C83A0974

Praca zespołowa

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Dzieci od urodzenia mają swoją osobowość i temperament. U niektórych widać to wyraźnie od samego początku, inne dają się poznać dopiero po jakimś czasie i nie można powiedzieć, który z tych scenariuszy jest lepszy. Zdarza się zatem, że noworodek od razu wyraźnie sygnalizuje swoje potrzeby, ale nauka odczytywania tych sygnałów może zająć rodzicom sporo czasu.

Budowanie więzi

Niektórzy rodzice już podczas ciąży odczuwają silną więź z dzieckiem, inni doświadczają gwałtownego przypływu miłości w chwili, gdy pierwszy raz ujrzą noworodka, a dla jeszcze innych budowanie relacji jest procesem, który wymaga jeszcze sporo czasu po porodzie. Oto, co możesz zrobić, aby przebiegał on sprawniej:

- Zadbaj o potrzeby dziecka – więź między rodzicami a potomstwem tworzy się już wtedy, gdy ci pierwsi zaspokajają podstawowe potrzeby niemowlęcia, karmiąc, zmieniając pieluszki, trzymając „do odbicia” czy zapewniając bliskość. - Pamiętaj o kontakcie skóra do skóry – badania wykazały, że kiedy dziecko przebywa z rodzicem w kontakcie skóra do skóry (z zachowaniem drożnego noska), a osoba kangurująca mówi do niego, maluch zaczyna odpowiadać, wydając z siebie pierwsze dźwięki. - Wykorzystaj czas aktywności malucha – na budowanie relacji z dzieckiem przeznaczaj chwile, kiedy nie śpi i jest w dobrym nastroju. - Skup się na przebywaniu razem – w bliską relację z dzieckiem możesz inwestować od samego początku; dbasz o nią, ilekroć swojemu maluszkowi śpiewasz, patrzysz mu w oczy, uśmiechasz się, wydajesz różne dźwięki, tulisz go i masujesz. Poświęć dziecku chwilę, na przykład kiedy leży na przewijaku po zmianie pieluszki. - Rozmawiaj z dzieckiem – mów do dziecka od pierwszych dni jego życia, przedstawiając mu świat w pozytywnych barwach. Wypracujcie sobie własny sposób porozumiewania się. - Doceń rolę karmienia – karmienie dziecka to nie tylko dostarczanie mu pożywienia, lecz także zaspokajanie potrzeby bliskość oraz zapewnianie mu poczucia bezpieczeństwa czy wspólny czas, chwila spokoju, kiedy jesteście tylko Wy – Ty i Twoje dziecko. - Poczuj, że jesteś najlepszym rodzicem – dla dziecka zawsze jesteś najlepszą mamą/najlepszym tatą/rodzicem. To Twój głos słyszało jeszcze przed przyjściem na świat i to Twoja twarz jest dla niego najcudowniejsza na świecie. - Ogranicz czas spędzany przed ekranem – postaraj się używać komputera, iPada czy komórki, kiedy dziecko śpi.

Po około 3-6 tygodniach po raz pierwszy ujrzysz uśmiech, pod wpływem którego Twoje serce się rozpłynie. Potem, kiedy na chwilę zamilkniesz i dasz dziecku przestrzeń na jego odpowiedź, małe usteczka wydadzą pierwsze rozkoszne dźwięki.

Chwile, kiedy całujesz małe stópki, mówisz wierszyki i śpiewasz piosenki albo czytasz maluchowi pierwsze książeczki, wpływają stymulująco na rozwój jego mózgu.

Trudne początki

Początki nowego etapu życia, w którym pojawia się dziecko, to okres pełen napięć, kiedy rodzice mogą czuć się mniej lub bardziej zestresowani. Narodziny dziecka potrafią wywrócić uporządkowany świat do góry nogami, a część świeżo upieczonych rodziców odczuwa żal za utraconą wolnością. Spokojnie – to naturalne, że przyzwyczajenie się do nowego życia i poznanie nowego członka rodziny wymaga nieco czasu. Jeśli masz trudności z karmieniem piersią, możesz mieć wrażenie, że nie spełniasz się w roli matki. Pamiętaj, że wiele kobiet przechodzi dokładnie to samo, co Ty.

Jeśli nie jest Ci dane wyspać się w nocy, w ciągu dnia wykorzystuj drzemki dziecka na odpoczynek. Znajdź czas na sen lub samotny spacer na świeżym powietrzu. Skup się na tym, co dzieje się tu i teraz. Nie wstydź się tego, co czujesz i nie wahaj się rozmawiać o tym z osobami, które mogą zapewnić Ci wsparcie. Pamiętaj o tym, że jesteś najlepszą mamą dla swojego dziecka.