Stock-Image75

Przykładowe pozycje porodowe

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Istnieje spory wybór pozycji porodowych. Oto niektóre z nich:

  • Na stojąco: Możesz oprzeć się o partnera, przytrzymując się jego szyi lub ramion, użyć jakiegoś sprzętu do pomocy albo po prostu chwycić się łóżka. W pozycji stojącej najlepiej, kiedy rodząca jest lekko pochylona do przodu, jej kolana są ugięte, a stopy rozstawione szeroko.
  • Na czworakach: Pozycję te warto przyjąć, kiedy odczuwasz ból pleców, gdyż pomaga ona odciążyć kręgosłup. Ponadto, kiedy poruszasz biodrami, zmniejszysz ucisk na końcowy odcinek jelita grubego.
  • W kucki: Jest to najlepsza z możliwych pozycji dla Twojej miednicy. Dodatkowo wybierając ją, ograniczysz możliwość niepożądanego kurczenia się mięśni podbrzusza. Im bliżej podłogi znajdą się pośladki i im bliżej ramion będą kolana, tym większa przestrzeń utworzy się dla główki dziecka. Trudno jest jednak długo wytrzymać w tej pozycji, dlatego warto się wspomóc krzesełkiem porodowym. Jednak nawet wtedy nie możesz siedzieć na nim dłużej niż 20 minut bez przerwy, a dzięki temu unikniesz opuchlizny.
  • Na półsiedząco: Z anatomicznego punktu widzenia, nie jest to pozycja najlepsza. Pochylenie ciała do tyłu nie sprzyja wykorzystaniu siły grawitacji, a nacisk na krocze jest zbyt duży. Ponadto wzrasta ryzyko, że macica uciśnie naczynia krwionośne, co może skutkować obniżeniem ciśnienia i sprawić, że rodząca zasłabnie.
  • Na piłce do pilatesu: Wiele kobiet chętnie korzysta z piłki do pilatesu, gdyż siedzenie na niej jest niezmiernie wygodne i daje możliwość swobodnego poruszania się. To sprzyja rozluźnieniu mięśni i rozszerzaniu się miednicy, przez którą łatwiej się dziecku przecisnąć.
  • Na kolanach: Kiedy rozwarcie szyjki macicy jest już duże, dobrze jest uklęknąć. Można oprzeć ciężar ciała na łóżku. Pamiętaj jednak, że długie przebywanie w tej pozycji jest zbyt obciążające dla kolan.
  • Leżąc na boku: Jeśli preferujesz pozycję leżącą, warto ułożyć się na boku. Pozycja ta jest bezpieczna dla dziecka oraz – zdaniem wielu kobiet – nie odbiera poczucia kontroli nad sytuacją. Pozycja ta pozwala też na odpoczynek między skurczami.
  • Na fotelu ginekologicznym: Wiele kobiet przyzwyczaiło się to tej pozycji w czasie wizyt kontrolnych u ginekologa. Fotel ginekologiczny w czasie porodu jest niezbędny, by zbadać pacjentkę, a ponadto przydaje się, gdy zachodzi potrzeba zastosowania próżniociągu.
  • Leżąc na plecach: Leżenie na wznak nie jest zalecane. Podnosi się wówczas ryzyko niedotlenienia dziecka oraz zasłabnięcia rodzącej na skutek spadku ciśnienia krwi. Pozycja ta nie daje również szansy, aby skorzystać z siły grawitacji.

Już teraz zastanów się, z jakich pozycji chciałabyś skorzystać podczas porodu. Oczywiście trudno będzie podjąć decyzję już teraz, jednak warto z wyprzedzeniem poznać wszystkie możliwości. Kiedy przyjdzie czas, zawsze możesz zmienić zdanie, a towarzysząca Ci położna pomoże Ci znaleźć najlepszą pozycję.

Źródło:

  • Abascal, G., & Huss, M. S. (2018). Att föda. Bonnier Fakta.