Stock-Image75

Przykładowe pozycje porodowe

Istnieje spory wybór pozycji porodowych. Oto niektóre z nich:

  • Na stojąco: Możesz oprzeć się o partnera, przytrzymując się jego szyi lub ramion, użyć jakiegoś sprzętu do pomocy albo po prostu chwycić się łóżka. W pozycji stojącej najlepiej, kiedy rodząca jest lekko pochylona do przodu, jej kolana są ugięte, a stopy rozstawione szeroko.
  • Na czworakach: Pozycję te warto przyjąć, kiedy odczuwasz ból pleców, gdyż pomaga ona odciążyć kręgosłup. Ponadto, kiedy poruszasz biodrami, zmniejszysz ucisk na końcowy odcinek jelita grubego.
  • W kucki: Jest to najlepsza z możliwych pozycji dla Twojej miednicy. Dodatkowo wybierając ją, ograniczysz możliwość niepożądanego kurczenia się mięśni podbrzusza. Im bliżej podłogi znajdą się pośladki i im bliżej ramion będą kolana, tym większa przestrzeń utworzy się dla główki dziecka. Trudno jest jednak długo wytrzymać w tej pozycji, dlatego warto się wspomóc krzesełkiem porodowym. Jednak nawet wtedy nie możesz siedzieć na nim dłużej niż 20 minut bez przerwy, a dzięki temu unikniesz opuchlizny.
  • Na półsiedząco: Z anatomicznego punktu widzenia, nie jest to pozycja najlepsza. Pochylenie ciała do tyłu nie sprzyja wykorzystaniu siły grawitacji, a nacisk na krocze jest zbyt duży. Ponadto wzrasta ryzyko, że macica uciśnie naczynia krwionośne, co może skutkować obniżeniem ciśnienia i sprawić, że rodząca zasłabnie.
  • Na piłce do pilatesu: Wiele kobiet chętnie korzysta z piłki do pilatesu, gdyż siedzenie na niej jest niezmiernie wygodne i daje możliwość swobodnego poruszania się. To sprzyja rozluźnieniu mięśni i rozszerzaniu się miednicy, przez którą łatwiej się dziecku przecisnąć.
  • Na kolanach: Kiedy rozwarcie szyjki macicy jest już duże, dobrze jest uklęknąć. Można oprzeć ciężar ciała na łóżku. Pamiętaj jednak, że długie przebywanie w tej pozycji jest zbyt obciążające dla kolan.
  • Leżąc na boku: Jeśli preferujesz pozycję leżącą, warto ułożyć się na boku. Pozycja ta jest bezpieczna dla dziecka oraz – zdaniem wielu kobiet – nie odbiera poczucia kontroli nad sytuacją. Pozycja ta pozwala też na odpoczynek między skurczami.
  • Na fotelu ginekologicznym: Wiele kobiet przyzwyczaiło się to tej pozycji w czasie wizyt kontrolnych u ginekologa. Fotel ginekologiczny w czasie porodu jest niezbędny, by zbadać pacjentkę, a ponadto przydaje się, gdy zachodzi potrzeba zastosowania próżniociągu.
  • Leżąc na plecach: Leżenie na wznak nie jest zalecane. Podnosi się wówczas ryzyko niedotlenienia dziecka oraz zasłabnięcia rodzącej na skutek spadku ciśnienia krwi. Pozycja ta nie daje również szansy, aby skorzystać z siły grawitacji.

Już teraz zastanów się, z jakich pozycji chciałabyś skorzystać podczas porodu. Oczywiście trudno będzie podjąć decyzję już teraz, jednak warto z wyprzedzeniem poznać wszystkie możliwości. Kiedy przyjdzie czas, zawsze możesz zmienić zdanie, a towarzysząca Ci położna pomoże Ci znaleźć najlepszą pozycję.

Sources: - Abascal, G., & Huss, M. S. (2018). Att föda. Bonnier Fakta.