Chinelle-Rojas-004

Poród – faza rozwierania

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Jest to czas, kiedy Twoje ciało, a zwłaszcza macica i jej szyjka, przygotowuje się do wydania dziecka na świat. Szyjka macicy robi się miękka, by potem skrócić się i zacząć rozwierać do 3-4 centymetrów. Ten etap porodu jest najdłuższy i nierzadko zdarza się, że trwa nawet 20 godzin. Skurcze nie są jeszcze bardzo intensywne i bolesne, mogą trwać przez 20-45 sekund i następować co 5-20 minut. Często bolą natomiast plecy i pachwiny. W tej fazie porodu może również nastąpić wydalenie czopa śluzowego, czyli kawałka gęstej i zbitej wydzieliny z pochwy, czasem zawierającej nieco krwi.

Ponieważ ten etap porodu może być bardzo rozciągnięty w czasie, należy zachować spokój oraz oszczędzać siły i energię. Nie warto zatem podejmować teraz aktywności fizycznej, mającej przyspieszyć poród. Zamiast tego można się wyciszyć, skupić na sobie, uzbroić w cierpliwość i powtarzać sobie: „moje ciało da radę urodzić dziecko”.

By przetrwać ten czas, warto wyznaczyć sobie kilka zadań cząstkowych, a wówczas ten główny, ostateczny cel – powitanie synka lub córeczki na świecie – nie będzie się wydawał tak bardzo odległy. Na drodze do niego możesz:

  • Odpocząć kilka godzin i spróbować choć na chwilę się zdrzemnąć. Potem zmienić pozycję – każda zmiana pozycji to kolejny mały krok naprzód.
  • Zadbać o jedzenie oraz picie, by zaopatrzyć się w niezbędną do porodu energię.
  • Obejrzeć lekki film, przy którym szybciej zleci czas, a Twoje ciało nieco się zregeneruje, nawet jeśli nie możesz spać.
  • Wziąć relaksujący prysznic.

Zauważysz, że skurcze stają się coraz częstsze, bardziej intensywne i bolesne. Być może nadszedł już czas, aby pojechać do szpitala lub telefonicznie skonsultować się z personelem medycznym, który podpowie Wam, czy powinniście już wyruszyć na porodówkę.

  • Kolejnym pośrednim celem może być zatem droga do szpitala. W pierwszej fazie porodu duże pole do popisu ma partner. Może on pomagać przy zmienianiu pozycji, zrobić masaż, prowadzić uspokajające rozmowy oraz podawać napoje i jedzenie. Większość kobiet reaguje bardzo emocjonalnie, toteż wsparcie ze strony bliskiej osoby jest szczególnie ważne. Partner może zaś niczym mantrę powtarzać: trzymaj za rękę, wspieraj, kochaj.

Podsumowując, na tym etapie porodu najważniejsze jest: zachować spokój, oszczędzać siły, nie tracić cierpliwości i pozwolić, by czas robił swoje.

Źródło:

  • Abascal, G., & Huss, M. S. (2018). Att föda. Bonnier Fakta.