BBHM-Hospital-Two-65

Poród – faza wydalania

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Szyjka macicy jest już całkiem rozwarta, a główka dziecka weszła do kanału rodnego. W pewnej chwili doświadczasz nieodpartej potrzeby parcia. Moment ten nadchodzi, kiedy główka znajdzie się przy miednicy. Nacisk na końcowy odcinek jelita grubego sprawia, że odruch parcia pojawia się naturalnie i nie da się go powtrzymać. Położna będzie przez cały czas Twoim przewodnikiem.

U pierworódek przejście od etapu pełnego rozwarcia do momentu zejścia główki dziecka w okolice miednicy zajmuje średnio dwie godziny. To jednak nie koniec – z reguły mija kolejna godzina, nim dziecko przyjdzie na świat. U kobiet, które rodzą kolejne dzieci, trwa to zdecydowanie krócej. Można powiedzieć, że pierwsze dziecko „przeciera szlak” dla swojego młodszego rodzeństwa.

W tej fazie porodu pomocne będzie wsparcie kogoś, kto przypomni Ci o przerwach na odpoczynek. Mogą one trwać jedną lub kilka minut. Nie jest niczym niezwykłym, jeśli w Twojej głowie pojawi się myśl: „to się nigdy nie uda, ja chcę do domu”. Musisz uwierzyć we własne siły oraz w to, że dziecko za chwilę pojawi się na świecie. Kiedy skurcze parte narastają, a nacisk na odbyt jest nie do zniesienia, kobieta może obawiać się, że wypróżni się w sposób niekontrolowany, a jej krocze pęknie z wielkim trzaskiem. Dla wielu kobiet pęknięcie krocza to budzący największe obawy element całego porodu. Jest to całkiem zrozumiałe, warto jednak pamiętać, że w tym momencie położna zrobi wszystko, co leży w jej mocy, aby Twoje okolice intymne ucierpiały w jak najmniejszym stopniu.

Na tym etapie porodu, kiedy dziecko jest już prawie z Wami, niezwykle ważna jest dobra komunikacja między Tobą a położną. To ona będzie nadzorować wszystko, co się dzieje i pokieruje Tobą tak, że o niczym nie będziesz musiała decydować sama. W tym momencie partner może poczuć się odsunięty na dalszy plan, jednak jego obecność będzie nadal kluczowa dla Twojego poczucia bezpieczeństwa.

Źródło:

  • Abascal, G., & Huss, M. S. (2018). Att föda. Bonnier Fakta.