AdobeStock_430143279

Plan porodu

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Nim nadejdzie termin rozwiązania, warto dowiedzieć się, czego można się spodziewać podczas porodu. Możesz porozmawiać o tym z bliską osobą, a następnie spisać wszystkie swoje przemyślenia i oczekiwania na kartce w formie tzw. planu porodu lub listu porodowego. Niektórzy potrzebują szczegółowo opisać swoje odczucia związane z przygotowaniem do porodu, inni wolą zawrzeć najważniejsze rzeczy w kilku punktach. Są również tacy, którzy wzbraniają się przed napisaniem czegokolwiek. Warto jednak pamiętać, że kiedy zjawicie się na porodówce, ta kartka papieru pozwoli położnej od razu zorientować się, kim jesteście oraz jakie są Wasze potrzeby lub obawy.

Plan porodu docenicie zwłaszcza wtedy, gdy przyjedziecie na porodówkę w zaawansowanym stadium porodu, kiedy nie będzie już czasu na spokojną rozmowę z personelem. Ponadto jego spisanie pomoże Ci uporządkować myśli oraz zmotywuje do stworzenia z partnerem wspólnej wizji porodu oraz pierwszych chwil z Waszym dzieckiem. Pamiętajcie, że nie jest to żaden wiążący kontrakt. Porody bywają nieprzewidywalne, toteż zawsze trzeba założyć, że wszystko może potoczyć się inaczej, niż sobie zaplanowaliście.

Źródło:

  • Abascal, G., & Huss, M. S. (2018). Att föda. Bonnier Fakta.