attslutta amma-6624450

Pożegnanie z karmieniem

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Karmienie piersią jest doświadczeniem całkowicie indywidualnym. Każda kobieta inaczej przeżywa też czas, kiedy mleczna przygoda dobiega końca. Jedna będzie odczuwała duży żal za tym pięknym etapem macierzyństwa, inna z kolei poczuje wielką ulgę, jeszcze inna doświadczy obu tych emocji jednocześnie. Innymi słowy, odstawienie dziecka od piersi jest przeżywane przez każdą mamę w inny sposób. Warto jednak podkreślić, że może to być doświadczenie trudne i pełne skomplikowanych emocji.

To, w jaki sposób kobieta żegna się z karmieniem piersią, w znacznym stopniu uzależnione jest od tego, czy sama podjęła decyzję o zakończeniu mlecznej przygody czy też w jakikolwiek sposób czuje się do tego zmuszona. Łatwiej jest zmierzyć się z tym wyzwaniem, jeśli wynika ono z własnego wyboru. Jednym z takich czynników, z uwagi na które mamy zaprzestają karmić piersią, jest poczucie, że nie dadzą rady. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, z jakimi trudnościami może wiązać się karmienie piersią. Zaś z perspektywy dziecka lepiej, by mama była w dobrej formie, niż żeby za wszelką cenę kontynuowała karmienie piersią.

Dlaczego kobiety przestają karmić piersią

Przyczyny, dla których kobieta podejmuje decyzję o zakończeniu karmienia piersią mogą być różne. Oto niektóre z nich:

Wybór mamy

Czasami kobiety po prostu czują, że czas zakończyć karmienie. To, kiedy to nastąpi, jest kwestią bardzo indywidualną. Co warto podkreślić – jest to decyzja rodziców uwarunkowana ich sytuacją rodzinną.

Dziecko samo chce się odstawić

Dziecko, zwłaszcza gdy jest otwarte na pokarmy stałe, może samo zrezygnować z mleka mamy. Jeśli jednak dzieje się tak zbyt wcześnie, jeszcze przed rozszerzaniem diety, warto skorzystać z naszych podpowiedzi, jak mimo wszystko kontynuować karmienie (jeśli mama nie chce go jeszcze zakończyć).

Przyczyny medyczne

Zdarza się, że karmienie trzeba przerwać z przyczyn medycznych. Dzieje się tak, kiedy stan zdrowia matki wymaga od niej przyjmowania leków wykluczających karmienie*. Jeśli możliwe jest odroczenie leczenia, warto spróbować stopniowo zmniejszać liczbę karmień, by wyeliminować je tuż przed rozpoczęciem kuracji.

*Leków, które mogą przenikać do mleka, nie można zażywać w czasie karmienia piersią.

Problemy z karmieniem

Niekiedy karmienie trzeba zakończyć ze względu na trudności występujące podczas karmienia lub problemy z piersiami. Wszystko zależy od tego, jakiego typu są to problemy, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakończeniu karmienia należy skonsultować się ze specjalistą oraz być pod stałą opieką lekarską.

Mama ma dosyć

Zdarza się, że nieco starsze dzieci korzystają z dobrodziejstw maminej piersi głównie nocą. Za dnia mają bowiem wiele ciekawszych spraw i rzeczy do odkrycia. Stąd mamy często zwracają się do poradni laktacyjnej z pytaniem: jak zmniejszyć liczbę nocnych karmień, zwłaszcza jeśli przez ostatnie 8-9 miesięcy nie przespało się żadnej nocy?

Jeżeli w tej sytuacji coś może Cię pocieszyć, to fakt, że kobiety karmiące w nocy szybciej zapadają w głęboki sen. To oznacza, że mimo przerw w nocnym odpoczynku, będą czuły się bardziej wypoczęte niż kobiety niekarmiące, które przesypiają taką samą liczbę godzin.