Karmienie piersią jest doświadczeniem całkowicie indywidualnym. Każda kobieta inaczej przeżywa też czas, kiedy mleczna przygoda dobiega końca. Jedna będzie odczuwała duży żal za tym pięknym etapem macierzyństwa, inna z kolei poczuje wielką ulgę, jeszcze inna doświadczy obu tych emocji jednocześnie. Innymi słowy, odstawienie dziecka od piersi jest przeżywane przez każdą mamę w inny sposób. Warto jednak podkreślić, że może to być doświadczenie trudne i pełne skomplikowanych emocji.
To, w jaki sposób kobieta żegna się z karmieniem piersią, w znacznym stopniu uzależnione jest od tego, czy sama podjęła decyzję o zakończeniu mlecznej przygody czy też w jakikolwiek sposób czuje się do tego zmuszona. Łatwiej jest zmierzyć się z tym wyzwaniem, jeśli wynika ono z własnego wyboru. Jednym z takich czynników, z uwagi na które mamy zaprzestają karmić piersią, jest poczucie, że nie dadzą rady. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, z jakimi trudnościami może wiązać się karmienie piersią. Zaś z perspektywy dziecka lepiej, by mama była w dobrej formie, niż żeby za wszelką cenę kontynuowała karmienie piersią.
Dlaczego kobiety przestają karmić piersią
Przyczyny, dla których kobieta podejmuje decyzję o zakończeniu karmienia piersią mogą być różne. Oto niektóre z nich:
Wybór mamy
Czasami kobiety po prostu czują, że czas zakończyć karmienie. To, kiedy to nastąpi, jest kwestią bardzo indywidualną. Co warto podkreślić – jest to decyzja rodziców uwarunkowana ich sytuacją rodzinną.
Dziecko samo chce się odstawić
Dziecko, zwłaszcza gdy jest otwarte na pokarmy stałe, może samo zrezygnować z mleka mamy. Jeśli jednak dzieje się tak zbyt wcześnie, jeszcze przed rozszerzaniem diety, warto skorzystać z naszych podpowiedzi, jak mimo wszystko kontynuować karmienie (jeśli mama nie chce go jeszcze zakończyć).
Przyczyny medyczne
Zdarza się, że karmienie trzeba przerwać z przyczyn medycznych. Dzieje się tak, kiedy stan zdrowia matki wymaga od niej przyjmowania leków wykluczających karmienie*. Jeśli możliwe jest odroczenie leczenia, warto spróbować stopniowo zmniejszać liczbę karmień, by wyeliminować je tuż przed rozpoczęciem kuracji.
*Leków, które mogą przenikać do mleka, nie można zażywać w czasie karmienia piersią.
Problemy z karmieniem
Niekiedy karmienie trzeba zakończyć ze względu na trudności występujące podczas karmienia lub problemy z piersiami. Wszystko zależy od tego, jakiego typu są to problemy, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakończeniu karmienia należy skonsultować się ze specjalistą oraz być pod stałą opieką lekarską.
Mama ma dosyć
Zdarza się, że nieco starsze dzieci korzystają z dobrodziejstw maminej piersi głównie nocą. Za dnia mają bowiem wiele ciekawszych spraw i rzeczy do odkrycia. Stąd mamy często zwracają się do poradni laktacyjnej z pytaniem: jak zmniejszyć liczbę nocnych karmień, zwłaszcza jeśli przez ostatnie 8-9 miesięcy nie przespało się żadnej nocy?
Jeżeli w tej sytuacji coś może Cię pocieszyć, to fakt, że kobiety karmiące w nocy szybciej zapadają w głęboki sen. To oznacza, że mimo przerw w nocnym odpoczynku, będą czuły się bardziej wypoczęte niż kobiety niekarmiące, które przesypiają taką samą liczbę godzin.