więc są objęte wynagrodzeniem. Ten przywilej dotyczy kobiet zatrudnionych na pełen etat. Nie ma reguł mówiących o tym, do kiedy kobieta może korzystać z dodatkowej przerwy, natomiast w razie wątpliwości pracodawca ma prawo prosić o przedłożenie zaświadczenia o karmieniu piersią.

· Praca w nieszkodliwych warunkach. Zarówno kobieta ciężarna, jak i karmiąca piersią powinna mieć zapewnione takie warunki pracy, które nie stanowią zagrożenia dla jej zdrowia.

· Obniżenie wymiaru czasu pracy. Do ukończenia przez dziecko 6 roku życia kobieta ma prawo do urlopu wychowawczego lub wnioskowania o obniżenie wymiaru etatu do minimalnie połowy etatu, co pracodawca jest zobowiązany przyjąć. Wówczas przez następny rok nie może on ani wypowiedzieć umowy o pracę, ani zmienić pracownicy warunków zatrudnienia. Należy pamiętać, iż obniżenie wymiaru etatu wiąże się z dostosowaniem do niego wynagrodzenia.

· Stabilność miejsca i czasu pracy. Do ukończenia przez dziecko 8. roku życia bez zgody kobiety pracodawca nie może narzucić jej pracy w nadliczbowych godzinach, w trybie nocnym czy też delegować poza stałe miejsce zatrudnienia.

Programy i dotacje dla osób wracających do pracy po urlopie macierzyńskim

Dodatkowym wsparciem dla osób wracających na rynek pracy po urlopie macierzyńskim lub dłuższej nieobecności związanej z wychowywaniem dziecka, są programy finansowane z Funduszy Europejskich. Jednym z nich jest program „ Mama wraca do pracy”. Warto więc zapoznać się z możliwościami, jakie daje województwo, które aktualnie zamieszkujesz.

Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na to, jak ułożyć życie rodzinne po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Z pewnością nie powinnaś mieć poczucia, że robisz źle wracając na rynek pracy. Powrót mamy do pracy nie jest aktem egoizmu, a kolejnym etapem, jaki musi przejść na drodze macierzyństwa.