jenna-norman-8ybZT29CaoA-unsplash

Połóg - co powinnaś o nim wiedzieć

Anna Kotlińska

ByAnna Kotlińska

Położna

Połogiem w położnictwie nazywa się okres zaraz po urodzeniu dziecka, około 6-8 tygodni. To czas zmian w Twoim organizmie, cofają się zmiany powstałe w trakcie ciąży, Twoje ciało regeneruje się i powoli wraca do stanu sprzed 9 miesięcy.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Czym jest połóg i jakie są jego etapy?
  • Jak zmienia się ciało kobiety w połogu?
  • Jakie są fakty i mity związane z połogiem?
  • Jakie powikłania mogą przytrafić się w trakcie połogu?

Co to jest połóg?

Połóg to czas w jakim ciało po ciąży, a także po porodzie dochodzi do siebie i regeneruje się. Zazwyczaj ten okres trwa około 6 - 8 tygodni i wiąże się z osłabieniem organizmu jak i odczuwaniem silnych emocji. W czasie ciąży dochodzi do wielu zmian w Twoim organizmie. To ogromy wysiłek dla każdej z nas zarówno pod względem emocjonalnym jak i fizycznym.

Jak zachowuje się ciało kobiety w połogu? Zmiany zachodzące w organizmie

Ciało kobiety w połogu różni się w zależności od sposobu porodu. Cesarskie cięcie bardziej osłabia organizm niż poród naturalny. Nacięcie krocza podczas porodu naturalnego, jeżeli takowe było szybciej się goi niż rana po cesarskim cięciu, która jest zwykle dużo bardziej bolesna. Niezależnie od sposobu narodzin maluszka, odczuwalne są skurcze macicy, które związane są z jej obkurczaniem.

Wzmożony ból można odczuwać także w momencie karmienia piersią, ponieważ do organizmu wydzielana jest oksytocyna, która pobudza macicę do obkurczania się.

Sam proces obkurczania się macicy po cesarskim cięciu trwa nieco dłużej niż po porodzie naturalnym.

W trakcie połogu występuje także dość obfite krwawienie, które z czasem ustępuje - to tak zwane krwawienie połogowe i może przypominać miesiączkę. Po porodzie organizm jest zmęczony i obolały, więc problemy z wypróżnieniem się to nic strasznego. Wiele z nas ma problem z oddaniem stolca. Aby usprawnić ten proces należy pić odpowiednią ilość wody i spożywać pokarmy bogate w błonnik (np. otręby pszenne, śliwki suszone, migdały). Twoje ciało przeszło lub zaraz przejdzie istny maraton – daj sobie czas, bądź dla siebie wyrozumiała. Wszystko pomalutku się unormuje.

Fakty i mity związane z połogiem

W sieci krąży wiele mitów związanych z połogiem - oto niektóre z nich:

  • W połogu nie wolno ćwiczyć - MIT - jeśli nie ma przeciwwskazań, możesz zacząć ćwiczyć.
  • W połogu nie zajdziesz w ciążę - MIT – w połogu w Twoim organizmie szaleje burza hormonów, nie można jednoznacznie stwierdzić, kiedy jest owulacja. Przed rozpoczęciem współżycia udaj się do lekarza, który sprawdzi Twój stan i rozwieje Twoje wszelkie wątpliwości związane z seksem.
  • W połogu nie wolno dźwigać - PRAWDA – Twoje Ciało jest obolałe i osłabione - daj sobie czas. Podczas podnoszenia ciężkich rzeczy mogą rozejść się szwy. Poproś o pomoc domowników, jeśli masz coś ciężkiego do podniesienia.
  • W połogu nie zaleca się kąpieli w wannie – PRAWDA - kąpiele w wannie nie sprzyjają gojeniu się ran.
  • Można skrócić czas trwania połogu - MIT – niestety jeszcze tego nie wymyślono

Powikłania, które mogą się przytrafić w trakcie połogu

Najczęstsze objawy poporodowe to silne bóle. W przypadku cesarskiego cięcia są one mocniejsze i trwają nieco dłużej niż po porodzie naturalnym. Oczywiście to wszystko zależy też od przebiegu porodu. Zarówno nacięcie krocza, pęknięcie jak i rana po CC to obszary, gdzie ból może Ci doskwierać. Mogą w tych miejscach występować również obrzęki, które utrzymują się do kilku dni. Niekiedy występuje również połogowe zapalenie błony śluzowej macicy. Głównym objawem są cuchnące odchody połogowe i towarzyszy temu stan podgorączkowy. Należy wtedy udać się do lekarza.

Wszystkie dolegliwości oraz zmiany hormonalne jakie cały czas zachodzą w Twoim organizmie mają bezpośredni wpływ na Twój nastrój.

Pierwsze dni, kiedy zostałaś mamą to także natłok nowych obowiązków - towarzysząca temu huśtawka nastrojów potocznie zwana jest baby bluesem. Ten stan ustępuje samoistnie, pamiętaj jednak abyś w tym czasie szczególnie zadbała o siebie i swoje samopoczucie.