jonathan-borba-8C IaqAujwM-unsplash

Plan na 4 trymestr

Anna Kotlińska

ByAnna Kotlińska

Położna

Przyjęło się, że gdy spodziewasz się dziecka, informujesz rodzinę, przyjaciół, układasz też w głowie plan na całą ciążę (co kupić, kiedy, jakie formalności wypełnić itp.). Dlaczego więc nie wydłużyć okresu planowania z 3 trymestrów na 4?

Czas po porodzie może być wyzwaniem jeśli chodzi o planowanie, podobnie jak sam poród. Warto jednak przygotować się wcześniej na to, co może się wydarzyć.

Poniżej znajdziesz kilka punktów, które warto przemyśleć przed narodzinami dziecka:

  • Zamierzasz karmić piersią, czy od początku butelką? Jak się z tym czujesz? Przeczytałaś wystarczająco materiałów, by czuć się dobrze przygotowaną? Wiesz, gdzie możesz się zwrócić, jeśli jednak będziesz potrzebowała pomocy?
  • Urlop macierzyński - czy oboje planujecie na niego pójść? Chcecie go wykorzystać w tym samym czasie? Jak długo chcesz go wykorzystywać? Czy jest jakaś możliwość elastyczności w tej kwestii?
  • Sen - nie zdziw się, jeśli w początkowym etapie po porodzie będziesz miała tylko kilka godzin na sen. Jeśli jesteście we dwójkę z partnerem, możecie wprowadzić zmiany nocne i poranne. Co jeszcze możecie zrobić żeby sobie bardziej pomóc?
  • Jedzenie, picie i żywienie. Czy przygotowujesz posiłki samodzielnie w domu? Może twój partner mógłby pomóc? A może zaangażować do pomocy rodzinę?
  • Odwiedziny. Jak nowa rodzina widzi ten aspekt? Kiedy życzycie sobie odwiedzin i przez kogo? Czy chcecie spędzić trochę czasu wyłącznie w swoim gronie, zanim zdecydujecie się zaprosić gości? A może wręcz przeciwnie?
  • Rodzeństwo. Czy w domu jest rodzeństwo? Kiedy powinno się odbyć pierwsze spotkanie starszego dziecka z noworodkiem? Czy dzieci powinny zostać w domu i czekać na mamę i nowe rodzeństwo, czy iść do przedszkola / szkoły i powitać je po powrocie? Jakie obowiązują przepisy, jeśli chodzi o opiekę nad dzieckiem (czy np. starsze rodzeństwo może opiekować się młodszym na czas wyjścia matki do sklepu, itp.)?
  • Ból i dyskomfort - warto mieć w pogotowiu jakieś środki przeciwbólowe. Jeśli będziesz potrzebowała opieki, czy wiesz do kogo się zwrócić?

Poświęć trochę czasu i przemyśl swoje oczekiwania, nadzieje i obawy. Porozmawiaj z bliskimi, którzy dodadzą ci otuchy, a w razie kryzysu zastanów się gdzie jeszcze możesz znaleźć wsparcie. I przede wszystkim wrzuć na luz - nie zawsze wszystko pójdzie zgodnie z planem, ale ostatecznie może wyjść nawet lepiej, niż zakładałaś.

Sources: - Savage JS. A Fourth Trimester Action Plan for Wellness. J Perinat Educ. 2020 Apr 1;29(2):103-112. doi: 10.1891/J-PE-D-18-00034. PMID: 32308360; PMCID: PMC7159799.